in ,

Her 6.800 Yılda Bir Görünen Kuyruklu Yıldız Fotoğraflandı

Fotoğrafçı Dan Zafra, muhteşem görüntüler yakalamak için egzotik yerlere seyahat etmeye alışkın bir sanatçı. Ancak son hafta sonu macerası onu evine biraz daha yakın olan yeni bir yere, Adirondack Dağları’na götürmüş. New York eyaletinin kuzeydoğu kesiminde yer alan ve muhteşem manzaraya sahip bu bölge, Amerika’nın Doğu Sahili’nin en karanlık kısımlarından biri olarak bilinmekte. Astronomik fotoğrafları ile tanınan Zafra için mükemmel bir hafta sonu kaçamağı olmuş.

Gökyüzünün en iyi görüntülerini elde etmek için Zafra ve seyahat arkadaşları Cascade Dağı’nda birkaç gece geçirmişler. Bu yüksek dağlar, onlara gökyüzünün kristal berraklığında manzaralarını sunuyordu. Zafra anı değerlendirip bu muhteşem ortamda samanyolunun inanılmaz fotoğraflarını çekmiş. Yıldızların hareketlerini takip ederek “şimdiye kadar çektiğim en iyi Samanyolu çekimi” dediği çalışmasını gerçekleştirebilmiş.

Zafra, Neowise Kuyrukluyıldızını izleme alanında olduğu için onun fotoğrafını çekme fırsatı da yakalamış. Bu uzun dönemli kuyruklu yıldız, olağanüstü parlaklığıyla biliniyor, ancak yalnızca 6.800 yılda bir ortaya çıkıyor. Zafra’nın gezisi, Neowise’nin Kuzey Yarımküre’de göründüğü haftaya denk gelmiş ve bu fırsattan tam olarak yararlanmayı başarmış.

Lake Placid üzerindeki kuyruklu yıldız görüntüsü, Neowise’nin inanılmaz parlaklığını gösteriyor. 50 mm, 10 saniye ve ISO 6400 ile çekilen beş görüntüden elde edilen fotoğraf, köy ışıkları ile kuyruklu yıldızı gösteren güzel bir panorama oluşturuyor.

Hafta sonunu tamamlamak için Zafra, bu dağların günün herhangi bir saatinde muhteşem olduğunu kanıtlayan iki fotoğraf daha paylaştı. Birinde, ağaç tepelerinde dans eden atmosferik bulutların arasından süzülen altın şafağın ışığı gösteriliyor. İkincisi, dağların en uzak noktalarından biri olan Avalanche Gölü’nde gün batımını sergiliyor. Burada Zafra, vadideki gökyüzünü ustalıkla çerçeveleyip gölün durgun sularını yansıtabiliyor.

Zafra’nın çalışmaları, evinize yakın olsanız bile keşfedilecek olağanüstü yerler olduğunu kanıtlıyor.

Dan Zafra, Adirondack Dağları’nda Samanyolu ve Neowise Kuyruklu Yıldızı’nı fotoğrafladı.

New York’un kuzeyindeki bu dağların her gün aynı derecede ilham verici olduğunu kanıtlıyor.

Dan Zafra: Web Sitesi – Facebook – Instagram

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Parkta Dolaşmak İçin Tek Başına Otobüse Binen Akıllı Köpek

Pumpkin Adası 17 Milyon Dolara Satışa Çıktı