in

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook’un TikTok’a rakip olarak çıkardığı Instagram Reels Çarşamba günü ABD’deki kullanıcılara lanse edildi.

Reels, kullanıcıların yeni bir özel gönderi içerisinde ve Keşfet sayfasında kısa formlu video içeriği oluşturmasına ve takipçileriyle paylaşmasına olanak tanıyan Instagram için yeni bir içerik biçimidir.

Reels’in piyasaya sürülmesi, TikTok’un ABD’deki geleceğinin belirsiz olması nedeniyle yapıldı, çünkü ABD yönetimi uygulamada potansiyel bir yasağı tartıyor.

Facebook’un Instagram‘da yeni bir kısa biçimli video formatı olan Instagram Reels, TikTok ile rekabet etme girişimi, Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılara sunuluyor.

Reels, kullanıcıların TikTok’ta zaten yaptıklarına benzer şekilde, ses ve müzikler içeren kısa formlu videoları kaydetmesine ve düzenlemesine olanak tanıyor. Facebook, ilk birkaç ay içinde Fransa, Almanya ve Hindistan’a girmeden önce Reels’i Kasım ayında Brezilya’daki kullanıcılarla test etmeye başladı.

ABD yönetimi TikTok’u ülke çapında yasaklamakla tehdit ettiği için Instagram’ın Reels’ı ABD’deki ilk çıkışı, TikTok’un ABD’deki geleceği üzerine korkularının artmasıyla oldu. Yasaklama yolu belli olmasa da, TikTok’un ABD kullanıcıları panikliyor ve hazırlık aşamasında platforma alternatifler arıyorlar. ByteDance de TikTok’un ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine satmaya çalışmakta ve Microsoft potansiyel bir alıcı olarak görülmekte.

Instagram, Reels’in diğer ülkelerdeki kullanım tarihi belli değil. Bu yüzden ABD lansmanından önce yeni format hakkında çok fazla detay bilinmemekte.

Instagram Reels Videolarını Nasıl Oluşturacağız?

Instagram Reels Nedir

Instagram, Reels video formatının, kullanıcıların Ana Sayfa özet akışının sol üst köşesinde oluşturabileceği Hikayeler içinde olacağı belirtildi. Instagram’ın ekranın altındaki Rolodex’i (Canlı videolar, metin gönderileri veya Boomerangs oluşturmak için) Reels için bir sekme eklemek üzere güncellediği anlaşılıyor. Reels için oluşturma süreci TikTok’takine benzer görünüyor.

Instagram’daki gönderilerin hangisinin Reels olduğunu nasıl anlayacağım?

Instagram Reels Nerede

Ana sayfa akışınızda veya Keşfet sayfanızda gezinirken, sol alt köşedeki simgelerle hangi yayınların klipleri olduğunu görülebilmekte. Reels kliplerini de bu köşede bulunan simgeden anlayabiliriz.

Bir Reels videosu Instagram’da nasıl görünecek?

Instagram Reels Görünüm

Reels’i izlemek TikTok videolarını izlemekle benzer bir deneyim olacak gibi görünüyor: Videoları beğenebilir veya yorum yapabilir ve belirli bir videoda hangi müzik parçasının kullanıldığını görmek için tıklayabilirsiniz. TikTok’un bağımlılık yaratan “Sizin İçin” yayınına benzer şekilde videolar arasında dikey olarak ilerleyip ilerleyemeyeceğiniz veya daha fazla Reels bulmak için Keşfet sayfasına geri dönmeniz gerektiği ise net değil.

Tekil bir kullanıcının Reels videolarını nerede bulabilirim?

Tüm Reels videolarını tek bir yerde sergilemek için kullanıcıların profillerine yeni bir sekme eklenecek. Sekme, son yayınların geleneksel bölümünün yanı sıra bir kullanıcının etiketlendiği IGTV videolarının görüntülendiği sekmeler ile birlikte olacak.

Reels benim ülkemde ne zaman olacak?

Facebook, Reels’i ilk kez Haziran ayında Fransa ve Almanya’ya girmeden önce Kasım ayında Brezilya’daki kullanıcılarla test etmeye başladı. Reels’in daha sonra Temmuz ayında Hindistan’da piyasaya sürüldüğünü bildirdi.

Çarşamba günkü sunum sadece ABD’yi değil, İngiltere, Japonya, Avustralya ve 50’den fazla ülkedeki kullanıcıları da içeriyor. Bunlar arasında Türkiye’nin de olma ihtimali çok güçlü.

Instagram Reels ile TikTok arasındaki farklar nelerdir?

Reels videolarının 15 saniye ile sınırlı olduğu anlaşılırken, TikTok videolarının maksimum uzunluğunu bu yılın başlarında 60 saniyeye uzattı.

Facebook, Instagram kullanıcılarının Reels videoları için müzik ve sese erişebilmeleri için ayarlanması ve yeniden müzakere edilmesi gerekebilecek müzik etiketleri ve ajanslarıyla uzun süredir devam eden ortaklıklarından yararlanıyor. TikTok, müzik etiketleriyle olan anlaşmalarını güçlendirmeye başladı, bu nedenle Facebook, Reels için herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için davayı takip etmek isteyebilir.

Instagram’ın ürün başkanı Shah, Reels’in kullanıcılara daha yerleşik bir artırılmış gerçeklik platformu sağlamada TikTok’tan farklı olacağını ve onlara zaten sevdikleri ve bildikleri bir yer olan Instagram’da kısa form videolar hazırlamanın bir yolunu sunduğunu söylüyor.

Shah gazetecilere verdiği demeçte, “[TikTok] kesinlikle kısa biçimli videoyu icat etmedi, onu yenilediler,” dedi ve şöyle devam etti: “Geçmişteki formatların diğer şirketlerden esinlendiği açıktır. Seçim yapmanın tüketicilerin daha iyi ürünler elde etmesini sağladığına inanıyorum.”

Instagram Reels neden bu kadar önemli?

TikTok, 2018’de piyasaya sürüldüğü ABD’de, bir sosyal medya merkezi haline geldi. Uygulamanın şu anda 100 milyondan fazla Amerikalı kullanıcısı var. Instagram dahil olmak üzere daha genç kitleleri çeken ABD tabanlı uygulamalardan düzenli olarak daha iyi performans gösteriyor.

Başlangıcından sadece birkaç yıl sonra, TikTok, “Z” nesli için internet kültürünün ve sosyal etkileşimin bir elyafı haline geldi. Dudak senkronizasyonu, müzikle dans etmek, komek skeçler sergilemek ve diğer bir çok özellik sayesinde uygulama 2,3 milyardan fazla indirildi.

Facebook’un TikTok ile ilk yarışma girişimi başarısız olmuştu. Şirket, Kasım 2018’de Lasso adında bir uygulama başlattı, ancak rekabeti başaramadı: Lasso, 600.000’den az indirildi ve 10 Temmuz’da kapanarak Facebook’un tüm kısa video çabalarını Instagram Reels’ın ellerine bıraktı.

Facebook, diğer platformların popüler formatlarını ve özelliklerini kopyalamak ve bunları kendi uygulamalarına getirmekle meşhurdur; En önemlisi, Facebook, Snapchat’in Hikayeler özelliğini klonlayarak Instagram’a ekledi ve Snapchat’ten çok daha popüler oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fotoğraf Renklendirme ile Etkileyici Tarihi Fotoğraflar

Minibüs Satın Alarak Pandemi Sırasında Amerika’yı Dolaşan Çift