in ,

Ödüllü ‘Foodtopia’ Projesinden 10 Komik ve Eğlenceli Yiyecek Fotoğrafı

Brokoli ile yapılan ormanlar, ızgara bulvarları, çörekli yollardaki yarış arabaları… Bizlere yemeklerimizle oynamamanız öğretilmiş olabilir, ancak seyahat ve yemek fotoğrafçısı Yuliy Vasilev bu tavsiyeyi görmezden gelmiş ve bunun yerine yiyecekleri renkli, esprili sokak sahneleri halindeki fotoğraflara çevirmiş.

Kendisinin tanımladığı şekliyle, “şehir ve mutfak fotoğrafçısı” olan Bulgaristan asıllı olan Vasilev 130’dan fazla ödül sahibi ve dünya çapında pek çok sergide yer almış.

Yuliy Vasilev

“Brokoli ormanı” fotoğraf çalışması ile Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’ndan (FIAP) Bronz unvanıyla 2020 Siena Prestijli Yaratıcı Fotoğrafı Ödülleri’ni kazananmış.

Yuliy, 2018 yılında FIAP’ın Dünya Kulüpler Kupası’nı kazanan profesyonel Bulgar fotoğrafçılardan oluşan bir grup olan Photoclub BGArt‘un kurucusu ve başkanı.

Eğlenceli “Foodtopia” projesi, tüm yiyeceklerin devasa ve lezzetli olduğu ve brokoliden yapılmış bir ormanda gezmenin kesinlikle normal olduğu “ütopik bir ülkede” gerçekleşiyor.

Yuliy Vasilev
Yuliy Vasilev

Fotoğrafçı, “Bir itfaiyecinin günlük rutini, alev alev yanan biberleri içerir ve normal kış, kurabiyeler ve ağır pudra şekeri kar yağışlarıyla doludur” diye açıklıyor. “Foodtopia’da domatese basmak suç sayılıyor ve ocaklarda mısır çıkarılıyor. “

Advertisement

“Foodtopia’nın başkentindeki insanlar minik ofislerinde ızgaralardan yapılmış gökdelenlerde çalışıyorlar ve hafta sonları şekerlerden yapılmış çörek yarış pistlerine gidiyorlar. “

Vasilev’in yemek içeren fotoğraf projeleri arasında, popüler yemekleri plastik çöplerle yeniden yaratan “THE (p) LAST (ic) SUPPER” da bulunuyor. “Ana fikir, günümüzün en büyük ekolojik felaketlerinden biri olan küresel plastik kirliliği hakkında farkındalık yaratmak” diye açıklıyor.

Yuliy Vasilev

“1950’lerden bu yana 8,3 milyar tondan fazla plastik üretildi, ancak yalnızca %9’u geri dönüştürüldü. Yediğimiz şey biziz ve gezegenimizi plastiklerle kirletmeyi bırakmazsak, çocuklarımızın menüsü muhtemelen resimdeki yemeklerden farklı olmayacak. “

Vasilev “Makarnanın 50 Tonu” çalışması ile – “tamamen eğlenceli bir proje” – İtalyan makarnasının güzelliğini farklı bir açıdan gözler önüne seriyor.

“Herkes domates sosu ve Parmesan peyniriyle dolu dağınık bir spagetti kasesini sever ama daha düzenli ve minimalist bir dünyada nasıl görüneceğini hiç merak ettiniz mi?”

Yuliy Vasilev
Yuliy Vasilev
Yuliy Vasilev
Yuliy Vasilev
Yuliy Vasilev
Yuliy Vasilev

Kaynak: Forbes

Advertisement

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Serveti 100 Milyar Doları Geçti

Ünlü ve Çok Başarılı 16 İnsanın Hobisi