in ,

Dünyanın En İyi 10 Mimari Tasarım Projesi – 2021

Gezegenimizdeki en etkili yapılar, inşaat malzemelerinin akıllıca kullanılmasıyla olağanüstü mimariyi ve aynı zamanda muhteşem yaşam alanlarını bir araya getiriyor. Ayrıca bir yapının amacını da bu karışıma eklediğinizde, tasarımlar çok daha etkileyici hale geliyor. Günümüz mimari tasarım örnekleri akla hayale gelmeyecek özellikler taşımakta. Artık projelerin en önemli özelliği ise kendi kendilerine yetebilmeleri.

Dünyanın dört bir yanında oldukça şaşırtıcı yapılar bulunmakta. Bazıları geleneksel inşaat mühendisliğine, bazıları ise yerçekimi kanunlarına meydan okuyor. Yani mimari tasarım alanında her geçen yıl çıta yükselmekte. Mimariyi yepyeni bir seviyeye taşıyan madeller ise:

 • Malzeme bilimleri
 • İnşaat mühendisliği
 • Çevre düzenlemesi
 • İç tasarım

O zaman, 2021 yılında bitmiş ve yapım aşamasında olan olağanüstü binalardan bazılarına göz atalım.

 1. Dubai Pearl
 2. Agora Garden Tower
 3. Dawang Mountain Resort
 4. Guangzhou Opera House
 5. Absolute World
 6. Forest City
 7. Eko Atlantic City
 8. Pekin Daxing Havalimanı
 9. Harpa Konser Salonu
 10. The Shard

1- Dubai Pearl

Dubai Pearl, 73 katlı ve 300 metre yükseklikteki 4 kuleden oluşmaktadır. Kulelerde birinci sınıf ofisler, rezidanslar, yemek alanları, eğlence ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Şehrin teknoloji ve medya bölgesi’ndeki Palm Jumeirah Adası’na bakan Dubai İncisi, 29.000 kişiye de oturum sağlamak için tasarlanmıştır.

Binaların üzerinde 4 kuleyi birbirine bağlayan bir gökyüzü köprüsü vardır. Ayrıca % 56 yeşil alana sahiptir. Tüm özel alanlar ise elbette orantılı bir şekilde ayrılmıştır. Konutlar için % 51, ticari alanlar için % 12, perakende ve eğlence için % 19 ve yemek alanları için % 18 ile mükemmel orantılı alanlara sahiptir.


2- Agora Garden Tower

Tayvan’ın başkenti Taipei’de bulunan Agora Garden Tower, her katında bahçeler ile akla gelebilecek her anlamda çevre dostu 20 katlı lüks bir yapıdır. DNA’nın çifte sarmal şeklinden esinlenilen mimari tasarım, bu anlamda başka hiçbir yapıya benzememektedir. Aşağıdan yukarıya doğru bükülen şekli bu binaya hayran kalmamızı sağlıyor.

Aşağıdan yukarıya doğru hareket ediyormuş gibi görünen binanın en alt katı ile en üst katı arasında 90 derecelik bir dönüş bulunuyor. Bina üzerinde bulunan enerji panelleri sayesinde tüm elektriği tamamen kendisi üretiyor. Ayrıca, inşaatın tamamı geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmış.


3- Dawang Mountain Resort

mimari tasarım

Çin’in Changsha şehrinde bulunan Dawang Mountain Resort projesi daha önce hiç eşi benzeri görülmemiş bir tasarım. Tesisler, 200 metrelik bir şelalenin bulunduğu eski bir kaya ocağının üzerine inşa edilmiştir.

İki uçurumu içine alacak şekilde inşa edilen bu projede bir kapalı kayak pisti, bir su parkı, bir buz dünyası oteli ve aynı zamanda restoranlar ve alışveriş merkezleri bulunmakta.


4- Guangzhou Opera House

Çin’de inanılmaz fazla sayıda bina yapılmakta. Bunlardan bazıları ise çok değişik tarzları ile dikkatleri çekiyor. Ünlü mimar Zaha Hadid’in güney sanayi şehri Guangzhou için tasarladığı performans merkezidir. Bu proje kesinlikle göz kamaştırıcı bir mimariye sahip.

mimari tasarım

Guangzhou Opera House, iki adet dinamik yapıdan oluşuyor. Büyük olan bina 1.800 kişilik bir salonken küçük olanı ise 400 kişilik alana sahip.


5- Absolute World

Absolute World, yüksek konut binaları Kanada’nın Ontario şehrinde şehvetli bir görüntü sergilemekte. Proje, birbirine bağlı balkonlar ve eliptik kat planları ile 50 ve 56 katlı iki gökdelenden oluşuyor.

