in ,

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması 2023

Mutlaka izlemeniz gereken en iyi yabancı diziler sıralaması puan, oy sayısı ve popülerlik kriterleri göz önüne alınarak yapıldı.

en iyi yabancı diziler sıralaması

Dizi Seçiminin Önemi

Her geçen gün ekranlarda yeni yabancı diziler izlemekteyiz. Yeni bir diziye başlamak bir hayli fazla zamanımızı alacağından, izlemeye başlayacağımız dizinin güzel olduğundan emin olmalıyız.

Daha önceden tanıdığımız oyuncuların yeni sececeğimiz dizide oynaması, imdb puanı, izleyici yorumları ve fragman oldukça önemli faktörler. Bunların tamamının bir araya gelmesi ile en iyi yabancı diziler sıralaması ortaya çıkmakta.

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması Hangi Kriterlere Göre Yapıldı?

en iyi yabancı diziler sıralaması

Sıralamayı yaparken dikkat ettiğimiz kriterlerin başında imdb puanı 8.5 ve üzeri olan yapımları ele aldık. Dizinin modern zamanlarda çekilmesi de bu listenin bir başka kriteri.

Modern zamanlar derken 2000 yılından sonra olan ve yüksek görüntü kalitesinde izleyebileceğimiz yabancı diziler. Yani ana kriterlerimiz şu şekilde:

 • 8.5 Puan ve Üzeri
 • Çok Fazla Oy Sayısı
 • Yapım yılı 2000 sonrası
 • Popülerite
 • Özel bir sos

Özel Sos

en iyi yabancı diziler sıralaması

Kriterler arasında bulunan özel bir sos maddesi bu sıralamayı tüm diğer listelerden farklı yapan etken oldu. Bu sosun içerisinde neler var biraz bundan bahsedelim.

Bildiğiniz gibi Imdb sitesinde yabancı izleyicilerin oyları çok daha fazla. Ancak yabancılar ile bizim ülkemizden verilen oylar arasında çok fark olabiliyor. Özellikle esprilerde kültür ve eğitimin değişik olmasından dolayı anlaşılmazlıklar yaşanabiliyor. Bu yüzden özel sosun içerisinde sadece ülkemizden verilen oylar da mevcut.

Sadece ülkemizden verilen oylar yok elbette bu sosun içerisinde. Ancak bu son kriter de bizde kalsın. Çok ısrar olursa onu da açıklayabiliriz tabi 🙂

Neden 41 Dizi?

en iyi yabancı diziler sıralaması

Toplam 41 tane dizi yer alıyor listemizde ve bunların arasında belgesel dizileri bulunmuyor. Belgesel dizileri arasında da efsane yapımlar mevcut elbette ancak bu sıralama da onlara yer vermedik.

Aslında 40 yapımın olduğu bu sıralama son anda 41 oldu. Çünkü bir tane dizi var ki onu tam olarak belgesel olarak görmediğimizden listede yer verdik.

Michael Jordan’ın kariyerini anlatan “The Last Dance”. Bizce kesinlikle izlenmesi gereken bir belgesel dizi. Bu yüzden efsaneyi de bu özel yapımların arasına ekledik. Aslında birinci bile olsa kimsenin itirazı olamayacak güzellikte bir dizi.

Sıralamaya Walter White’ın bir sözü ile başlayalım…

Walter White’ı tanımayan sanırım çok az kişi kaldı. Bir zamanlar Breaking Bad diye müthiş bir dizi vardı, bilmem hatırlar mısınız 🙂 Ya da unutmak mümkün mü diyelim.

Bu abimizin o kadar etkileyici replikleri vardı ki bir çoğu hala kulaklarımda çınlamaya devam ediyor. Bunlardan en unutulmaz olanı ile sıralamamıza başlayalım.

“Ben tehlikede değilim Skyler, tehlike benim! Adamın biri çalan kapıyı açınca vuruluyor ve sen benim o adam olduğumu mu sanıyorsun? Hayır! Ben kapıyı çalanım!”

