in ,

Instagram Profil Büyütme İçin 10 Etkili Taktik

Instagram’da çok fazla takipçi nasıl kazanılır? Takipçi ve etkileşimi arttırmak için uygulamanız gereken 10 adet taktik bulunmakta. Bunlar aslında her instagram kullanıcısının zaman zaman yaptığı işlemler. Fakat bu işlemleri aşağıdaki instagram profil büyütme adımları ile biraz daha profesyonelce yaparak pek çok takipçiye sahip olabilirsiniz.

Bu ince taktikler, hem kişisel hesaplar hem de kurumsal hesaplar için geçerli. İster kendi kişisel hesabınız olsun, ister bir şirket adına çalışıyor olun, Instagram’da daha büyük ve daha alakalı bir kitle oluşturmanıza yardımcı olabilecek bu en iyi 10 taktiği kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

En iyi 10 Instagram Profil Büyütme Taktiği

Instagram’da takipçi büyümenizi güçlendirmenin 10 uygulanabilir yolu:

 1. Tutarlı bir şekilde paylaşımlar yapın, günde en az bir yayın
 2. Videolar, canlı videolar ve hikayeler yayınlayın
 3. Kaliteli hashtag’leri kullanın
 4. Kullanıcıların gönderilerini paylaşın (repost)
 5. Karşılıklı beğenme ve takip etkinliklerine girmeyin
 6. Gönderi zamanınızı kendiniz belirleyin
 7. Instagram harici programlar kullanmayın
 8. Analizleri kullanın
 9. Çapraz gönderi yapın
 10. Takipçileriniz ile etkileşim kurun

1. Tutarlı bir şekilde paylaşım yapın, günde en az bir kez

“Instagram’da bir gün içerisinde ne kadar paylaşım yapmalıyım?” sorusunun en iyi cevabı “Tutarlı bir şekilde kaliteli içerik gönderebileceğiniz sıklıkta”dır. Yani kaliteye öncelik vermeniz gerekiyor. Bir gün içerisinde onlarca paylaşım yapan milyon takipçisi olan hesapları örnek almamalısınız. Matchstickcreative‘in yaptığı araştırma sonucu tavsiye edilen ise:

Instagram’da günde en az bir kez ve günde en fazla 2 kez gönderi yayınlayın.

Genel bir taktik olarak, haftada bir gönderi yapıyorsanız, haftada 6 gönderiye geçerek takipçi büyüme oranınızı neredeyse ikiye katlayabilirsiniz. Haftada 6 kez gönderi yayınlamaktan günde iki gönderiye geçerek takipçi büyüme oranınızı tekrar ikiye katlayabilirsiniz. Fakat bir anda günde 3-4 gönderi yapılması zararlı olmakta. Hesabınızın büyüme durumuna ve takipçilerin tepkilerine göre ancak ilerleyen zamanlarda paylaşım sıklığı arttırılabilir.

Şunu hiçbir zaman unutmayın ki her paylaşımın kaliteli olması çok önemli.

instagram profil büyütme

Her gün yapılan kaliteli paylaşımlar sayesinde takipçilerinizin de etkileşimde bulunması artacaktır. İlk günlerde paylaşımlarınız yorum almayabilir veya beğenilmeyebilir. Ancak her gün yüksek kalitede yayınlar yapmaya devam edin. Bu profilinizi büyütmenize kesinlikle yardımcı olacaktır.


2. Videolar, canlı videolar ve hikayeler ile Instagram profil büyütme

Sosyal medya kullanıcılarının yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi o ortamın tüm faydalarından yararlanmamak. Instagramda da sadece paylaşım yapan bir çok profesyonel hesap mevcut. Ancak bu elbette yeterli olmamakta.

Her gün en az bir hikaye paylaşımı profilinize olan etkileşimi arttıracaktır.

Instagram Profil Büyütme

Son yıllarda yapılan araştırmalar ile kullanıcıların yayınlardan çok hikayeleri görme oranının oldukça fazla sayılarda yükseldiği yönünde. Metricool da yapılan farklı bir araştırmada ise takipçi sayısı artan hesapların, hikaye izlenme oranlarının daha fazla olduğu görülmekte.

Ayrıca hem paylaşımlarınızda hem de hikayelerinizde video kullanımı çok daha etkili bir yöntemdir. Durağan kareler yerine videolar çok daha fazla izleyici çekmektedir. Mesela bir araba fotoğrafı paylaşmak yerine, arabayı tanıtan bir video paylaşımı yapabilirsiniz.

Canlı yayınlar da instagramın önemli parçalarından bir tanesi. Anı paylaşmak her zaman dikkat çekmektedir çünkü canlı yayına başladığınız anda tüm takipçilerinize bildirim gider. Takipçileriniz yayınıza girmese bile bu bildirim sayesinde ücretsiz reklam yapmış olursunuz. Çünkü insanoğlunun fotoğrafik hafızası, telefonda gördüğü bildirimi belli bir süre beyinde tutacaktır.