Bu binaları gösteren bir de güzel drone çekimi bulunmakta.

Her biri kendi ekseni etrafında kıvrımlı mimariye sahip. Aslında tam da bu yüzden onlara Marylin Monroe binaları olarak da bilinmekte.


6- Forest City

Malezya’nın Johor şehrinde bulunan Forest City, Malezya ile Singapur arasındaki bir koyda 1400 hektarlık arazide bulunmaktadır. 4 yeni ada inşa etmeyi amaçlayan dünyanın en büyük arazi ıslah projelerinden biridir. Proje, Country Garden Pacific View tarafından yürütülüyor ve yaklaşık 20 yıllık inşaatın ardından 700.000 kadar insanı barındırması bekleniyor.

Forest City, finans, teknoloji ve biyo-teknoloji alanlarında yaklaşık 220.000 iş gücü yaratmak için tasarlanmış entegre bölgedir. Projenin mimari planı, yağmur suyu ve yağmur suyu hasatı, güneş enerjisi, dikey büyüme ve yoğun bitki örtüsü ile yeşil bir şehir inşa edilmesini amaçlıyor. Forest City, bina teknolojilerinin başka hiçbir şeye benzemeyen ilerlemesini gösteren bir projedir.


7- Eko Atlantic City

Nijerya’nın Lagos şehrinde bulunan Eko Atlantic City, arazi kullanımında yepyeni bir gelişmeye öncülük etmektedir. Lagos açıklarında 10 milyon metrekarelik ıslah alanı üzerine yeni bir şehir inşa edilmektedir. Tamamlandığında marinalar ve 250.000 adet birinci sınıf konut ile üst düzey bir şehir olacaktır. Sonuç olarak projenin, Nijerya’nın finans merkezi olması planlanmaktadır.

Eko Atlantic City’nin etrafına, özellikle erozyon ve selden korumak için 8,5 km uzunluğunda bir duvar inşa edilmektedir. Aynı zamanda yerel kaynaklı malzeme ve çevre dostu tasarım kullanılmıştır. Projede su arıtma ve yeşili koruma ön planda tutulmuştur. Eko Atlantic şehri, yükselen deniz seviyesine karşı karşıya olan kıyı bölgelerinde olması gereken tasarımlar açısından geleceğe giden yolu göstermektedir.


8- Pekin Daxing Havalimanı

En yeni ünlü binalardan biri de Pekin’in ikinci uluslararası havalimanı olan Daxing‘dir. Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul’un yerini alarak 2019’da tamamlanmıştır.

‘Denizyıldızı’ olarak bilinen, 700 bin metre kare genişliğinde ve Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanmıştır. Altınla işlenmiş denizyıldızına benzeyen şekli, yolcuların işini kolaylaştırmak için tasarlanmış. Bina, yenilikçi bir düzeni ile sadece çarpıcı değil, aynı zamanda son derece pratik bir yapıdır.


9- Harpa Konser Salonu

Photo tours in Iceland : www.iuriebelegurschi.com

Reykjavik’te bulunan Harpa konser salonu, Henning Larsen Architects ve Batteríið Architects ile birlikte Danimarkalı-İzlandalı sanatçı Olafur Elíasson tarafından tasarlanmıştır.

Binanın kristal kabuğunun etkisi, binaya girdiğinizde duyularınızla oynayan ışıklar ve renkler yaymaktadır. Adeta gökyüzü ve denizi birbirine bağlayan kıyı şeridinde parıldayan bir heykel gibi.


10- The Shard

Batı Avrupa’nın en yüksek binası olarak bilinen The Shard, 72 katlı bir gökdelendir. Britanya başkenti Londra’nın siluetini değiştirerek, Thames nehrinin güney kıyılarında göz alıcı bir şekilde yükselmektedir.

Bina, şehri ve ayrıca gökyüzünü gösteren kristal berraklığında 8 değişik açılı cam cephelerden oluşmaktadır. Dik bir şehir olarak hizmet vermesi için planlanan çok işlevli bir yapıdır. Aynı zamanda her yönden 64 kilometrelik manzaraya sahiptir.


Mimari tasarım örneklerine baktıktan sonra 20 etkileyici minik ev ve ev ofis çalışanlar için İskandinav mimarisinden 15 harika tasarım yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yazar FarklıFarklı Mimari

“Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.” (Walter Gropius)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram Profil Büyütme İçin 10 Etkili Taktik

Mutlaka Takip Edilmesi Gereken 20 Twitter Hesabı