in ,

Kahveyi Sanata Dönüştüren Yetenekli Eller

Kahve sanatıyla uğraşmaya lise yıllarında başlayan Semanur Coşkun, üç yıldır bu sanat ile uğraşmakta. İlk başlarda fincan tabağına telveyi döküp tabak üzerinde iğneyle çizimler yapan Çoşkun bize kahve sanatına nasıl başladığını şu sözlerle anlatıyor; “Her kahve içtiğimde, telvesiyle mutlaka bir şeyler çizmeye çalışırdım. Son 2 yıldır daha da ilerletmek istedim bunun için ilk peçete üzerine çizim yaptım, pek istediğim gibi olmadı sonra kâğıt üzerinde yapmaya karar verdim.”

“Kahve içmeye bayılıyorum ama bu kahveyi sanata dönüştürmek benim için vazgeçilmez mutluluk ve heyecandır.” diyor Semanur Coşkun, FarklıFarklı ile yaptığı söyleşide kahve sanatına tutkusunu anlatırken ve ekliyor “Benim için kahve telvesinin her bir tanesi bir araya gelerek birlikteliğin güzelliğini, ayrı kaldıklarında mesafenin önemini simgeler.”

“Kahvenin rengi insanlar tarafından yalnızca kahverengi diye tanımlanır… Hayır, öyle degildir. Kahvenin binbir tonu vardır ve ben bu tonları keşfettikçe daha çok heyecanlanıyorum.”

“Çekirdek halindeki, toz halindeki rengi, köpüğü, suyu, dip kısmındaki kalın parçacıkları, ince tozun akışkan haldeki tonu.. Hepsinin yeri apayrı. Hepsinin kağıtta yer alışı bambaşka.”

“Sanat toplum için midir, sanat sanat için midir? diye soracak olurlarsa; sanat rahatlamak, hissetmek ve yaşamak içindir derim. Zaten bu amaçla yapılırsa hem sanat sanat için hemde toplum için olur. Ama en önemlisi mutluluk içindir.”

“Kahveyle çizim yapmak boyayla çizim yapmaya göre daha zordur. Kahve akışkandır fakat kağıda düştüğünde bir o kadar inatçı ve söz dinlemez olur. Benim en çok sevdiğim yönü de bu.”

“Zahmetli fakat özgündür, hiçbir boya ona benzeyemez. Kokusundan bahsetmemize hiç gerek yok, zaten bir kez kahve içen kişi nasıl haz verdiğini çok iyi bilir.”

Advertisement

“Kısacası kahveyi seviyorsanız ve sanatı farklıklarda arıyorsanız kahve sanatı vazgeçilmez bir tutkuya dönüşebiliyor.”

Bildiğiniz gibi röportajlarımızda sanatçılarımıza sevdikleri eserlerini de sormaktayız. Semanur Coşkun da bizlere “En sevdiğim eserimi seçmek benim için oldukça zor. Çünkü hepsi ayrı anılarla dolu eserlerim kime hitap ediyorsa onun için güzeldir fakat benim için hepsi eşsizdir.” cevabını veriyor.

Semanur Coşkun’un eserlerinin tamamını ve yeni çalışmalarını instagram hesabından takip edebilirsiniz.

“Kahve içmeye bayılıyorum ama bu kahveyi sanata dönüştürmek benim için vazgeçilmez mutluluk ve heyecandır.”

“Kahvenin rengi insanlar tarafından yalnızca kahverengi diye tanımlanır… Hayır, öyle degildir. Kahvenin binbir tonu vardır ve ben bu tonları keşfettikçe daha çok heyecanlanıyorum.”

“Kısacası kahveyi seviyorsanız ve sanatı farklıklarda arıyorsanız kahve sanatı vazgeçilmez bir tutkuya dönüşebiliyor.”

Semanur Coşkun: Instagram

FarklıFarklı, Semanur Coşkun’un eserlerini gösterim hakkı iznini almıştır.

Advertisement

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

İnternetten Bile Satın Alabileceğiniz Modern Prefabrik Bahçe Evleri

Ormanla Çevrili, Kabuk Şeklinde Küçük Modern Ev