in ,

Minimal Dövme Tasarımlarına 20 Kaliteli Örnek

Minimal dövme nedir? En çok tercih edilen modeller hangileridir? Modern, kaliteli ve etkileyici 20 adet tasarımı detaylı olarak inceledik.

Yazının içindekiler:

Tasarım Seçimi

Vücudunuza ilk defa dövme yaptırmak istiyorsanız bu işe minimal dövme modellerinden birini seçerek ile başlayabilirsiniz. Dövme, cildin dermis katmanına silinmez veya geçici olarak mürekkep, boya veya pigmentler eklenerek yapılan bir tasarımdır.

Sonuç olarak bize bir tasarım gerekiyor. Ama bu tasarımı seçmek pek de kolay olmayacaktır. Hayatımızda anlamı olan sembolleri düşünerek yola çıkabiliriz. Yaşadığımız bir olayı bizlere hatırlatan minimal bir model de seçebiliriz. Yani aradığımız anlamlı bir tasarım ise o zaman önümüzde çok fazla seçenek var demektir.

Minimal Dövme Seçimi ve Bölgesi

Sade tasarıma sahip modeller minimal veya minimalist olarak bilinmektedir. Bunların en büyük artısı bizi rahatsız etmeyecek kadar küçük olmalarıdır. Eğer ilk defa yaptırıyorsak rahatlıkla bu tarz bir seçim olabilir.

Dövmeyi vücudumuzda nereye yaptıracağımız da elbette oldukça önemli bir konu. Bunun için ilk olarak kafamızda bir kaç yer belirlemeliyiz. Daha sonra eleme yöntemi ile nereye yaptıracağımıza karar verebiliriz. Bu yazımızda modellere bakarken bir yandan da vücudumuzun nerelerine yaptırabileceğimizi göstermek için bir çok farklı görsel örneğinden yararlandık.

Doğa ile İlgili Minimal Dövme Modelleri

En çok tercih edilen minimal modellerin başında doğa ile ilgili olanlar gelmektedir.

Sonuçta insanoğlu aslında doğanın bir parçasıdır. Bu yüzden doğa ile ilgili dövmeler oldukça fazla ilgi görmekte. Bir seçim yaparken doğanın bir parçası olduğunuzu unutmayın. Bu sayede nasıl bir tasarıma karar vereceğinize daha kolay karar verebilirsiniz. Örneğin deniz ve kumu çok seviyorsanız bu yönde bir seçim yapabilirsiniz.

Kendini güneşe, aya veya denize yakın hissedenler bu tarz tasarımları seçmektedirler. Ancak yine de minimalist yaklaşımlardan uzaklaşmamak gerekiyor ilk başlarda. Fakat bir kaç tane yaptırdıktan sonra eğer yaptırdıklarınızı beğenirseniz o zaman büyük seçimlere doğru yönelmekte fayda olacaktır.

Bununla birlikte dağlar, denizlerdeki dalgalar veya ağaçlardaki yapraklar da güzel fikirler olabilir. Yaprak da en çok tercih edilen doğal temalardan bir tanesi. Yukarıdaki örnek gibi bilekten başlayıp kola doğru sarılan tasarım oldukça başarılı. Bu tasarım tüm kolu dolaştığı için hem ön hem de arka açıdan görülebilmekte.

Bu modern sanat, yepyeni tasarımlar sayesinde gelişmeye devam etmektedir. Örneğin, düz çizgi yaklaşımı, yeni tarzlardan bir tanesidir. Sadeliğin yeni akımlarından bir tanesi de düz çizgilerdir. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde düz bir çizgi aslında çok fazla şey ifade edebilir. Kol bölgesine yapılan bu örnekteki çizgiler bize dağları anımsatmakta.

Denizi sevenler için ise dalgalar hem doğru hem de etkileyici bir seçenek olacaktır. Bileğin tamamını saran bir dalga hem sade hem de çok şık bir görüntü veriyor. Üstelik yapımı da çok kolay ve ilk tercihler için oldukça ideal bir seçenek kesinlikle.

Her iki ayağımızın topuklarının yan kısımları pek akla gelmesede aslında oldukça iyi bir seçenektir. Evet topuklar pek de bu iş için kullanılmayan bölgelerdir ancak bu tarz gizli bir nokta arıyorsanız tam size göre olabilir. Yalnız bu bölgenin bir eksisi veya size göre artısı da olabilir, genelde sadece yaz aylarında görünebilir olmalarıdır.

Kalp Tasarımı

En çok tercih edilen tasarımlardan bir tanesi de kalptir. Aslında vücudun bir çok bölgesinde kullanabileceğimiz kalbin en derin anlam içeren kullanımı bilektedir. Nabzımızı ölçtüğümüz yer olan bilekteki kalp tasarımını sevdiğimiz kişiyle aynı yaptırabiliriz.

Kalp kullanımının en uygun olduğu yerlerden bir tanesi de yüzük parmakları. Evlilik veya nişan yüzüklerimizi taktığımız yüzük parmaklarımızda sevdiğimizi anımsatacak bu sembol de oldukça anlamlı. Aslında vücudumuzda bu tarz anlamlı çizgilere yer verebileceğimiz bir çok nokta bulunuyor. Bu yazıda sizlere bunlardan bazılarını keşfetmenize yardımcı olmaya biraz çalışırken güzel tasarımları da teker teker öğreniyoruz.