Walter Whıte

Dizilerin fragmanlarını, türlerini, gösterildiği yılları ve oyuncularını teker teker her birinde belirttik.

Yani bu yapımlardan herhangi biri hakkında fikir sahibi olmak için gerekli en önemli bilgileri bulabilirsiniz.

En İyi Yabancı Diziler Sıralaması

41- The Last Dance

 • Tür: Spor, Biyografi, Tarih
 • Yapım Yılı: 2020
 • Oyuncular: Phil Jackson, Michael Jordan, David Aldridge, Scottie Pippen

Michael Jordan ve Chicago Bulls ile son bir dans yaparken insan kendini dünyadan soyutluyor. Ne denilebilir ki, inanılmaz bir yetenek kendisi. Bunu diziyi izleyince çok daha anlıyorsunuz.

Bu hikayenin ana figürü, evrensel olarak tüm zamanların en büyük basketbol oyuncusu olarak kabul edilen Michael Jordan. Özellikle öne çıkarılan nokta ise onun aşırı rekabet gücü ve “ne pahasına olursa olsun kazanma” yönündeki yüksek arzusu. Jordan hiçbir zaman bir rol model olduğunu iddia etmemiş olsa da, hayatı ve başarıları dünyadaki birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur. 10 bölümlük mini belgesel dizi, 1997-98’deki son şampiyona sezonunun merceğinden Chicago Bulls hanedanına derinlemesine bir bakış yapıyor. Dizide ayrıca önce hiç görülmemiş bazı görüntüler yer almakta.


40- The Crown

 • Tür: Biyografi, Dram, Tarih
 • Yapım yılı: 2016 –
 • Oyuncular: Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton

İngiltere tarihinin en pahalı dizisi olarak izlediğimiz Crown, çok da şaşalı görüntülere sahip değil. Sürükleyici ve macera da yok içersinde ama kendini izletmeyi başarıyor. Hem de öyle bir başarıyor ki bir sonraki bölüme başlamak için sabırsızlanıyorsunuz.

The Crown, Kraliçe II. Elizabeth’in 1947’deki Edinburgh Dükü Philip ile olan düğününden 21. yüzyılın başlarına kadar olan hayatını anlatıyor. İlk sezon, Winston Churchill’in başbakanlıktan istifa etmesi ve Kraliçe’nin kız kardeşi Prenses Margaret’in Peter Townsend’le evlenmemeye karar vermesiyle 1955’e kadar olan olayları anlatıyor. Bir çok başbakan ile çalışan Kraliçe’nin, Prenses Diana ile olan ilişkisi de detaylı olarak ilerleyen bölümlerde yer almakta. Netflix’in görkemli kraliyet draması The Crown, İngiliz kraliyet ailesinin birçok gizli inceliklerini araştırmış. 20. yüzyılın monarşisinin etkileyici bir portresini çıkarmış.


39- Yellowstone

 • Tür: Dram, Western
 • Yapım yılı: 2018 –
 • Oyuncular: Kevin Costner, Luke Grimes, Kelly Reilly

Western türünü ve Kevin Costner’ı beğeniyorsanız işte tam size göre bir dizi. Diğer bir çok yapımdan ayrı bir çizgisi olan Yellowstone oldukça gerçekçi ve hayatın içinden kareler ile seyirciyi kazanmayı başarıyor.

Dizide, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bitişik çiftliğini kontrol eden John Dutton liderliğindeki Dutton ailesi anlatılmakta. Bir çok izleyici eski bir dizi olan Dallas’ı hatırlatıyor ancak elbette çok daha farklı bir yapım karşımızda.


