in ,

Tam 275 Ağaç Gücünde Olan Dünyanın İlk Akıllı Biyolojik Hava Filtresi “CityTree”

Green City Solutions, şehirlere daha fazla ağaç eklenmesine yardımcı olan, Berlin merkezli bir şirket. Onlar dünyanın ilk akıllı biyolojik hava filtresinin üreticileri. Tasarımcılar, CityTree isimli bu icadlarını “Bitkilerin ve ‘İnternet Şeyleri’ teknolojisinin mükemmel birleşimi” olarak tanımlıyor.

CityTree, 275 kentsel ağaç ile aynı miktarda havayı temizleyen ancak daha az yer kaplayan biyoteknik bir birim. Her birim 13 metre yüksekliğinde, 10 metre genişliğinde ve 1.600 kirlilik emici yosun çeşidi, hava durumu sensörleri, havalandırma kontrol sistemleri ve çevresel kontroller içeren bir duvara sahip.

Yağmur suyu toplama sistemi yosun suyunu beslerken, güneş panelleri teknolojiyi çalışır durumda tutuyor. 25.000 USD’nin üzerinde satışı yapılan her “CityTree”, kendi alanında hava kalitesi hakkında bilgi topluyor ve bu verileri “AirCare” adlı bir bulut uygulamasına aktarıyor. Bu sayede her bir ünitenin genel verimliliğini sürdürmesine yardımcı olunuyor.

CityTree’nin arındırıcı yeteneklerine inanmak zor görünüyorsa, kesinlikle yalnız değilsiniz. Pek çok insan, 275 ağaç kadar hava arındırdıklarını ya da kutu benzeri organik olmayan formun sevildiği iddiasına inanmıyor. Bu nedenle şirket CityTree’i sürekli olarak güncelliyor ve laboratuvar ortamındaki etkinliğini doğrulamak için bağımsız uzmanlar ve araştırmacılar çalıştırıyor.

Her CityTree’nin yeri, mikro iklim yazılımı ile belirli bir alandaki çevresel koşullar ve hava kirleticilerinin bir kombinasyonu ile kararlaştırılmakta. Bu faktörlerden, her bir CityTree’nin hassas yerleştirilme noktası ve açısı belirlenir. Her birim tarafından elde edilen sonuçlar, gelecekteki yerleşimleri belirlemek için kullanılmaktadır.

Dünyanın kentsel nüfusunun yüzde 80’inden fazlasının hava kirliliğine maruz kalması nedeniyle CityTree gibi yenilikler kullanılıyor.

Ürün şimdiden avrupanın 20 şehrinde çok beğenilen bir eklenti olarak kullanılmakta.

Yazar FarklıFarklı Tasarım

Tasarım konusu ucu bucağı olmayan bir okyanus ve bu okyanusta yüzen milyonlarca balık bulunuyor...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kızlarını İlk Defa Gelinlikle Görüp Duygularını Saklayamayan 20 Dugusal Baba

Bir Kristalin Mikroskobik Yapısını Anlatan Hipnotize Edici Görüntüler