in

Macau Rüya Kentinin Bir Parçası Muhteşem Morpheus Oteli Açıldı

Macau’nun (Çin) rüya kenti için yeni bir amiral gemisi olan Morpheus otel, kapılarını misafirlerine açtı. Zaha Hadid mimarları (ZHA) tarafından tasarlanan projenin ayırt edici görünümü ile dikkat çekiyor. Binanın bir merkezinde ise bir dizi boşluk göze çarpıyor. Bu, mimarların bir “kentsel pencere” olarak tanımladıkları aslında otelin iç ortak alanlarını şehre bağlamak için tasarlanmış bir boşluk.

Cotai, Macau’da yer alan çarpıcı bina, rüya kentin (city of dreams) bir parçasını oluşturuyor. Bir kumarhane, iki tiyatro, bir alışveriş bölgesi, 20 restoran ve dört otelden oluşan bir tatil yeri.

Morpheus oteli, üç katlı bir podyum ile 770 misafir odası, çeşitli süitler ve gökyüzü villaları içeren üst katlara da sahip. Otelde ayrıca toplantı ve etkinlik tesisleri, oyun salonları ve spa ile çatı katında havuzlu restoranlar da bulunmakta.

Projeyi geliştirirken Zaha Hadid mimarları, toplam 160 metre yükseklikte bulunan 40 katlı binanın şeklini tanımlamak için sitenin mevcut temellerini kullanmış. Daha sonra monolitik blok şemanın dramatik görünümünü veren boşluklar yapılmış.

Bu mekanlar aynı zamanda otelin iç kamusal alanlarını şekillendirmekte, hem atriyum hem de şehir manzaralı köşe süitler yaratmaktadır. Bu düzenleme, dış görünümleri olan otel odalarının sayısını en üst düzeye çıkarmış ve binanın her iki tarafında eşit oda dağılımını sağlamış.

Otelde bulunan 12 cam asansör dikey olarak seyahat ederken otelin tüm görünümünü de konuklara gösteriyor.

Fotoğraflar: virgile simon bertrand

Yazar FarklıFarklı Mimari

“Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.” (Walter Gropius)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğal Dünyayı Rüya Gibi Manzaralara Dönüştüren Dijital Sanatçıdan 20 Muhteşem Eser

Dalış Dünyasında Dijital Bir Evrim: D-Mask