in ,

NASA’nın Geliştirdiği Parfüm Sayesinde Artık Uzay Gibi Kokabilirsiniz!

Hiç uzayın nasıl koktuğunu merak ettiniz mi? NASA astronotları uzay kokusunu “ahududu ve rom” esanslarını “ozon, sıcak metal ve kızarmış biftek” ile birleştirerek tanımladılar. Bu tanımlama yeterince garip gelmemiş olacak ki, “Eau de Space” adlı bir parfüm olarak şişelenmiş “uzay kokusu” da çıkardılar.

NASA, kozmik kokuyu ilk olarak 2008 yılında, uzayın kokusunu yaratmak için bir gıda bilimcisi ve koku üretim şirketi “Omega Ingredients”ın genel müdürü olan Steven Pearce’ı görevlendirmişti. Tam bir duyusal deneyim sağlamaya yardımcı olması için astronotlara yörüngeye gitmeden önce eğitim verildi.

Eau de Space” ürün müdürü Matt Richmond, tarifi tamamlamayı başarana kadar, kokunun içeriği yıllarca bir sır olarak kaldı. 18 Haziran 2020’de Kickstarter aracılığıyla piyasaya sürülen koku, şu anda “Eau de Space” adı ile piyasada ve şık bir cam şişede paketlenmiş.

Lansmanın başlamasından sonra sadece 24 saat gibi kısa bir sürede proje %124 oranında finanse edildi. Ve proje günümüzde, 190.000 doların üzerinde satış yapmış durumda. Orijinal taahhütlü hedef ise aya iniş yılı ile aynı sayı olan 1,969 dolardı.

“Finansman konusunda ne kadar ilerlediğimizi ölçmek için sevimli bir başlık bulmaya çalışıyoruz. Troposfer’de yani 10km yükseklikte, ticari jetlerin uçtuğu bölgenin hemen altında yer alan Everest Dağı’nı kesinlikle geçiyoruz.” diyor Richmond.

“Hava balonlarının atmosferik veriler topladığı Stratosferi de geçiyoruz.”

Advertisement

Richmond, “Eau de Space” adına koymadan önce kendisinin ve ekibinin bulduğu parfüm için birkaç başlık paylaşmış ve isim öneriler almış.

Bazı favori öneriler arasında “A Space Eau-de-ssey”, “Space Scent Juice” ve “Elon’s Musk” yer alıyordu.

Kickstarter’da “Eau de Space” hakkında daha fazla bilgi edinebilir, burada kendi galaktik aroma şişenizi alabilirsiniz. Sonuçta, kim galaktik ahududu ve rom gibi kokmak istemez ki ?!

Eau de Space: Kickstarter – kaynak: Hypebeast

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Mekong Deltası’nda Nilüfer Toplayan Çiftçilerin Nefes Kesen Fotoğrafları

Dünyanın İlk FDA Onaylı Şeffaf Yüz Maskesi, Güvenliğinizi Korurken Gülümsemenizi de Gösteriyor