in ,

Sahillerde Etkileyici Taş Çalışmaları Yapan Sanatçı

Sanatçı Jon Foreman, sahilde göz alıcı taş düzenleri oluşturarak doğanın güzelliğini tüm insanoğluna gösteriyor. “Sculpt the World” olarak adlandırdığı uygulaması, dönen desenlerle bir araya gelen kayalar bir dizi gökkuşağı tonu içeren dev çevreler oluşturuyor. “Bu süreç benim için bir terapi. Taşın kuma yerleştirilmesi basit bir terapidir. Eminim hepimiz sahilde yürüyüş yapmaktan zevk alırız ama bu süreci daha sürükleyici buluyorum; doğada olmak, kendimi kaybetmek, günlük yaşamın tüm streslerini geride bırakmak.” diyor Foreman.

Foreman, bir sahil şeridine ev sahipliği yapan Galler’in Pembrokeshire kentinde yaşıyor. “Buradaki plajlar gerçekten olağanüstü ve bunlardan çok fazla var,” diye açıklıyor, “Bunların yarısını bile ziyaret ettiğimden şüpheliyim.” Sanatçı bir kumsala geldikten sonra, orada ortalama olarak dört saat geçirerek eserini planlıyor. Eserin nasıl görüneceğinin sadece kısmi planlamasını yapıyor. “Bazen ne denemek istediğim hakkında bir fikrim olur ama çok nadiren tam olarak ortaya çıkarabilirim. Tam olarak nasıl bir eser ortaya çıkacağını görmekten çok hoşlanıyorum”.

Taş düzenlemesi ile oluşturduğu eserler, Foreman’a farklı bilgiler de öğretmiş. Kayanın sağlamlığına rağmen birlikte gruplandırıldığında değiştiğini fark etmiş; “Taşla çalışmanın birçok yolu var; renk, boyut, yerleştirildiği açının şekli, baktığı yön, sonsuz olasılıklar söz konusu. Taş benim tek tercih ettiğim malzeme olmamakla birlikte, şu anda benim favorim, çünkü pek çok farklı fırsat sunuyor. ”

Taş ile yapılan sanat kısa ömürlüdür ve sonunda geldiği dünya tarafından geri kazanılacaktır. Foreman, “Dalgalar yaklaştıkça genellikle sona doğru bir yarış haline gelir” diyor. “İşin silindiğini görmek ve etki anını yakalamak için kalmaya çalışıyorum.” Çok acıklı bir zaman olabilir, ancak Foreman işinin kısa ömründe güzelliği görmeyi seçer. “O ortam için üretilen malzemeleri kullanarak serlerimi yaratıyorum. Gelgit hepsini yıkar ve ertesi gün çalışmak için boş bir tuvalle geri dönerim. İnsanlar işin sonunda eserlerin ortadan kaybolmasının rahatsız edici olup olmadığını soruyorlar. Buna şunu söylüyorum: Hiç değil. Kısa ömürlü olması benim için daha özel. ”

Jon Foreman: Web sitesi – Instagram – Facebook 

Advertisement

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Eski Bir Oturma Odasını Çocuğu İçin Muhteşem Bir Oyun Odasına Çeviren Baba

“Parazit” Hayranları Dahi Filmin Başarısını Alternatif Film Afişleri ile Kutluyor