38- Cobra Kai

 • Tür: Aksiyon, Komedi, Dram
 • Yapım yılı: 2018 –
 • Oyuncular: Ralph Macchio, William Zabka, Xolo Maridueña

Karete Kid filminin devamı olan Cobra Kai, bizleri güldürürken aynı anda da eski günleri hatırlatıyor. Bir gecede bir sezonu hızlı hızlı bitirebilirsiniz çünkü bölümler normal dizilerden daha kısa. Üstelik filmdeki ana karakterler bu dizide de kendilerini canlandırmaya devam ediyorlar. Süper bir nostalji!

1984 All Valley Karate Turnuvası’ndaki son karşılaşmalarından otuz yıl sonra, Johnny Lawrence, boşa giden hayatının peşini bırakmayan işsiz bir tamirci olarak diplerde yaşamaktadır. Ancak Johnny zorbalığa maruz kalmış bir çocuk olan Miguel’i zorbalardan kurtararak, kötü şöhretli Cobra Kai dojo’yu yeniden başlatmak için harekete geçer. Johnny’nin dojo’su, aralarında Miguel’in yeni arkadaşları Aisha, Hawk ve Demetri’nin de bulunduğu bir grup zorbalığa uğrayan sosyal genci kendine çeker. Bu sırada Daniel Larusso ise bir araba galerisi sahibidir ve durumu oldukça iyidir. Ancak Cobra Kai’nin yeniden açıldığını duyduğunda her şey bir anda değişir.


37- Shameless

 • Tür: Komedi, Dram
 • Yapım yılı: 2011 – 2021
 • Oyuncular: Emmy Rossum, William H. Macy, Ethan Cutkosky

Utanmazlar olarak da adını çevirebileceğimiz komedi dizisini yıllar bir türlü eskitemiyor. İlk günkü gibi komik ve etkileyici anlatımı ile seyircisini memnun etmeye devam etmekte Shameless.

Altı çocuklu bir ailenin ve onların sarhoş bencil babalarının hikayesi anlatılmakta. En büyük kızı Fiona, ailenin geri kalanını kendi başına büyütmek zorunda kalır. Babaları her şeyi alır ve hiçbir şey teklif bırakmaz, çocukların yaşamlarını sürdürmek için para ve yiyecek çalmaları gerekir.


36- Mad Men

 • Tür: Dram
 • Yapım yılı: 2007 – 2015
 • Oyuncular: Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser

Reklam sektörünün Amerika’da nasıl geliştiğini anlatan dönem dizisidir kendileri. Sağlam bir dizi derler ya işte tam da öyle gerçekten. Her bölüm ustaca çekilmiş ve olayların anlatımı oldukça başarılı. Kesinlikle izlenmeli…

1960’ların başında New York’un en prestijli reklam ajanslarından birinde, firmanın gizemli ama son derece yetenekli reklam yöneticilerinden biri olan Donald Draper’a odaklanan bir dizidir. Bir dönemi anlatmasının yanı sıra aynı zamanda karakter gelişimi üzerine yapılmıştır. The Handmaid’s Tale dizisinden de tanıdığımız Elisabeth Moss’un son derece başarılı oyunculuğu oldukça dikkat çekmekte.


35- Parks and Recreation

 • Tür: Komedi
 • Yapım yılı: 2009 – 2020
 • Oyuncular: Amy Poehler, Jim O’Heir, Nick Offerman

Çok fazla adı duyulmasa da izleyenleri tarafından oldukça fazla beğenilen bir dizi. Bu yapım için genelde bu kadar güzel bir dizi olduğunu bilmiyordum tarzında olmakta. Ülkemizde pek de adı duyulmadığından veya televizyonlarda gösterilmediğinden olabilir ancak kesinlikle izlenme listelerinizde yer almayı hak etmekte.

Kurgusal bir Indiana kasabası olan Pawnee’deki parklar ve rekreasyonlar departmanı müdür yardımcısı Leslie Knope’un etrafında geçen bir dizidir. Dizinin başlangıcında, yerel hemşire Ann Perkins, erkek arkadaşı Andy Dwyer düştükten ve bacaklarını kırdıktan sonra evinin yanındaki inşaat çukurunun doldurulmasını talep eder ve olaylar gelişir.


