in ,

Tıp Fakültesinden Beraber Mezun Olan Anne ve Kızı

Anneler ve kızları arasındaki bağ çok farklıdır ve yeri doldurulamaz. 20. yüzyılın en ünlü kadın bilim adamlarından Marie Curie, kızı Irene ile birlikte radyum ve radyoaktivite alanında çalışmıştı ve ikisi de ayrı ayrı Nobel ödülleri kazanmıştı. Bugün ise bir ailenin birlikte çalıştığında neler yapabileceğini gösteren ilham verici anne ve kızının hikayesi var.

Nisan 2020’de Dr. Cynthia Kudji ve kızı Dr. Jasmine Kudji tıp fakültesinden aynı anda mezun olan ve aynı hastaneye yerleştirilen ilk anne ve kızı oldular. Gana’lı Cynthia Kudji, 23 yaşında kızına hamile kaldığında doktor olma hayalini beklemeye almış. Karayipler’deki St.Kitts kampüsünde Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde ve Maine, Portland’da 5. yarıyılda tıp fakültesine gitmeye karar vermeden önce neredeyse on yıl boyunca hemşire ve hemşire pratisyeni olarak çalışmış. Bu sırada kızı Jasmine, New Orleans, Louisiana’daki Louisiana Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne devam etmiş.

İlk başta, birbirlerinden çok uzakta yaşamak ve çalışmak zor gelmiş. “Başlangıçta zor olduğunu düşünüyordum çünkü annem ve ben her zaman çok yakındık, bu yüzden mesafeye alışmak zorunda kaldık, FaceTime ve Skype ile iletişim kuruyorduk” diye açıklıyor Dr. Jasmine Kudji. Deneyim zor olsa da, olumlu sonuçlar da elde etmişler. Dr. Jasmine Kudji, “Bazen insanlar mücadeleleriyle ilgili birini bulmak için uğraşırlar, bu yüzden annemin hep bana destek olması son derece yardımcı oldu” diyor.

Aradan yıllar geçtikten sonra Cynthia, uzmanlığını Aile Hekimliği alanında kazanırken kızı ise Genel Cerrahi alanında uzman oldu. Daha sonrasında Cynthia ve Jasmine her ikisinin de aynı hastaneye yerleştirildiklerini öğrendiler. Uzun süre okul hayatında ayrı kalan anne ve kızı şimdi aynı hastanede beraber çalışıyorlar

Cynthia Kudji, 23 yaşında kızına hamile kaldığında doktor olma hayalini beklemeye almış.

Tıp fakültesine gitmeye karar vermeden önce neredeyse on yıl boyunca hemşire ve hemşire pratisyeni olarak çalışmış.

Cynthia, uzmanlığını Aile Hekimliği alanında kazanırken kızı ise Genel Cerrahi alanında uzman oldu.

Sonrasında ise Cynthia ve Jasmine aynı hastaneye atandıklarını öğrendiler.

Dr. Cynthia Kudji: Instagram
Dr. Jasmine Kudji: Instagram

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hem Kedi Evi Hem de Duvar Süsü Olan Yaratıcı Tasarım

Avrupa’nın Tarihi Binalarının Muhteşem Suluboya Tablolarını Yapan Sanatçı