in ,

Tuval Olarak Doğayı Kullanan Sanatçı

dogalsanat1

İngiliz heykeltıraş Andy Goldsworthy doğada bulunan her türlü obje ile geçici çalışmalar yapıyor. Çalışmalarının en büyük özelliği görenlerin sanki kendilerini sihirli bir ortamda hissetmeleri. Oysa görünen her şey doğanın kendisinden geliyor. Bir matematikçinin oğlu olan Goldsworthy’nin çocukluğu tarlada çalışarak ziraat sektörüne katkıda bulunarak geçmiş.

Aslında son zamanlarda popüler olan edoğa kavramına da burada bir gönderme olduğu söylenebilir. Ziraat alanında çalışmalar yapmaktansa doğanın kendisi üzerinde çalışmayı seçen sanatçı çalışmalarını elektronik ortama taşıyarak da edoğa kavramına değişik bir anlam getirmeye çalışıyor. Resimlerinde adeta tuval yerine doğayı kullanıyor diyebiliriz.

Central Lancashire üniversitesinden mezun olana kadar “İşimin büyük bir kısmı patates toplamaktı” diyen sanatçı, sokakta bir tasarım yaptığında bunun bir gün mutlaka kaybolacağını artık kabullenmiş durumda. İlk başlarda yaptığı işlerin tamamen kaybolması fikrini pek benimsemeyen Andy, bunun doğanın kanunu olduğunu anladığını belirtiyor.

Sanatı hakkında kitapları da bulunan Andy’nin çalışmalarını amazon sitesinde görebilirsiniz. Bir de kendi sitesi olan sanatçı burada da tüm sanat hayatı hakkında detaylı bilgiler vermekte.

dogalsanat2

dogalsanat3

dogalsanat4

dogalsanat5

dogalsanat7

dogalsanat8

dogalsanat9

dogalsanat11

dogalsanat13

dogalsanat14

dogalsanat15

dogalsanat16

dogalsanat17

Ne Düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Zürafaların Arasına Saklanmış Yılanı Bulabilecek misiniz?

Çizim Değil, Hepsi Fotoğraf, Merdivenlerin Sarmalında Kaybolacaksınız