in

Sessiz Sakin 2 Dakikanın Bizlere 8 Faydası

Sessizlik Nedir?

Sessizlik, hayatımızda bazen olmasını istediğimiz, bazen de hiç olmasını istemediğimiz sessiz sakin diye tabir edilen ortam. Ya da belirli bir alan ya da bölgedeki hiçbir kişinin konuşmaması, hiçbir sesin çıkmaması anlamına gelmektedir.

sessiz sakin

Çok gürültülü bir yerde bulunduysak daha sonrasında sessiz sakin bir yere gitmek isteyebiliriz. Veya bütün günü hiç bir sesin olmadığı bir odada dinlenerek geçirebiliriz. “Ben inanılmaz sessiz bir yer istiyorum” diyorsanız o zaman kesinlikle bir şehrin içinde yaşamamalısınız. 

Dijital Sessizliğin Önemli

Aslında sessizlik derken sadece ses çıkaran şeyleri değil bir de ses çıkarmadan kafamızın içinde gürültü yaratan şeyleri de kapatmaktan bahsediyoruz. Günümüzde vazgeçemediğimiz cep telefonları, karşısından bir saniye bile ayrılamadığımız televizyonlar ve her dakika içine düşer gibi baktığımız bilgisayarlar da bu sessizliğe dahil…

sessiz sakin

“Her kötülüğün iki tedavisi vardır. Zaman ve sessizlik.”

Alexandre Dumas

Sessiz sakin bir ortamın bize ne gibi faydaları olabilir?

İlk akla gelen nokta, konsantre olmamıza yardımcı olması ve bu konsantrasyon sayesinde yaratıcılığımızın da artışa geçmesi. Ayrıca, sessiz bir ortamda farkındalığımız da yüksek düzeylere çıkmakta. 

 • Konsantrasyon
 • Yaratıcılık
 • Farkındalık
sessiz sakin

Örneğin, başarılı bir iş adamı olan Vijay Eswaran, kariyerini her sabah sessizce meditasyon yapma yeteneğine bağlıyor. O günü düşünüyor ve bunun önemini kendince keşfediyor, sessiz bir ortamda.

Eswaran, bu uygulamasıyla, her sabah hangi bilgileri dikkate alması gerektiğini ve neleri es geçebileceğini düşünerek, üretkenliğini geliştirmeye dayanan bir nevi “işletme yönetimi” teorisi yaratmış.

Yani sessizlik bize iyi geliyor…

O zaman, dünyanın en sessiz sakin yerini keşfedelim…

Dünyanın en sessiz yeri Minnesota’daki Orfield Laboratuvarlarında bulunan bir oda. Bu odanın içerisinde ses yankı yapmıyor.

dünyanın en sessiz odası

O kadar sessiz ki, hiç kimse bu odada 45 dakikadan uzun bir süre duramamış. Normal bir şehrin gürültüsü 60-70 desibel arasında değişir, kırsal bir alanda ise 29-30 desibel aralığındadır. Bu odanın içerisindeki ses yüksekliği ise -9.4 desibel. 

sessiz bir yer (a quiet place)

Aklımıza hemen “Sessiz Bir Yer” (A Quiet Place) filmi geliyor…

O zaman gelin bu filmi biraz hatırlayalım…

Yankısız odada, ses SİZ olursunuz

Laboratuvarın kurucusu olan Steven Orfield:

“İnsanları odada zaman geçirmeye davet ediyoruz ancak sadece bir kişi 45 dakika orada kalabildi. Ses olmayan bu ortama kulaklar uyum sağlıyor. Oda ne kadar sessizse, o kadar çok şey duyuyorsunuz. Kalp atışınızı, midenizi, hatta bazen ciğerlerinizi bile duyabilirsiniz. Yani, yankısız odada, ses SİZ olursunuz.” diyor.

İnsanlar odanın içinde ayakta durmakta, oturmakta, gezinmekte ve hatta dengelerini korumakta güçlük çekiyor.

Bu abartılı gürültü eksikliği, yankısız odada yürürken kendinizi yönlendirmenizi neredeyse imkansız hale getiriyor, çünkü bizler yürürken aslında bilinçaltı seslerine fazlasıyla güvenmekteyiz.

Aşırı sessizlik bize zararlıysa, bu oda ne işe yarıyor? 

 • Bazı şirketler, ürünleri için gürültü testi yapıyor.
 • Astronotların uzay sessizliğine uyum sağlamalarına yardımcı olmak için de kullanılıyor.

Sessizliğin bize sağladığı yararlardan bazılarının konsantrasyon, yaratıcılık ve farkındalık arttırıcı olduğunu söylemiştik.

Sonuç olarak bazen hiç bir şey yapmamak da bize iyi geliyor. Yani televizyon yok, telefon yok, konuşmak yok, hiçbir ses yok… 

Günde Sadece 2 Dakika Sessiz Sakin Bir Ortam…

Sıkıcı değil mi? Evet bir çoğumuza sıkıcı gelebilir ancak günde sadece 2 dk sessizlik bakın bize daha neler neler kazandıracak…

Sessizlik ayrıca bizi sakinleştiriyor. Bu sayede stres seviyemiz de düşüyor. Çalışırken daha İYİ öğrenmemizi sağlıyor ve üreticiliğimizi arttırıyor. Ve aslında en önemlisi de bize sabır kazandırıyor.

 • Sakinleştirme
 • Stresi Azaltma
 • Daha İyi Öğrenme
 • Üreticilik
 • Sabır

Günün her hangi bir saatinde kendinize sessiz bir yer bulup sadece 2 dakika orada durun. Sadece 2 dakika… 

Sonrasında da Lucia’dan Silence isimli bu müthiş parçayı dinleyelim.

Sessiz Sakin Olmanın Kazandırdığı 8 Fayda

Bu sürenin sonunda, bu sürenin başındakinden daha sakin, daha az stresli, daha yaratıcı, daha farkında, daha konsantre, daha üretici, daha öğrenime açık ve en önemlisi de daha sabırlı olabilirsiniz. Sonuç olarak 2 dakika bize 8 inanılmaz fayda sağlıyor…

 1. Konsantrasyon
 2. Yaratıcılık
 3. Farkındalık
 4. Sakinleştirme
 5. Stresi Azaltma
 6. Daha İyi Öğrenme
 7. Üreticilik
 8. Sabır
en iyi aksiyon filmleri

En İyi Aksiyon Filmleri 2021 Önerileri

En İyi Korku Gerilim Filmleri

En İyi Korku Gerilim Filmleri 2021 Önerileri