in ,

Sakin Bir Yaşam İçin Yapabileceğimiz 10 Kolay Madde


Hayat bir telaş içerisinde geçip geidiyor. Günler bazen o kadar hızlı geçiyor ki nasıl geçtiğini bir türlü anlayamıyoruz. Bu hızlı süreci araştıran bir çok çalışma da henüz net sonuçlara ulaşmış değil. Bizim ise biraz daha sakin bir yaşam için kendimizce yapabileceğimiz bazı çözümler mevcut. Üstelik bunları uygulaması gerçekten de çok kolay. Günlük yaşantımız da tek yapmamız gereken zamanın değerini biraz daha bilerek geçirmek, etrafın farkında olmak. Biraz da teknolojiden uzak durmak çok yararlı olacaktır.

Ritüellerimiz Önemli

Her dakika elimizde olan cep telefonu ve tabletlerden kendimizi azıcık olsun sıyırdığımız zaman göreceğiz ki aslında daha sakin bir yaşama sahip olabiliyoruz. Ne yaparsak yapalım elbette en önemli olan kendi ritüellerimiz. Bizi biz yapan bu alışkanlıklar aslında daha sakin bir yaşam sürmemizi de sağlıyor. Çünkü biz yaşamaya bu şekilde ve gerçekten kendi istediğimiz şekilde alışmış durumdayız. Bunu değiştirmenin hiç bir anlamı yok. Yapmamız gereken sadece yaptıklarımızın biraz daha farkına varmak sadece.

Zaman Sakin Bir Yaşam İsteyenlere Yavaş Geçiyor

Zaman kimimize göre hızlı kimimize göre yavaş geçebilir. Bu görecelik kişinin o anı, saati veya günü nasıl geçirdiği ile ilgilidir. Bir teoriye göre de her gün aynı yerlere gitmek, aynı şeyleri yapmak hayatın çok daha hızlı geçmesini sağlıyor. İlk defa gittiğimiz bir yerde hemen her yeri inceler ve keşfetmeye çalışırız. Bu da zamanımızın dolu dolu geçmesini sağlar. Fakat aynı yere her gün gidersek artık keşfedilecek bir şey yoktur ve ilk defa keşfettiğimizdeki geçen dolu zaman ile aynı süreyi harcarız. Uzun lafın kısası yeni yerler görmek, keşfetmek zamanın daha yavaş geçmesini sağlayabilir.

1- Telefonunuza Bakmadan Kahvaltı Yapın


Sakin bir yaşam için Sabahları kahvaltımızı yaparken sadece kahvaltı yapın. Peynir domates yerken bir yandan da cep telefonumuza baktığımızda ne yediğimizden de pek bir şey anlayamıyoruz.

Yediklerimizi bilerek görerek, etrafımızda olanları biraz izleyerek, kafamızda bugünün nasıl geçeceğini düşünerek yapacağımız bir kahvaltı güne çok daha sakin bir başlangıç yapmamızı sağlayacaktır. Eğer tek başımıza değil de başkaları ile kahvaltı yapıyorsak zaten telefona uzun süre bakmak -iş ve acil durumlar hariç sosyal medyada gezinmek vs.- biraz saygısızlığa giriyor.

2- Metro/Otobüs/Metrobüs’de Giderken Sadece Oturun ve Etrafı Gözlemleyin


Bir ulaşım aracında giderken yapılabilecek en güzel şey kitap okumak diye düşünenlerdenim. Ancak bazen de sadece oturmak veya ayakta durmak da çok da kötü bir şey değil. Tam tersini etrafı biraz gözlemlemek biraz sakinleşmemizi ve düşüncelere dalmamızı sağlayacaktır.

Sadece yol boyunca oturun ve etrafı izleyin. Göreceksiniz ki dünyada herkes bir koşuşturma içerisinde bir yerden bir yere gitmeye çalışıyor. Bu hengame içerisinde bir çok ilginç olay ve beklenmedik rastlantılar gerçekleşebiliyor. Belki de bunlardan birine bile tanık olabiliriz. Sakin bir yaşam için çok basit uygulanabilecek bir madde.

3- Bir Filmi Başından Sonuna Kadar Hiç Dikkat Dağıtmadan İzleyin


Film seyretmek sadece ve sadece 2 saatimizi alan ve bu saatlerin güzel geçmesini umduğumuz bir olay. Burada filmi beğenmediğimiz de zamanımızın boşuna veya kötü geçtiğini düşünebiliriz. Bu her filmde alınan bir risk ancak film yapmanın da çok kolay bir iş olmadığını her zaman aklımızın bir köşesinde tutmakta yarar var.

Diyelim ki arkadaşlarınızdan bir film tavsiyesi aldınız ve güzel olduğunu düşündünüz. Bu filmi bir kez olsun hiç duraklamadan, mola vermeden, sadece filme konsantre olarak izleyin. Kendinizi filmde anlatılan konunun içerisinde hissedin. Cep telefonunuzu kapatın ve filmin sonunda açın. Dikkatiniz dağılmadığında izlediğiniz filmin sizi başka bir dünyaya götürdüğünü ve sonunda da geri getirdiğini net bir şekilde anlayabilirsiniz.

4- Bir Albümü Baştan Sona Bir Kerede Dinleyin


Eskiden kasetler ve cdler sayesinde albümlerin varlığı çok daha belirgindi. Teknoloji ile beraber albümler artık eskisi kadar önemli görülmüyor. Albümün en çok reklamı yapılan bir veya iki parçası herkes tarafından biliniyor ve dinliniyor sadece. Oysa bir albüm aslında bir bütündür. İçindeki parçalar tamamen birbirleri ile bağlantılıdır. Onları yapan sanatçılar duygularını farklı şekillerde iletmek için değişik parçaları bizlere sunmaktadırlar.

