in

Vizon Rengi ile Dekorasyon – Koltuk Takımı, Halı & Perde

Dekorasyonun En Uyumlu Rengi

Vizon rengi, son zamanların en uyumlu rengi ama dekorasyona dahil etmek göründüğü kadar kolay değil. Yapabileceğimiz en güzel hamle, bu rengi kendisi gibi soluk renklerle bir araya getirmek. Ayrıca, bakır ve pirinç gibi metaller bu renk ile uyum sağladığından, dekorasyonda bize yardımcı oluyor. Vizon rengi koltuk ise en çok tercih edilen koltuk renklerinin başında geliyor.

vizon rengi salon
vizon rengi salon

Mavinin hem sıcak hem de soğuk tonlarıyla vizon rengini kullanılabilirsiniz. Yani petrol mavisi, nane yeşili ile de gerçekten güzel bir uyum içinde olabiliyor.

Bir de bu rengin nasıl göründüğüne bakalım…

Sade ve Etkileyici Tasarımlar

Geniş ve aydınlık evlerde, vizon rengi, evi sadeleştiriyor, öte yandan lüks bir hava katıyor. Evimiz geniş olmasa bile bu renk ile daha sade gösterebiliriz. Vizonun koyuluğunu dengeleyecek krem ya da beyaz tonlar seçmek de başka bir taktik. Bu tonlar ile cam, metal ve aynalı aksesuarlar kullanılabiliriz. Ancak bu sayede karanlık yerine aydınlık bir görünüm sağlanacaktır.

vizon rengi dekorasyon
farklı vizon tonları

Vizon Rengi Koltuk ile Uyumlu Diğer Renkler

Açık renkte koltuk takımı ve koyu renk ahşap mobilyalar ile salon fazla monoton görünecektir. Bu durumda tekli koltuklarımızı veya kanepemizi vizon renginde seçebiliriz.

Vizon rengi koltuk ile beyaz veya açık bej renkte mobilyalar kombinlenebilir.

vizon renk yemek odası
çeşitli sarı tonlar ile vizon tonları

Vizon rengi, çeşitli sarı tonları ile de kullanıldığında, evinize canlılık ve modernlik katar. Açık sarı, hardal sarısı ya da turuncu renkleri salon takımlarıyla kullanmak güzel bir çözüm.

Açık tondaki pembe, fuşya, mürdüm gibi canlı renkler bir araya gediğinde şık ve romantik bir görünüm sağlayabiliriz. Bu renkleri canlı, parlak ve koyu tonda koltuklarla da kullanılabiliriz. Ayrıca kahverengi ile en uyumlu renk olduğunu da söylemek gerekiyor. Vizon ile uyumlu renkleri şu şekilde sayabiliriz:

  • Beyaz
  • Bej
  • Sarı
  • Turuncu
  • Pembe
  • Fuşya
  • Mürdüm
  • Kahverengi
  • Lacivert
  • Siyah

Renklerin nasıl kombinlendiğini anlatan videoyu izlememizde de yarar var.

Mobilya ve Aksesuarlarda Vizon Rengi ile Müthiş Değişim!

Vizon renkte mobilyalar ile hangi renkte aksesuar, perde ya da halı ile kullanabileceğinize dair harika bir örnek ile devam edelim…

vizon renk perde ve halı
perde ve halı örneği

Burada hem koltuklar hem de salon masası farklı renklerde. Bu duruma rağmen hepsi birbiri ile uyum içerisinde. Genel olarak beyaz ve tonlarına uyum sağlayan vizon bazen de çok farklı renkler ile birlikte kullanılabilmekte. Örneğin, ahşap her zaman ve her renge uyduğu gibi vizona da gayet başarılı bir şekilde eşlik edebiliyor.

açık vizon renk yatak odası
açık vizon renk yatak odası

Geçiş Renginin Başarılı Sonuçları

Salonumuzda, yatak odamızda, mutfağımızda ve banyomuzda vizon sayesinde oldukça yaratıcı tasarımlar ortaya çıkarabiliyoruz. Çünkü aslında bir geçiş rengi olarak kullanılabilen bu tonlar tek başına kullanıldığında da güzel sonuçlar verebilmekte.

vizon rengi
yemek odası

Yukarıdaki örnekte siyah ile olan uyum gerçekten etkileyici bir görüntü veriyor. Bazen bir lamba üzerinde veya aynanın kenarlarında bile oldukça çekici ve gözümüze hoş görünen sonuçlar alabiliriz.

vizon rengi aksesuarlar
aksesuarlarda vizon kullanımı

Vizon Tonları Nelerdir?

