in , ,

“Yılın Doğa Fotoğrafçısı” Yarışmasını Kazanan 15 Etkileyici Fotoğraf

Yılın Doğa Fotoğrafçısı” (Nature Photographer of the Year) yarışması, tüm dünyadan doğa fotoğrafçılarının 3000 Euro’luk büyük ödül ve Yılın Doğa Fotoğrafçısı ünvanı için yarışmakta olduğu yıllık düzenlenen bir fotoğraf yarışması. Bu yıl 73 ülkeden yarışmacılar 11 farklı kategoriye 14.000’den fazla çarpıcı fotoğraf ile başvurmuş ve uzun bir bekleyişin ardından jüri sonunda kazananları açıklamış.

Bu yıl, Doğa Doğa Fotoğrafçısı ünvanı, orta havada birbirine çarpan iki tavşanı betimleyen Jump adlı fotoğrafıyla Macar fotoğrafçı Csaba Daróczi’ye gitti. Jüri başkanı Keith Wilson, “Bu fotoğraf, mükemmel bir doğa fotoğrafı, böyle muhteşem bir fotoğraf çekmek için merceğin önüne nadir veya egzotik hayvanlar koymanız gerekmediğini bir kez daha kanıtlıyor. İyi bir fikriniz ve doğa fotoğrafçılığı vizyonunuz varsa, evinizin yakınlarında bile bunu yapabilirsiniz. Aynı zamanda siyah beyaz bir fotoğraf olması da dikkat çekicidir, ancak tam da bu yüzden fotoğraftaki enerji adeta fotoğrafın dışına fırlıyor. ” dedi.

Daróczi, fotoğrafını Bócsa köyü yakınlarındaki Kiskunsag’da çekmiş. “Fotoğraf çekmeye çıktığımda bir tavşan kolonisi buldum. Onları bir süre izledim ve fotoğraflarını çekmek için en iyi yerinin nerede olduğunu buldum. Onlara bana yaklaşmaları için biraz yiyecek verdim ve gittikçe daha fazla güvenmeye başladılar ”dedi. Daróczi, toplam 72 gün her sabahını onların fotoğraflarını çekmek için harcadığını söylüyor.

“Tavşanları izlerken bazen havada birbirlerine atladıklarını fark ettim. Bu sahnenin bir resmini çekmem gerektiğini biliyordum. ” Yiyecek verildiğinde, güçlü tavşanların paylarını korumaya çalışan bir sahneye neden olduğunu fark etti ve bu muhteşem kare bu şekilde oluştu.

1-

Mohammad Murad

2-

Csaba Daroczi

3-

Peter Cech

4-

José Juan Hernández

5-

Giacomo Redaelli

6-

David Frutos Egea

7-

Martin Steenhaut

8-

Pedro Narra

9-

Alexey Zozulya

10-

Bernt Østhus

11-

Audun Rikardsen

12-

François Nowicki

13-

Domenico Tripodi

14-

Gheorghe Popa

15-

Norbert Kaszás

Daha fazlası için: Yılın Doğa Fotoğrafçısı

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cancun’daki Bu Akıllı Orman Şehri, Gıda ve Enerji Dahil Her Konuda Kendi Kendine Yetiyor

Dünya Mimarisini Kuşbakışı Anlatan 15 Muhteşem Fotoğraf