in ,

Köpek Sahibi Olmanın Daha Uzun Yaşamamızı Sağladığı Kanıtlandı

Köpeklerin gerçekten “insanın en iyi arkadaşı” olduğunu kanıtlamaya pek de gerek olmasa da, yeni araştırmalar bu durumu doğruluyor. 70 yıl süren araştırmaya göre, köpek sahibi olan insanlar çok daha uzun bir ömür yaşamaktalar. “American Heart Association Circulation Journal” tarafından yayınlanan çalışma uzun ömürlülük ile tüylü dostlarımız arasındaki bağlantıyı doğruladı.

Araştırmadaki bazı bulgular da köpek sahibi olmayanlarla karşılaştırılmış. Bir köpek sahibi olanlar için ölüm riskinde önemli bir azalma görülmüş. Peki bir köpeğe sahip olmak tam olarak gençleşmemizi mi sağlıyor? Bazı çalışmalar, köpek sahipliğiyle ilişkili fiziksel egzersizdeki artışa işaret ediyor.

Dört ayaklı arkadaşlarımızın sabah, gece yürüyüşleri ya da koşu yapmaları için gezdirmemiz, kalp hastalığı gibi durumlara karşı savaşmamıza yardımcı oluyor.

Bahsedilen tüm faaliyetler genelde açık hava, temiz hava ve güneş ışığı ile beraber yapıldığından sağlık seviyesini arttırmakta.

Köpeklerimizin en yararlı oldukları yer ise elbette sevgileri. Sadece evcil hayvanları sevmek bile kan basıncımızı bazı ilaçlara eşdeğer olarak düşürmekte. Köpek sahipliği aynı zamanda yalnızlıkta azalma, artan benlik saygısı ve daha düşük depresyon oranları gibi birçok zihinsel sağlık yararı sağlamakta.

Köpek sahipliğinin fiziksel ve zihinsel artılar getirmesine rağmen elbette ıslak burunlu arkadaşlarımıza sahip olmak diğer sağlıklı uygulamaların yerini tam olarak doldurmaz. Ancak hiç hareket etmeyen ve spor yapmayan birine göre de çok daha sağlıklı yapmakta.

Bu yeni bulgularda köpeklerin, kendini geliştirme ve motivasyon çalışmalarımızın çoğunda ateşleyici bir kıvılcım olduğunu da kanıtlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chris Cornell’den Daha Önce Hiçbir Yerde Yayınlanmamış “Patience” (Guns N ’Roses’) Yorumunu Dinleyin

“Ateş” Gelinliği ile Viral Olduktan Sonra Renkli Gelinlikler Tasarlayan Sanatçı