Vizon renginin geniş bir yelpazesi var aslında. Bütün vizon tonlarını gösteren gümüş vizon tonlarından yakalayabilmekteyiz. Açık renkten koyu renge kadar bir çok ton mevcut elbette. Bu öyle bir renkki hem kahverengi ve siyah gibi koyu renklerle hem de beyaz ve sarı gibi açık renklerle kullanıldığında göze iyi görünmekte.

yatak
vizon tonlarında yatak odası

Açık renkler sütlü kahveye giderken koyu vizon renkler ise neredeyse siyah bile olabiliyor. Açık renk örneklerine classic-colors‘dan bakabiliriz. Tasarımın genel kuralı olarak ise ne çok açık ne de çok kapalı renklere doğru seçimler yapmamalıyız. Kısacası kum rengi, kahverenginin biraz daha açığı ve pastel kahverengi renkleri vizon renginin tonları olarak düşünebiliriz.

Ayrıca, sherwin-williams‘ın sayfasında bu renk ile ilgili tüm tonları görebiliriz.

Minimalizme Yakışan Renk

Banyolar genelde beyaz duvarlara sahiptir. Tüm dünyanın yüzde doksanında banyolarda beyaz renk kullanımı görebilirsiniz. Ancak daha değişik, daha göze güzel gelen bir rengi banyolarınızda bile kullanabilirsiniz. Hatta bu değişik renk o kada yakışacaktır ki siz de kesinlikle banyonuzun görünümünden memnun kalacaksınız.

Evimizin her odasında rahatlıkla kullanabileceğimiz vizon renk tonları sadeliğe yani minimalizme de yakışmakta. Minimalizmi bu sayede evin her yerinde kullanabiliriz. Hatta banyolarımızda bile yararlanabiliriz. Rafların ve banyo duvarlarının aynı renk olması bir tasarım tekniğidir. Bu sayede bütünlük sağlanabilir.

banyo
banyoda vizon tonları

Bu bütünlük duş bölümünde de sürdürüldüğünde ortaya başarılı bir tasarım çıkar. Unutulmamalıdır ki en başarılı tasarımlar en sade olanlardır. Vizon renginin tonları ile de bu sadeliği yakalamak diğer renklere göre daha kolay olabilmekte. Çünkü ev dekorasyonunda kullanılan pek çok renk ile uyumludur.

yatak odası
yatak odası vizon renkleri

Resimlerdeki örneklerden de görebileceğiniz gibi vizon birçok farklı ton ve gölge olarak karşımıza çıkıyor. Salonlarınızda koltuk, mutfaklarınızda dolaplar açık vizon ile diğer mobilyalara güzel geçişler sağlayabilir. Koyu vizon ise yatak odanızdaki bazalarda veya banyonuzdaki duvarlarda uyumlu olacaktır.

İyi Bir Uyku İçin Vizon Rengi!

Yatak odasında vizon kullanımı ise bu rengin dingin bir renk olması ile ilgili. Psikolojik olarak bakıldığında uykuya sakin bir ortamda dalmalıyız. Bizlere sakinlik kazandıran renklerden biri olduğu kesin. Ayrıca bej rengi de iyi bir uyku için birebir.

Yatak odası tasarımlarında son zamanlarda çok fazla tercih edilmesinin nedeni de budur. Daha sakin, daha güzel bir uyku için elbette odanın tasarımı çok önemli. Ancak tasarım kadar renk de önemli bir faktör.

salon
çeşitli aksesuar ve salon eşyalarında vizon renk

Sonuç olarak, vizon, oldukça iddalı bir renk değil. Tabi ki iddasız da bir renk değil. Bazen rahatlatıcı, bazen de çarpıcı bir renk. Dikkatli kullanıldığında ise evlerimizde fark yaratacak bir renk. Özellikle vizon rengi bir koltuk, pek çok farklı dekorasyona uyum sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rubik Küpten İlham Alan Ahşap Kitaplık

Dünyanın En Dik Dağ Demiryolu, Görkemli İsviçre Alplerinde Açıldı