in

Louvre Piramidine Optik Yanılsama ile İnanılmaz Bir Görünüm Kazandırdı

Yıllardan hiçbir değişikliğe uğramadan duran Louvre müzesinin ünlü piramidinde bugünlerde biraz değişiklik yapıldı. 400 kişilik küçük bir ordunun yardımıyla, Fransız sanatçı JR, Paris’teki Louvre’un çevresine binlerce kağıt şeridi yapıştırdı ve müzenin etrafındaki avluyu büyük bir optik illüzyona dönüştürdü.

Louvre Piramidi 30. Yılını Kutluyor

Yapının 30. yıldönümü onuruna yerleştirilen “Büyük Piramidin Sırrı” başlıklı kolaj, ikonik cam piramidin altında nelerin bulunabileceğine bir atıf yapıyor.

Müzenin Louvre Sarayı’nın zemininde kaybolmasına neden olan 2016 çalışmasını takip eden JR’ın yeni yanılsaması, merkezindeki piramidin ucunda bir şantiye alanı ve kayalık bir taş ocağı içine uzanan çok daha büyük bir yapı ortaya koyuyor.

Web sitesinde yayınlanan “Günün Fotoğrafı” yazısında sanatçı, enstalasyonun tek bir hafta sonu dayanacak şekilde tasarlandığını açıklıyor.

“Yazılar hayat gibi geçicidir,” diye yazıyor JR. “Bir kez yapıştırıldığında, sanat eseri kendi başına yaşıyor. Güneş ışığı tutkalı kurutur ve her adımda insanlar kırılgan kağıt parçalarını yırtıyorlar. Bu süreç, gönüllülerin, ziyaretçilerin ve hediyelik eşya alıcılarının katılımıyla ilgili. Bu proje aynı zamanda mevcudiyet ve varolma, gerçeklik ve hatıralar, süreksizlik hakkında. ”

Bazı ziyaretçiler eserin bir kısmını eve götürürken, diğer yandan yaya trafiğiyle parçalanan şeritler çıkarılıyor. JR’ın büyük ölçekli fotoğraflarından daha fazlasını görmek için Instagram’da sanatçıyı takip edebilirsiniz.

JR:  Web sitesi – Instagram – Facebook

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İki Milyon Dolarlık Lamborghini’yi Parçalara Ayırdı!

Eski Eşyalar Giyilebilir Yeni Bir Kıyafet Oluyor