Bir dövme illa siyah olacak diye bir kural da yoktur. Artık rengarenk tasarımlar da yapılabilmekte. Kırmızı renk ise kalp için elbette iyi bir seçenek. Bu rengi pek sevmiyorsanız o zaman kalp yerine başka bir tasarım seçmenizde fayda olabilir. Aslında son zamanlarda emojilerde de gördüğümüz değişik renkli kalpler de yerine göre kullanılabiliyor.

Sade Çizgilerin Etkileyici Kullanımı

Bazen tek bir çizgi bir çok anlam içerir. Önceden de belirttiğimiz gibi ne kadar sade o kadar güzel. İşte bunun en güzel örneklerinden bir tanesini görüyoruz. Tek bir çizgi ancak arada küçük bir nüans bulunuyor. Burada hayatın sadece düz bir çizgi olmadığı gibi derin anlamlarda çıkarılabilir. Adeta bir sanat eseri gibi.

Düz çizgilerin bir araya gelmesinden ise çok başarılı modeller ortaya çıkabilmekte. Tek çizgi yerine birden fazla çizgi tercihini de düşünebilirsiniz. Bu tarz çalışmalar biraz daha modern görüntü sağlamaktadır.

İlk kez dövme yaptıracaklar genelde kol veya alt bacak bölgelerini seçmekte. Farklı bir yer seçmek isterseniz kulak arkasını da düşünebilirsiniz. Bu bölge oldukça az göründüğü için bazı kişiler tarafından tercih edilmekte. Ancak göründüğü zaman da oldukça merak uyandıran bir etkiye sahiptirler.

Elin üzerine yapılan tasarımlar da etkiliyeci görüntüler vermektedir. En çok tercih edilen modellerden bir tanesi de el üzerine uygulananlardır. Her zaman görünür olmaları en büyük avantajlarıdır. Ancak işte tam da bu yüzden bir seçim yapmak zordur. Çünkü her zaman görünecek ve sizi hiç sıkmayacak bir seçim olması gerekir.

En minimal dövme hangisi diye düşündüğümüzde ise aklımıza ilk gelen seçenek eşitlik sembolü. Yani bu tasarım o kadar küçük ki, var olduğu bile belli olmuyor. Hem anlamlı hem de oldukça sade olan bu tasarım ilk dövmesini seçecek kişiler için ilk sırada yer alan tavsiyemiz.

Doğum Tarihi

Kendimizin veya sevdiğimiz birinin doğum tarihi veya doğum yılı da çokça tercih edilen tasarımlar arasında. Bu latin harfleriyle olabildiği gibi mors alfabesinde veya başka alfabelerde de olabilir. Hatta diğer alfabelerde olması daha merak uyandıracaktır.

Ensemiz veya ayaklarımızın arkası, doğum tarihimizi yaptırabileceğimiz ideal bölgeler olarak göze çarpıyor. Bu bölgelerin bizim için avantajı göremiyor olmamızdır. Biz göremiyoruz ama başkaları görebiliyor. Bu tam da sizin istediğiniz ise o zaman doğru seçimi buldunuz demektir.

En Klasik Seçim, Yazı

Yazı insanlık tarihinin en önemli buluşlarından bir tanesi. Vücudumuzda bir yazının olması ise hem klasik hem de şık bir seçim olacaktır. Bu kendi aklınıza gelen bir yazı veya ünlü bir söz olabilir. Genelde tarihte yer edinmiş ünlü düşünürlerin sözleri kullanılmakta. Ya da efsaneleşmiş film replikleri de bu tarzın seçim yapılabilecek sözcükleri olabiliyor.

Bu yazı bir imza da olabilir elbette. Veya maceracı yanımızı gösteren bir sözcük de seçebiliriz. İmza hiç değişmediği için iyi bir seçenektir. Ancak bir gün değiştirmek istemezseniz tabi bu durum geçerli.

Farklı Tarz Minimal Dövme Modelleri

Aile bireyleri için de tasarımlar elbette bulunmakta. Örneğin ailedeki tüm kardeşlerin hangi sırada doğduklarını gösteren bu tasarım oldukça başarılı. Beş kardeşin doğum sıraları burada işaretlenmiş olması oldukça yaratıcı bir düşünce.

Yin yang sembolü de aslında en çok tercih edilen modeller arasındaki popülerliğini yıllardır korumakta. Yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelen bu sembol el üzerinde kullanıma oldukça uygun.

Minimalist bir model çok az yer kaplar diye bir kanun da yok elbette. Tek bir çizgi ve ucuna bağlanmış olta tasarımı buna güzel bir seçenek.

Nasıl Yapılır?

Bu iş nasıl yapılıyor yakından görmek ister misiniz? Müzik ikonları ile yapılan minimalist bir tasarımın yapıldığı videoda bunu en iyi şekilde görebilmekteyiz.

Ayrıca, farklı 30 minimalist modelin gösterildiği aşağıdaki kısa videodan da yaratıcı fikirler edinebiliriz.

Yazar FarklıFarklı Tasarım

Tasarım konusu ucu bucağı olmayan bir okyanus ve bu okyanusta yüzen milyonlarca balık bulunuyor...

2 Comments

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kolay Hayvan Çizimleri ile Çocuklarımızla Resim Yapalım

resimli banyo fayans modelleri

Kaliteli ve Etkileyici Resimli Banyo Fayans Modelleri