in , ,

Teraslı Çatı Bahçesi Olan ve Kendi Kendine Yetebilen Muhteşem Ev

Güneş panelleri sistemi ile enerji üreterek bir evin elektrik ihtiyacı karşılanabilmekte. Yağmur suyunu toplayarak veya kirli suyu yeniden kullanarak evdekilerin su ihtiyacı da karşılanabilir. Yiyecek yetiştirerek de herkesin yeme ihtiyaçları sağlanabilir. Tüm bu yöntemlerle kendi kendine yeterli bir ev yaratabiliriz.

Viyana ve Pekin merkezli tasarım firması Penda, evin sahipleri tarafından yiyeceklerin yetiştirileceği bir dizi çatı terasına sahip kompakt bir ev tasarladı.

Doğaya Ait Alan Bitkilere Geri Veriliyor

Almanya’nın Kassel yakınlarındaki kırsal alanda yaşamayı ve çalışmayı planlayan genç bir aile için bu yıl içinde yapılması planlanan bir projede, yaşam alanı üzerine yiyecek üreten bir bahçe kuruluyor.

“Mimarlar bir bina tasarladıklarında, doğaya ait bir alan alırlar. Bu alanı çatıdaki bitkilere geri vermeye çalışıyoruz.” diyen tasarımcılar oldukça başarılı bir işe imza atmak üzereler.

Çatının eşsiz birbirine kenetlenen formu, çifte gerçekliğin birbirine nasıl bağlı olduğunu gösteren bir Çin sembolü olan yin ve yang kavramından esinlenilmiş.

Yağmur Suyu Depolanıyor

Bahçe; meyve, sebze ve bitki yetiştirmek için boyutlandırılmış kısımlardan oluşurken, çatı duvarlarının eğimli profili yağmur suyunu bitkilerin sulanması için bir su tankına yönlendirmekte.

Evin zemin katında kapalı bir araç park yeri, bir mutfak, yemek alanı, çocuk odası, ana yatak odası ve bir ev ofis alanı bulunuyor.

İkinci katta, bir çalışma alanı ve aile salonu olarak işlev gören başka bir asma alan bulunmaktadır. Buradan, çatı bahçesine çıkan basamaklar oturma alanı ile bütünleşmiş durumda.

Yazar FarklıFarklı Mimari

“Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.” (Walter Gropius)

1 Comments

Yorum Yaz

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Geliştiricilerini Bile Şaşırtacak Bir Şekilde Microsoft Paint Kullanan 87 Yaşındaki Büyükanne

    Kablo Sorunu İçin Tasarımcılardan Mükemmel Çözüm