34- Mindhunter

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • Yapım yılı: 2017 – 2019
 • Oyuncular: Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv

İnsan doğasına dair uzun diyalogları seviyorsanız işte tam size göre bir yapım. Psikoloji ve gerilimin üst seviyelerde gezdiği ustaca çekilmiş olan Mindhunter’da oyunculuklar da oldukça başarılı.

Mindhunter, FBI ajanları Holden Ford (Jonathan Groff) ve Bill Tench (Holt McCallany) ile birlikte, FBI’ın Quantico, Virginia’daki FBI Akademisi Eğitim Bölümü içindeki Davranış Bilimi Birimi’ni işleten psikolog Wendy Carr (Anna Torv) etrafında geçmektedir.


33- Spartacus: Blood and Sand

 • Tür: Aksiyon, Macera, Biyografi
 • Yapım yılı: 2010 – 2013
 • Oyuncular: Andy Whitfield, Lucy Lawless, Manu Bennett

Gladyatörler dünyasının aşırı görsel efektlerle süslenmiş güzel bir yorumu. Aksiyon, heyecan ve macera en yüksek seviyede. Durum böyle olunca da bölümler leblebi gibi hızlıca bitiyor. Dizinin her bölümünde aksiyona olan ihtiyacımız daha da artıyor. Yapımcılar da bu ihtiyacı fazlasıyla karşılıyorlar.

Dizi, MÖ 73 ila 71 yılları arasında Roma’ya karşı büyük bir köle ayaklanmasına önderlik eden Trakyalı bir gladyatör olan Spartacus’ün (Andy Whitfield) hikayesini anlatmakta.


32- Hannibal

 • Tür: Suç Dram, Korku
 • Yapım yılı: 2013 -2015
 • Oyuncular: Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas

Kuzuların Sessizliği filminde hatırlayacağınız Hannibal Lector’un gençlik öyküleri anlatılıyor diyelim. Mükemmel çekimler, etkileyici sahneler ile dolu bir yapım. Mads Mikkelsen’in muhteşem oyunculuğu da diziyi üst seviyelere taşıyor.

Dizi, FBI özel araştırmacısı Will Graham (Hugh Dancy) ve Dr. Hannibal arasındaki ilişkiye odaklanmakta. Thomas Harris’in Red Dragon (1981), Hannibal (1999) ve Hannibal Rising (2006) romanlarında yer alan karakterler ve olaylara dayanmaktadır.


31- Firefly

 • Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu
 • Yapım yılı: 2002 – 2003
 • Oyuncular: Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk

Hem western hem de bilim kurgu diyince aklımıza Westworld geliyor ancak Firefly aslında onun babası sayılabilecek bir yapım. Daha önce izlemediyseniz ve yeni izlemeye başlamaka için bir yapım arıyorsanız şimdi buldunuz diyebiliriz.

Dizi, yeni bir yıldız sistemine insanların gelişinden sonraki bir tarih olan 2517 yılında geçiyor ve bir uzay gemisi olan Serenity’nin mürettebatının maceralarını konu alıyor.


30- The Boys

 • Tür: Aksiyon, Komedi, Dram
 • Yapım yılı: 2019 –
 • Oyuncular: Karl Urban, Jack Quaid, Antony Starr

Yine mi süper kahramanlar demeyin çünkü bu yapım onları eleştiriyor, hatta kötülüyor. Sonuçta onlar da insan ve hata yapabilir ancak şaşalı dünyaları aslında pek de bildiğimiz gibi değil.

Dizi öncelikle iki gruba odaklanıyor: Vought’un önde gelen süper kahraman takımı Seven ve Vought ve onun yozlaşmış süper kahramanlarını alt etmek isteyen kanunsuzlar ekibi olan The Boys. Ekip taktik planlamacısı Mother’s Milk, silah uzmanı Frenchie ve süper güçlü test deneği Kimikodan oluşuyor. Hem süper kahramanları sevenler hemde sevmeyenlerin severek izleyebileceği bir yapım.