Sevdiğiniz bir sanatçının herhangi bir albümünü bir kez baştan sona kadar dinlemeyi hiç denediniz mi? Bu size uzun ve sıkıcı bir düşünce gibi geliyorsa siz o sanatçıyı pek de sevmiyorsunuz diyebiliriz. Beğendiğiniz bir sanatçının son albümünü tamamen dinlemek biraz daha sakin bir yaşam sürmemizi de sağlar. Her zaman aklımızda olsun “müzik ruhun gıdasıdır”.

5- Konuşmaya Değil Dinleme Sanatına Odaklanın


Birebir konuşmalarda hep kendi derdimize odaklanmak ve konuşmak istemek çok doğal elbette. Ancak bazen de karşımızdakinin anlattıklarına gerçekten odaklanmak bizi de biraz sakinleştirebilir. Aynı zamanda onu dikkatle dinlediğinizi gören bir kişinin de size karşı sempatisi artacaktır.

Dinlemek, kendi dünyamızdan da başka dünyalar olduğunu hatırlatır. Dinlediğin kişi bazen size sorunlarını anlatırken kendi kendine çözümlerini de bulabilir ve sonuçta size çok teşekkür eder. Siz bu durumda dinlemekten başka hiç bir şey yapmamışsınızdır. Çok güçlü bir iletişim şekli olan dinlemeyi günümüzde pek kullanmasak da sakinleşmek için çok etkili bir yöntemdir.

6- Bir Sabah Ritueliniz Olsun


Her sabah kalkıp aynı şeyleri yapmak beni nasıl sakinleştirebilir diye sorabilirsiniz. Bir sabah ritüeli sizi sıkıcı olmamalı elbette. Mesela diş fırçalamak, spor yapmak ve sonra kahvaltı gibi bir ritüel olabilir.

Sağlıklı olan işler sizi çok daha zinde ve sakin hissettirecektir. Bazı günler bu ritüeli yapamasak da genelde yapmaya çalışmakta yarar var. Böylece çok fazla şey düşünmeye gerek kalmadan sakince sevdiğimiz işleri yaparak günümüze başlayabiliriz.

7- Çalışma Yeriniz Dağınık Olmasın


Dağınık çalışmak yaptığımız işe odaklanmamızı ve sakin bir yaşam sürmemizi engelleyebilir. Eğer gerçekten önemli bir işiniz varsa düzenli bir ortamda çalışmak çok daha sakin bir kafayla işinizi yapmanızı sağlayacaktır.

Etraftan bizi rahatsız eden bir etmen olmadığında konsantrasyonumuz da artacaktır. Böylece işimizi hem hızlı hem de düzgün bir şekilde tamamlayabiliriz. Üstelik çalışma yerimizi toplamak da çok kısa bir süremizi alacaktır. Bu kadar kısa sürede yapılacak bir iş için kazanç gerçekten de çok yüksek. Düzenli bir çalışma yeri misafirlerimizin de gözünden kaçmayacaktır. Sakin bir hayat için küçük bir efor da diyebiliriz.

8- Teknolojiden Haftada Bir Gün Uzak Durun


Teknolojiden uzak durmak ne kadar mümkün olabilir bilemiyorum ancak bunu sadece ve sadece bir gün denemek oldukça yararlı olacaktır. Televizyon izlemek, cep telefonuyla oynamak, bilgisayarda vakit geçirmek gibi faaliyetler yerine kitap okumak, satranç oynamak veya spor yapmak gibi faaliyetleri yapabiliriz. Göreceksiniz günün sonunda hem sakin hem de daha mutlu olacaksınız.

Aslında çok da zor olmasa gerek ancak burada cep telefonu günümüzde uzak duracağımız en zor teknolojik alet olarak görünüyor. Şimdiye kadarki maddeler arasından en zoru olan teknolojiden uzak durma maddesi bizi de en çok sakinleştirecek madde olarak görünüyor.

9- Telefon veya Emaillerinizi Günün Belirli Saatlerinde Kontrol Edin


Teknolojiden bir gün uzak durduk ama diğer günler uzak durmamız pek mümkün değil. Durum böyle olsa bile her dakika teknoloji ile iç içe yaşamak zorunda da değiliz. Devamlı teknolojik aletler kullanmak bizim sakinliğimizi azaltan bir durum olabilir.

Gün içinde belirli saatler belirleyerek telefon ve emaillerimizi kontrol edebiliriz. Bu sayede teknoloji alışkanlığımızdan biraz olsun uzak kalarak sakin bir hayata geçişi kolaylaştırabiliriz. Mesela günde 5 kere 2 saatlik aralarla telefon ve emaillerimizi kontrol etmekle başlayıp ilerleyen günlerde saat aralığını arttırıp sıklığı da azaltabiliriz.

10- Gece Ritueli ile Gecenizi Biraz Yavaşlatın


Gece yatarken hep farklı şekilde uykuya geçmek biraz rahatsız edici olabilir. Daha sakin bir uyku için uyumaya geçmeden önce biraz vücudumuzu sakinleştirmemizde yarar var.

Direk olarak yatağa girip gözlerimizi kapatmaktansa diş fırçalama, kısa bir duş, pijamaları giyme, vücut bakımı gibi işler ile gecemizi biraz yavaşlatıp kendimize zaman ayırabiliriz. Yavaş yavaş uykuya hazırlanan vucütta size göz kapaklarınızı kapatarak sinyali verdiğinde uyumaya hazırsınız demektir.

2 Comments

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kasırgalar Hakkındaki 10 Şaşırtıcı Gerçek

Gitar Tutkunlarına Özel 15 Gitar Dekorasyon Fikri