in ,

Yaratıcı Kalmak İçin Yapabileceğimiz 10 Uygulanabilir İpucu

Yaratıcı olmak günümüzde giderek değerli olan bir iş haline gelirken yaratıcı kalmak da aynı oranda her geçen gün zorlaşmakta. Herkesin kendine göre yaratıcılık arttırıcı taktikleri olabildiği gibi sadece içinden gelerek inanılmaz derecede yaratıcı olan birisi de olabiliriz. Gün içerisinde kolayca yapabileceğimiz basit işler ile yaratıcılık konusundaki seviyemizi arttırabiliriz.

Yaratıcı Kalmak

İşe giderken daha sabahın erken saatlerinde kendimizi yorgun hissedebilir ve bu günün nasıl geçeceğini daha erken saatlerden düşünmeye başlarız. Her gün bizden beklenen performansı iş yerinde aynı oranda göstermek elbette çok zor. Ancak bunu belli bir seviyede tutarak ve biraz da moralimizi yükselterek yaratıcı kalabiliriz. Etrafımızda gelişen olayları kontrol etmemiz elbette imkansız ancak kendi hareketlerimizi pek de fazla efor sarfetmeden ve sakin kalarak kontrol edebiliriz.

1- Bir Bardak Su İçin


Güne bir bardak su içerek taptaze bir başlangıç yapılabilir. Kişiye göre değişse de genel olarak vücudumuzun yüzde 60’ı sudur. Kahve veya çay yerine bir bardak su ile güne başlamak bizi daha zinde tutacak ve gün boyu yaratıcılık seviyemizi biraz yukarı çıkaracaktır.

2- Hareket Edip Terlemek


Günlük egzersizler enerji seviyemizi arttırır ve stresi azaltır. Spor yaparken başkaları ile konuşmak biraz zor olduğundan kendi hayatımızı düşünmeye de biraz zamanımız olacaktır. Bu zaman içerisinde günlük yapacaklarımızı veya önceki gün yaptıklarımızı gözden geçirerek zihin olarak da yaratıcılığımızı geliştirebiliriz.

3- Uykunuzu Alın


Yaratıcı kalmak için enerji seviyesi çok önemlidir. Bazı günler bütün gün uyumak isteriz. Bunun nedeni önceki günlerde kendimizi çok fazla yormamız ve uyumaya az zaman bırakmamızdan kaynaklı olabilir. Yeteri kadar uyuduğumuzda sevdiğimiz şeyleri yapmak için daha fazla enerjimiz olur. Güzel bir uyku enerji seviyemizi de gün boyu yukarılarda tutacaktır.

4- Her Gün 3 Madde


Her sabah o gün başarmaya çalışacağınız 3 madde düşünün. Bunlar yapılması çok zor maddeler olmasın. Mesela spor yapmak, yemeklerde tuz kullanmamak, ekmek yememek, bol su içmek gibi sağlıklı maddeler olabilir. İş ile ilgili bir seçim yapacaksanız da çok fazla zorlu işler seçmemekte yarar var. Maddeleri gün içinde tamamlayamasak bile tamamladığımız kadarı bizim için kar olacaktır.

5- 50/10 Kuralı


Önemli bir iş üzerinde 50 dakika çalışın ve daha sonra 10 dakika ara verin. Ara sonrası yeniden aynı kural ile devam edin. Konsantrenizi kaybetmeden bu kuralı uygulayabilyorsanız göreceksiniz ki her 50 dakikalık çalışma sonrası ortaya çok yaratıcı işler çıkarmış olacaksınız. Konsantre kaybını engellemek için öncelikle etrafımızda bizi rahatsız edebilecek etkenlerden kurtulmalıyız. Sakin bir hayat için yapabileceğimiz 10 kolay madde yazısındaki 7. madde de belirtilen çalışma yerimizin dağınık olmaması ile daha üretken olabiliriz.

6- Kendinizi Değerlendirin


Gün sonunda sadece 10 dakika gününüzün nasıl geçtiğini ve kendinizi değerlendirin. Sonuçta, yaptığınız yanlışları ve doğruları tek tek değil tüm günün nasıl geçtiğine dair genel bir kanıya vararak ertesi gün daha yaratıcı kalmak için neler yapacağımıza karar verebiliriz.

7- Kitap Okumak


Okumak bilgimizi arttırak bunun da geri dönüşü olarak yartıcılığımız da artar. Boş zamanlarımızda cep telefonu, bilgisayar veya tablet gibi teknolojik aletlerde oyun oynayacağımızı kitap okuyabilir veya bu aletlerden e-kitap okuyabiliriz. Elektronik kitap okuyucular da teknolojiden vazgeçemeyenler için iyi bir tercih olabilir.

8- Araştırma Yapın


Eğitimler izlemek ve araştırma yapmak kabiliyetlerimizi arttırır. Bu sayede ilgilendiğimiz konular hakkında daha fazla bilgiye sahip olurken aynı zamanda daha geniş bir pencereden konuya bakma şansımız olacaktır. Araştırma yaparken 7. maddede belirttiğimiz okuma alışkanlığımızı da desteklemiş oluruz.

9- Beyin Fırtınası


Arkadaşlarla konuyu tartışıp üzerinde beyin fırtınası yaparak değişik fikirler elde edilebilir. Bu sayede sadece kendi görüşümüzü değil diğer farklı görüşleri de öğrenerek daha yaratıcı olabiliriz. Belki de bizim bildiğimiz yanlış bile olabilir. Beyin fırtınası sayesinde bildiklerimizin veya uygulayacaklarımızın doğru olup olmadığını öğrenme şansımız çok yüksek olacaktır.

10- Sizi Mutlu Eden Şeye Odaklanın


Sabahları minnettar olduğunuz 10 tane şeyi düşünün. Sizi daha mutlu bir insan yapan maddelere daha çok zaman ayırın. Bu sayede hem sevdiğiniz bir işi yapacak hem de bu sayede daha yaratıcı olabileceksiniz. Hepimiz sevdiğimiz meslekte çalışmak ve hayatımızı sürdürebilecek maaşı almak isteriz ancak bu genelde olmaz. Sevdiğimiz, mutlu olduğumuz işlere biraz zaman ayırarak ilerleyen günlerde belki de kendi işimizi bile kurabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gitar Tutkunlarına Özel 15 Gitar Dekorasyon Fikri

Çamaşır Odasını Yenilemek İsteyenlere 20 Kaliteli ve Başarılı Model