29- Sons of Anarchy

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • Yapım yılı: 2008 – 2014
 • Oyuncular: Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior

İçerisinde geçen karakterleri en iyi anlatan yapımların başında Sons of Anarchy gelmektedir. Biraz tarihi eski gibi görünebilir ancak hala geç kalmadınız. İzlemeye başladıktan sonra hayran kalıcağınız türde bir yapım.

En iyi yabancı diziler sıralaması içerisinde yer verdiğimiz Sons of Anarchy, 2008’den 2014’e kadar yayınlanan, Kurt Sutter tarafından yaratılan bir Amerikan aksiyon suç drama televizyon dizisidir. Kaliforniya’da Central Valley’deki hayali bir kasaba olan Charming’de faaliyet gösteren sıkı sıkıya bağlı bir kanun kaçağı motosiklet kulübünün hayatı anlatılmaktadır.


28- The Queen’s Gambit

 • Tür: Dram, Spor
 • Yapım yılı: 2020
 • Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Chloe Pirrie, Bill Camp

Satranç üzerine mükemmel bir yapım. Bu oyunu sevseniz de sevmeseniz de bu diziyi severek izleyeceğinizi garanti ederiz. Dizinin kurgusunun iyi olmasının yanı sıra yapımında dünya satranç şampiyonlarından da danışmalık alınmış. Gösterilen oyunlar ise efsanevi satranç oyuncuları tarafından oynanmış gerçek oyunlar.

The Queen’s Gambit, duygusal sorunlar, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı ile mücadele ederken dünyanın en büyük satranç oyuncusu olma arayışı içerisinde olan öksüz bir satranç dahisi Elizabeth Harmon’un hayatını anlatıyor. Serinin adı, aynı adı taşıyan bir satranç açılışına da atıfta bulunmaktadır. Vezir gambiti olarak bilinen açılış satrançta yapılan oyun başlangıçlarının en çok kullanılanlarından bir tanesi.


27- Arrested Development

 • Tür: Komedi
 • Yapım yılı: 2003 – 2019
 • Oyuncular: Jason Bateman, Michael Cera, Portia de Rossi

Akıcı senaryosu sayesinde izleyicilerini ekrana bağlayan bir yapım. Öyle ki bir oturuşta tüm sezonu bitirebilirsiniz. Oyuncu kadrosu da oldukça başarılı. Kesinlikle izlenmesi gerekenler listesinizde yerine çoktan almış olması gerekiyor.

George-Michael adında 13 yaşında bir oğlu olan Michael Bluth, babasının aile şirketi holdinginde yaptığı muhasebe uygulamaları nedeniyle tutuklanmıştır. Bunun ardından büyük ve işlevsiz ailesini bir arada tutmak zorunda kalır. Bu durum elbette tüm aile bireylerini panikletmiştir.


26- Dark

 • Tür: Suç, Dram, Gizem
 • Yapım yılı: 2017 – 2020
 • Oyuncular: Louis Hofmann, Karoline Eichhorn, Lisa Vicari

Gerilimi, atmosferi, oyunculukları üst seviyede olan Dark sizi ekran başına kilitleyecek. Tam anlamıyla bir gizem dizisi. Alman yapımı olup da bu kadar dünya çapında ün yapmış nadir yapımlardan.

Bir çocuğun ortadan kaybolmasının ardından Dark, gerçeğin peşinde koşan kurgusal Alman kasabası Winden’deki karakterleri anlatmakta. Birkaç nesile yayılan uğursuz bir zaman yolculuğu komplosunu çözmek için birbirlerinden uzaklaşmış dört aile arasındaki bağlantılar su yüzüne çıkmakta.


