in ,

Ülkelerin Kahve Türünü Gösteren İnfografik

Almanya’dan Singapur’a, Meksika’dan Fransa’ya kadar onlarca ülkeden 40 farklı kahve türünü, nasıl hazırladığını ve hikayesini anlatan bu infografikte Türkiye ile ilgili ilginç bilgiler yer alıyor.

Örneğin Avrupa’nın kahveyle Türkler sayesinde tanıştığını biliyor muydunuz?

Sadrazam Özdemiroğlu Osman Paşa’nın babası olan Memlûk Çerkeslerinden Osmanlı’nın Yemen valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul’a getirdi. Yeni hazırlama yöntemi ile kahve, cezvelerde pişirilerek Türk kahvesi adını aldı. Tahtakale’den başlayarak şehre yayılan kahvehaneler halk arasında yaygınlaşmıştır. 

Momondo‘nun paylaştığı infografi, kahve hakkında bize bir çok bilgi veriyor.

Önceleri Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içecek, bu yepyeni hazırlama ve pişirme yöntemiyle özgün tadına kavuşmuştur. Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiş, Brezilya ve Orta Amerika kaynaklı, arap türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve tercihen kömür ateşinde ağır ağır, titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir. Su, sanıldığı gibi kahvenin sonunda değil; kahveyi içmeden önce içilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modern Ofisler: Candlefox Genel Merkezi, Siyah ile Beyazın Mükemmel Uyumu

Tek Kişilik Minimalist ve Yenilikçi Dubleks Ev