in

Şeffaf Kanatlı Kelebekler Şu Ana Kadar Gördüğünüz En Güzel Böcek Olabilir

Şeffaf Kanatlı Kelebek (bilimsel olarak Greta oto olarak bilinir) daha önce hiç duymadığınız ancak şu ana kadar gördüğünüz en güzel böcek olabilir! Bu etkileyici canlının hassas kanatları, kral kelebeğe benzeyen turuncu ve beyaz renk çerçevesine sahip. Ancak, süslü kanatlarının geri kalanı pencerelere benzeyen kusursuz şeffaf camlardan yapılmıştır.

Bahadır Yeniceri/Shutterstock

KQED‘in bir araştırması bu özel canlıları çok daha yakından tanımamızı sağlıyor. Muhteşem kanatlarının iki amaca hizmet ettiğini keşfediyoruz. Birincisi şeffaf camlar sayesinde neredeyse görünmez hale gelmeleri, ikincisi ise beyaz şeritlerinin toksisite yırtıcılarını uyarması.

Peki, bu şeffaf camdan kanatları bu kadar özel yapan nedir? Erken tırtıl evresinden itibaren, cam kanatlı kelebeklerin kitinlerinde pigment, böcek dış iskeletlerinde ve kelebek kanatlarında herhangi bir materyal bulunmuyor. Pigment olmadan kanatlar renksiz kalıyor ve inceliklerinden dolayı da şeffaf halini alıyorlar.

Yırtıcılara karşı daha fazla koruma sağlamak için, kanatlar birçok küçük nanopillar (bir kanat yüzeyinin mikroskobik incelemesi üzerine kaba bir doku oluşturan balmumu kuleleri) ile donatılmıştır. Pürüzlü bir doku yüzeyin yansıtıcı olmasını önleyerek neredeyse “boş” panellerin yanılsaması hissini veriyor.

Bu özel böcekler Orta ve Güney Amerika’ya özgüdür; ancak diğer kelebek türleri gibi, mevsimlik göç ederler, bazen Florida’da bile görünmektedirler. Bu kelebekler saatte sekiz mil hıza kadar seyahat edebilirken aynı zamanda tipik kelebeklerden daha güçlüdürler. Bilim adamları da bu türün ne kadar özel olduğunun farkına varmışlar. “Phys“e göre, cam kanatlı kelebeklerin nanopilleri, bilim insanlarına göz implantlarının işlevselliğini geliştirmeleri için ilham vermiş.

Hiç Şeffaf Kanatlı Kelebek gördünüz mü?

Albert Beukhof/Shutterstock

Bu küçük mucizeler, hem güzelliğin hem de doğanın ustaca mühendisliğinin eserleri!

Pavel1964/Shutterstock

Kanatları şeffaf pencerelere benziyor ve onları neredeyse görünmez yapıyor.

Darkdiamond67/Shutterstock
Jearu/Shutterstock

Hareket halindeki şeffaf kanatlı kelebeklere daha yakından bakın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misafir Süiti Olarak da Kullanılabilen Yatak Odalı Ev Ofisi

Evden Çalışırken Özel Alan Sağlayan Bir Arka Bahçe Ev Ofisi