25- The Wire

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • Yapım yılı: 2002 – 2008
 • Oyuncular: Dominic West, Lance Reddick, Sonja Sohn

Yabancı dizi izleyenlerinin favorilerinden olan The Wire, bu alanda yeni bir dönemi başlatmıştır diyebiliriz. Biraz tarihi eski olsa da günümüzde de heyecanla izleyebilirsiniz.

Baltimore’da geçen bu dizi, orta düzey uyuşturucu satıcısı olarak başlayan, D’Angelo Barksdale’i anlatmaktadır. Dedektif James McNulty ise uyuşturucu kralı Avon Barksdale’i devirmek için narkotik ekibini yönetmekle görevlendirilmiştir.


24- The Mandalorian

 • Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
 • Yapım yılı: 2019 –
 • Oyuncular: Pedro Pascal, Gina Carano, Giancarlo Esposito

Yıldız Savaşları dünyasında geçen hikaye oldukça başarılı işlenmiş. Filmleri hiç izlemediyseniz bile bu diziyi izleyebilirsiniz. Zaten sonrasında bütün filmleri sırasıyla izlemek isteyeceksiniz.

En iyi yabancı diziler sıralaması içinde yer alan en değişik yapımlardan olan The Mandalorian, Yeni Cumhuriyet’in otoritesinden uzakta, galaksinin dış kesimlerinde yalnız bir ödül avcısının seyahatleri anlatılmaktadır. Jango ve Boba Fett’in hikayelerinden sonra Star Wars evreninde başka bir savaşçı ortaya çıkar. Mandalorian’ın maceraları, İmparatorluğun çöküşünden sonra ve Birinci Düzen’in ortaya çıkmasından önce geçmektedir.


23- Better Call Saul

 • Tür: Suç, Dram
 • Yapım yılı: 2015 – 2021
 • Oyuncular: Bob Odenkirk, Rhea Seehorn, Jonathan Banks

Breaking Bad’in yaratıcılarından bir başka karakter gelişim serisi. Oldukça da başarılı bir yapım demek daha doğru olur. Avukat Saul Goodman’ın Walter White ile tanışmadan önceki günlerini anlatan yapımın her bölümü adeta sanat eseri gibi.

Better Call Saul, saygın bir avukat olmaya çalışan eski bir dolandırıcı olan James “Jimmy” McGill’in (Bob Odenkirk) yani gösterişli ceza avukatı adıyla Saul Goodman karakterini anlatmaktadır. Bob Odenkirk’ün müthiş oyunculuğuna eşlik eden Rhea Seehorn da muhteşem bir performans ile karşımızda.


22- Fargo

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • Yapım yılı: 2014 –
 • Oyuncular: Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Allison Tolman

Fargo filmini hala izlemediyseniz hemen izlemenizi tavsiye ederiz. Sonrasında da dizisine başlayıp mükemmel sahnelere hazırlıklı olun. Fargo, filmindeki aynı kaliteyi dizisinde de koruyor.

Ocak 2006’da geçen dizi, bir araba kazasının ardından Minnesota, Bemidji’de geçen ilginç olaylar anlatmaktadır.


21- Mr. Robot

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • Yapım yılı: 2015 – 2019
 • Oyuncular: Rami Malek, Christian Slater, Carly Chaikin

Beynimizi yoran, gizemli, karmaşık bir yapım olsa da inanılmaz bir izleme zevki alacağınız Mr.Robot tam bir modern klasik. Rami Malek’in muhteşem performansını da kesinlikle görmelisiniz.

Mr. Robot, gündüzleri siber güvenlik mühendisi, geceleri de kanunsuz hacker olarak çalışan genç programcı Elliot’ı anlatmaktadır. Bir yeraltı bilgisayar korsanı grubunun gizemli lideri, koruması gereken aldığı firmayı yok etmesi için onu işe aldığında Elliot kendisini bir dönüm noktasında bulmuştur.


