in

Yeni Zelanda’da 100 Gündür Yeni Vaka Görülmedi

9 Ağustos Pazar günü Yeni Zelanda’da koronavirüsün bilinen son vakasından bu yana geçen 100. gün olarak tarihin sayfalarında yerini aldı. Beş milyon nüfusu olan ülkede, tümü izolasyon tesislerinde tutulan yalnızca 23 aktif COVID-19 vakası bulunuyor. Yeni Zelanda, çarpıcı manzaralarıyla (Yüzüklerin Efendisi film serisinde yer alan) uluslararası olarak tanınan bir ada. Başbakan Jacinda Ardern, pandemiyi bastırmak için dünya çapında bir örnek haline gelmiş durumda. 1.219 doğrulanmış enfeksiyon ve 22 ölümle Yeni Zelanda’da koronavirüs vaka sayıları oldukça düşük kaldı.

Virüsü yönetmedeki başarıları, 19 Mart’ta ülke sınırlarının kapatılmasına bağlanabilir. Komşu Avustralya’da vakalar artarken, Yeni Zelandalılar alışveriş, kalabalık etkinlikler ve spor gibi birçok aktivitenin keyfini güvenle çıkarabiliyorlar. Başbakan’ın virüse karşı güçlü ve etkili tepkisi hem yerel hem de uluslararası beğeni topluyor. Tüm bu gelişmelere rağmen kısıtlamalar tamamen gevşetilmedi. Hükümet, Yeni Zelanda’ya seyahati kısıtlamaya devam ediyor ve ülkeye giren herkesin karantinaya alınması gerekiyor. Sağlık Genel Müdürü Dr. Ashley Bloomfield, Yeni Zelandalılara şunu hatırlattı: “Virüsün ne kadar hızlı yeniden ortaya çıkıp daha önce kontrol altında olduğu yerlerde yayılabileceğini denizaşırı ülkelerde gördük ve gelecekteki vakaları hızla ortadan kaldırmaya hazırlıklı olmamız gerekiyor.”

Dr. Bloomfield, Yeni Zelanda’nın başarısına katkıda bulunan diğer faktörler olan test ve ekip çalışmasına da değindi. Topluluğa yayılmadığına dair kanıtlara rağmen, laboratuvarlar binlerce örneği işlemeye devam ediyor. Genel Direktör, halk arasında sessizce yayılabilecek veya geri tepebilecek herhangi bir enfeksiyonu yakalamak için test yapmaya devam ettikleri için vatandaşlara övgülerde bulundu. “Beş milyonluk bir takımdaki her kişinin bu konuda oynayacağı bir rol var… Takımı hayal kırıklığına uğratmayın, hiçbirimizin bunu yapmaya gücümüz yetmez,” dedi, 100 gündür yeni vaka olmadığını duyuran bir basın bülteninde.

Başbakan Jacinda Ardern, Yeni Zelanda’daki koronavirüse karşı verdiği güçlü tepkiden dolayı övgü topluyor.

Yüzüklerin Efendisi filmlerinin üçünün de çekildiği yer olarak bilinen ada ulusu, şu anda küresel salgında yapılan olağanüstü liderlik ile konuşuluyor.

Yeni Zelanda, yaklaşık beş milyonluk bir nüfusa sahip ve yalnızca 1.219 koronavirüs vakası kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ünlü ve Çok Başarılı 16 İnsanın Hobisi

Parkta Dolaşmak İçin Tek Başına Otobüse Binen Akıllı Köpek