3. Kaliteli hashtag’leri kullanın

Instagram’da en çok etkileşim alan gönderiler hashtag ve lokasyonun aynı anda kullanıldığı paylaşımlardır. Bu yüzden hashtag kullanımı çok önemlidir. Instagramda bir gönderide en fazla 30 hashtag kullanımına izin verilmektedir. Fakat bu sayısı çok fazladır ve gönderinizi kalitesiz gösterecektir.

Uzmanlar tarafından bir gönderide kullanılacak hashtag sayısı 9 olarak belirtiliyor.

Instagram Profil Büyütme

Hashtaglerin kaliteli olmasından kasıt ise milyonlarca paylaşım olmayan ancak çok da az paylaşım olmayan hashtaglerin kullanılmasıdır. Çok fazla paylaşım sayısı olan hashtaglerde gönderiniz bir anda kaybolup gider. Ancak az sayıda paylaşım yapılan bir hashtagde uzun süre paylaşımınız görünebilir. Minimum 5-10 bin, maksimum da 200 bin arasında olmalıdır.

Hashtag önerileri almak için en iyi sitelerden bir tanesi displaypurposes. Burada her bir kelimeniz için 30 adet değişik öneri yapılmakta.


4. Kullanıcıların gönderilerini paylaşın (repost)

Sadece kendi oluşturduğunuz gönderiler bir süre sonra sıkıca olabilir. Instagramda her gün milyonlarca gönderi oluşturulmakta. Bunlar arasında çok fazla kaliteli içerik bulunuyor. Instagramın en büyük profilleri bile diğer kullanıcıların paylaşımlarını repost yapmakta. Bu yüzden belirli aralıklarda bu etkileşimin yapılması yararlı olacaktır.

Diğer instagram kullanıcılarının paylaşımlarına da hesabınızda haftada bir veya iki defa yer verin.

Instagram Profil Büyütme

Hesabınızın ilgili olduğu hashtagleri takip ederek en popüler ve en son gönderileri takip edin. Bunlar arasından beğendiklerinizi, sahiplerini de belirterek paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımlar için kendini profilinizin adını da içeren özel bir hashtag belirleyin. Zamanla bu yeni hashtag bir marka haline dönecek ve insanlar bu hashtagi kullanarak paylaşımlar yapmaya başlayarak sizinle etkileşime geçecektir.

Repost işlemini kolayca yapmak için aşağıdaki videodaki basit adımları uygulamanız yeterli olacaktır.


5. Karşılıklı beğenme ve takip etkinliklerine girmeyin!

Profilinizin en önemli özelliklerinden biri de takipçilerinizin kalitesidir. Bir kişi sizi takip etmeye başlamadan önce sizin hakkınızda küçük bir araştırmaya girecektir. Yani önceki gönderilerinize ve takipçilerinizin kimler olduğuna bakacaktır. Eğer takipçileriniz ilgi alanınızla alakasız hesaplar ile doluysa bu negatif bir etki yapar.

En iyi takipçi kaliteli içerik ile kazanılır.

Instagram Profil Büyütme

Düzenli aralıklarla paylaşım yaptıkça, görünürlüğünüz de artacaktır. Bu yüzden sizinle direk mesaj ile iletişime geçerek teklifler gelecektir. Bunlar arasında karşılıklı takip ve beğenme etkinlikleri oldukça ilgi çekici teklifler olarak görünecektir. Sayıca çok fazla kişinin katıldığı bu etkinlikler size zarar verecek ve değerli zamanınızı alacaktır. Çünkü kendi ilgi alanınız dışında bir çok alakasız etkileşim profilinizi olumsuz etkiler. Bu etkinlikte takipçileriniz artsa da bir zaman sonra sizi takip etmeyi zaten bırakacaklardır.


6. Gönderi zamanınızı kendiniz belirleyin

Yapılan bir çok analizde instagram gönderi zamanları oldukça değişik sonuçlar vermektedir. İlgi alanlarına göre detaylandırılabilen bu çalışmaların hepsi birbirinden farklı çıkmaktadır. Çünkü dünyada gelişen olaylar kullanıcıların gönderileri tepkilerini etkilemektedir. Örneğin her gün akşam 7 de paylaşım yapmanız tavsiye edilebilir fakat o akşam aynı saatte çok önemli bir olay veya haber çıkması durumunda paylaşımınız pek fazla ilgi çekmeyecektir.

Her gün farklı saatlerde paylaşım yapın ve popüler olanları inceleyin.

Günde iki paylaşım yapıyorsanız ilk gün 11:00 ve 19:00’da yapın. Ertesi gün 12:00 ve 20:00, sonra 13:00 ve 21:00 gibi birer saat aralıklarla tüm saatleri deneyin. Daha sonraki günlerde instagramın istatistikler bölümünden en çok etkileşim alan gönderilerinizin saatlerini not alın ve paylaşımlarınızı o saatlerde yapın. Yani kendi saatinizi kendiniz belirleyin. Böylece en sağlıkla sonuca ulaşabilirsiniz.