20- Peaky Blinders

 • Tür: Suç, Dram
 • Yapım yılı: 2013 –
 • Oyuncular: Cillian Murphy, Paul Anderson, Helen McCrory

Belki de dönem dizilerinin en iyisidir Peaky Blinders. Nasıl yapıyorlar da yüz yıl öncesinin sahnelerini yaratabiliyorlar bunu tahmin bile edemezken karşımıza böyle bir yapım çıkıyor. Her sahnesi özenli, müzikler muhteşem, oyunculuk üst seviyede ve heyecan hiç bitmiyor…

En iyi yabancı diziler sıralaması içerisinde yer verdiğimiz Peaky Blinders, Kasım 1918’de Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden birkaç ay sonra, 1919’da İngiltere’nin Birmingham kentinde patronları Tommy Shelby (Cillian Murphy) olan İrlandalı Gezgin kökenli bir gangster ailesini konu almaktadır.


19- Narcos

 • Tür: Biyografi, Suç, Dram
 • Yapım yılı: 2015 – 2017
 • Oyuncular: Pedro Pascal, Wagner Moura, Boyd Holbrook

Polisiye dizilerin doruk noktası Narcos’dur. Bir dönemi ve o zamanlarda yaşanan gerçek olayları anlatıyor. Anlatırken de yaşatıyor adeta izleyenlere. Akıcı anlatımı sayesinde izleyiciyi de içine çeken bir yapım.

Narcos, Chris Brancato, Carlo Bernard ve Doug Miro tarafından yaratılan bir Amerikan suç draması televizyon dizisidir. Kolombiya’da geçen ve filme alınan dizinin 1. ve 2. sezonlarında uyuşturucu kralı Pablo Escobar’ın hikayesi anlatılmaktadır.


18- Daredevil

 • Tür: Aksiyon, Suç, Dram
 • Yapım yılı: 2015 – 2018
 • Oyuncular: Charlie Cox, Vincent D’Onofrio, Deborah Ann Woll

Belki de yayınlanmış en kaliteli süper kahraman dizisi diyebiliriz. Ayrıca en iyi yabancı diziler sıralaması içerisinde bilim kurgu türündeki nadir yapımlardan. Her sezonu beğeniyle izleyeceğinize eminiz.

Avukat Matt Murdock genç bir çocukken kör olduğu için diğer duyuları oldukça gelişmiştir. Daredevil olarak New York City’nin Hell’s Kitchen mahallesinin sokaklarında geceleri suçla savaşmaktadır. Bu sırada yeraltı dünyasında bir komployu ortaya çıkarır.


17- Suits

 • Tür: Komedi, Dram
 • Yapım yılı: 2011 – 2019
 • Oyuncular: Gabriel Macht, Patrick J. Adams, Meghan Markle

Komedi ve zekanın birleştiği yapımda avukat olmak isteyen isteyen bir genç ile tecrübeli bir avukatın beraber çalışması anlatılıyor. Espiriler havada uçuşurken bölümlerin nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile.

Suits, New York’da kurgusal bir hukuk bürosunda geçmekte. Mike Ross (Patrick J. Adams), hukuk fakültesine hiç gitmemiş olmasına rağmen Harvey Specter (Gabriel Macht)’i etkileyerek onunla çalışmaya başlar.


16- Rick and Morty

 • Tür: Animasyon, Macera, Komedi
 • Yapım yılı: 2013 –
 • Oyuncular: Justin Roiland, Chris Parnell, Spencer Grammer

Sıralamanın tek animasyon yapımı olan Rick and Morty inanılmaz eğlenceli bir yapım. Bir çok bölümü yetişkinlere yönelik elbette. Akıllara Simpsons dizisi gelse de bu dizi biraz daha farklı bir yapıya sahip. Konuları takip etmesi bazen yetişkinler için bile zor olabiliyor ancak bir hayli başarılı bir dizi.

Süper bilim adamının ve pek de parlak olmayan torunu ile olan maceraları anlatılmakta. Bir dahi, alkolik ve umursamaz bilim adamı olan Rick ve pek akıllı olmayan 14 yaşındaki torunu Morty ile birlikte sonsuz maceralarını konu alan büyüklere yönelik bir animasyon dizisi.


