in ,

Microsoft Japonya’nın 3 Gün Hafta Sonu Deneyi Verimliliği % 40 Artırdı!

Japonya’daki insanlar, aşırı çalışma kültürleriyle tanınırlar, ancak günün her saatinde çalışmak, birçok çalışanın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı için zararlı. Ülke, “fazla mesai sonucu ölüm” anlamına gelen “karoshi” terimini bile oluşturmuş durumda.

Bu yüzden Microsoft Japonya, 2.300 çalışanına 4 günlük bir çalışma haftası vererek “Work Life Choice Challenge”ı denemeye karar vermiş. Her hafta sonu 3 günlük hafta sonları anlamına gelen bir iş hayatı.

Matej Kastelic/Shutterstock

Sonuçlar Şaşırtıcı Derecede İyi

Microsoft’un girişimi daha sağlıklı bir iş-yaşam dengesini desteklemeyi amaçlayan bir çalışma. Sonuçlar iş dünyasının birçok alanında şaşırtıcı iyileştirmeler göstermiş.

Daha az saat çalışmak, Microsoft çalışanlarının çalıştıkları saatlerde daha fazla iş yaptıkları anlamına geliyor; teknoloji şirketi verimlilik seviyelerinde % 40 artış kaydetmiş.

Volodymyr Kyrylyuk/Shutterstock

Şirket Maliyetleri de Azaldı

Çalışanlar ay boyunca % 25,4 daha az izin almış ve ofis haftada bir gün daha kapalı kaldığı için maliyetlerde de düşüş görülmüş. Örneğin, personel % 58,7 daha az sayfa çıktısı almış ve % 23,1 daha az elektrik kullanmış.

Kiyoshi Ota/Bloomberg Getty Images

Çalışanlar Memnun

Deneme ayrıca 30 dakika süren toplantıları ve uzak konferanslarda artış sağlamayı teşvik edici, böylece çalışanlar evden de çalışabilmişler. Deney sonunda, Microsoft çalışanlarının % 92,1’i dört günlük çalışma haftasını tercih ettiklerini belirtiyor. Şirket şimdi bu kış daha esnek çalışmayı teşvik etmeyi amaçlayan benzer bir iş-yaşam dengesi planları yapmakta.

kaynak: CNBCSoraNews24

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yiyecekler ile Muhteşem Görseller Yaratan Sanatçı

Kelimeler Dünyasına Muhteşem Bir Yolculuk