7. Instagram harici uygulamalar kullanmayın

Profilinize özen göstererek paylaşımlar yaptınız ve hikayeler yayınladınız. Ancak hala istediğiniz performansı alamadınız diyelim. İşte bu aşamada genelde instagram harici programlara başvurulmakta. Bu programlar sizlerin yerine paylaşım, takip ve beğenme yaparak bu iş yükünü sizlerden alacaklarını söylerler. Ancak bu instagram politikalarına aykırıdır. Instagram hiçbir harici uygulamadan sistemine giriş yapılmasına izin vermemektedir.

Yani instagram aslında şunu istiyor:

Kendiniz olun. Hesabınızı kendiniz yönetin.

Burada dikkat edilmesi gereken instagram şifrenizi girdiğiniz sayfanın instagramın kendi giriş sayfası olmasıdır. Başka erişimi yolları ile giriş tespit edildiği anda hesabınız askıya alınır. Bütün emekleriniz boşa gider.

Instagram ile ilgili harika uygulamalar arıyorsanız o zaman aşağıdaki videodaki tavsiyelere göz atmanızı öneririz.


8. Analizleri kullanarak Instagram profil büyütme

Takipçilerinizin neleri sevdiğini nasıl anlarsınız? Instagram Insights, takipçilerinizin en çok hangi gönderileri beğendiğini anlamanız için veri sağlar.

 • Instagram uygulamasında profil bölümüne gelin
 • Sağ üstteki üç çizgiye tıklayın
 • Instagram Insights (çubuk grafik) simgesine dokunun
 • “Yayınlar” bölümüne gidin ve “Daha fazlasını göster” seçeneğine dokunun

Burada, en iyi yayınlarınızı gösterimlere göre sıralanmış olarak göreceksiniz. Sayfanın üst kısmından filtreleri değiştirebilirsiniz. Örneğin, son bir haftadaki en iyi videolarınızı beğenme sayısına göre sıralayabilirsiniz. Aynı istatistikleri hikayeler için de görebilirsiniz.

En çok etkileşim alan gönderilerinizi belirleyin ve onları örnek alın.

En beğenilen paylaşımlarınızı bulduktan sonra bu tarz paylaşımlar yapın ve takipçilerinizin gerçekten beğenip beğenmediğini takip edin. Eğer yine yüksek seviyede etkileşime ulaşırsanız benzer kalitede içerikler üremeye devam edin. Böylece profilinizin tarzı da ortaya çıkacaktır.


9. Çapraz gönderi yapın

Çapraz gönderi yaparak mevcut takipçilerinizin Instagram’da da olduğunuzu anlamalarını sağlar. Instagram, gönderilerinizi paylaşırken Facebook, Twitter ve Tumblr’da da aynı anda paylaşın. Bu da biraz daha fazla görüntülenme almak için harika bir taktiktir.

Paylaş düğmesine basmadan önce Facebook, Twitter ve Tumblr hesaplarının aktif olduğuna emin olun.

Instagram Profil Büyütme

Ayırca, çapraz gönderi yapmanın büyük bir avantaj olduğu da kanıtlanmıştır. Toplam üç milyon markalı profilden yapılan bir milyardan fazla Facebook gönderisiyle ilgili Buzzsumo‘nun yaptığı bir araştırmada, Instagram aracılığıyla Facebook’ta yayınlanan görüntülerin, direk olarak yayınlanan görüntülerden daha fazla ilgi gördüğünü ortaya koymuştur.


10. Takipçileriniz ile etkileşim kurarak Instagram profil büyütme

Takipçilerinizin gönderilerinize yaptıkları yorumları beğenmek veya yanıtlamak takipçilerinizin ilgisini çekmek için harika bir yöntemdir. Gönderilerinize göz atmak ve onlara yorum yapmak için çaba sarf etmişlerdir. Sizde sohbete devam ederek karşılık verin, yani onlara değer verin. Takipçilerinize değer vermezseniz onlar da zamanla hesabınıza olan ilgilerini kaybedeceklerdir.

Yorumlara cevap verin.

Keşfet bölümünden çok daha da fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Buradaki kişilere davet anlamında takip gönderebilirsiniz. Ancak bunu çok fazla yapmamalısınız. Günde en fazla 4-5 kişiye davet gönderin ve aynı kişiye birden fazla davet kesinlikle göndermeyin.


Sonuç olarak Instagram’da takipçilerimizi fazla sıkmamalı ve kaliteli paylaşımlar yapmalıyız. Gönderilerimizdeki fotoğrafların ve videoların çözünürlükleri yüksek olmalı. Adı üzerinde, sosyal medya, yani sosyal olmalısınız. İnsanlar ile etkileşimde olmalısınız. Bazı kaliteli instagram hesaplarını takip ederek bu hesapların nasıl paylaşımlar yaptığını inceleyebilirsiniz. Böylece yeni instagram trendlerini de güncel olarak görebilirsiniz.

Tüm bu aşamaların bir veya iki günde aşırı sayıda takipçe kazandırması elbette imkansız. Ancak tutarlı şekilde yukarıdaki adımları uygularsanız her geçen gün çok daha iyi bir profilinizin olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 Yılının En İyi Filmleri – Özel Liste

Dünyanın En İyi 10 Mimari Tasarım Projesi – 2021