15- House MD

 • Tür: Dram, Gizem
 • Yapım yılı: 2004 – 2012
 • Oyuncular: Hugh Laurie, Omar Epps, Robert Sean Leonard

Sadece çözülemeyen vakaları hasta olarak kabul eden doktor House, ekibi ile tüm gizemlerin üzerine gidiyor. Onlar çözülmesi zor durumlarda inanılmaz bilgiler verirken bizler de sağlık konularda oldukça fazla bilgi sahibi olabiliyoruz.

Tıp doktoru olan Gregory House, bir tıp dehası olarak tanınmaktadır ve New Jersey’deki Princeton – Plainsboro Eğitim Hastanesinde bir teşhis ekibine başkanlık etmektedir. Dizi, bir çok hastanın ikincil hikayeleri ile birlikte merkezi bir olay örgüsü etrafında yapılandırılmıştır.


14- The Office

 • Tür: Komedi
 • Yapım yılı: 2005 – 2013
 • Oyuncular: Steve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski

Kurumsal bir şirkette çalışıyorsanız bu diziyi mutlaka izlemişsinizdir. İzlemediyseniz de hala çok geç değil, hemen izlemeye başlayın çünkü her bölümde kendinizden parçalar bulacak ve çok eğleneceksiniz.

Bir kağıt firmasında çalışanlar günlük yaşamları, bir belgesel için kameraya alınır. Bu işçilerden bir tansei ise çok zeki ve pek de komik olmayan patron Michael Scott’dır. Bir diğeri ise işini çok ama çok ciddiye alan bir satıcı olan Dwight Shrute’dir. Jim Halper ise ofisteki havalı adam ve şakacı bir satıcıdır.


13- Westworld

 • Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu
 • Yapım yılı: 2016 –
 • Oyuncular: Evan Rachel Wood, Jeffrey Wright, Ed Harris

Gizemli ve heyecanlı bir bilim kurgu dizisi arayanlara ilk tavsiye her zaman Westworld olur. Dizide Anthony Hopkins etkisi de var elbette ancak senaryo o kadar başarılı ki bir süre sonra Hopkins’i bile unutuyorsunuz. Mutlaka izlenecekler listenizde kesinlikle olmalı…

Westworld, bilet alabilenlerin sınırsız yaşayabileceği özel bir tema parkıdır. Ortaklar Arnold Weber ve Robert Ford, ana bilgisayar denilen ve insan gibi görünen gerçeğe yakın robotlar yaratmıştır. İnsanlara zarar verilmeden, konukların parkta istedikleri maceraları gerçekleştirmelerine izin verilmektedir.


12- Vikings

 • Tür: Aksiyon, Macera, Dram
 • Yapım yılı: 2013 – 2020
 • Oyuncular: Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Alexander Ludwig

İzlemeyen kalmadı sanırız Viking’i. Tarihi dizilerin bir numarası şimdilik onun elinde. İlerleyen zamanlarda daha iyileri yapılır mı bilinmez ancak Viking’i sevdiyseniz bir de The Last Kingdom’ı izlemenizi tavsiye ederiz.

Dizi, Viking kabilelerinin Kralı olan Ragnar’ın Viking kardeşleri çetesinin ve ailesinin hikayesini anlatıyor. Korkusuz bir savaşçı olmasının yanı sıra, Ragnar İskandinav tanrılara bağlılık geleneklerini de bünyesinde barındırır: efsaneye göre, savaş ve savaşçıların tanrısı Odin’in doğrudan soyundan gelmektedir.


11- Black Mirror

 • Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gerilim
 • Yapım yılı: 2011 –
 • Oyuncular: Daniel Lapaine, Hannah John-Kamen, Michaela Coel

Her bölümde ayrı konuların işlendiği dizinin her bölümünde şok oluyoruz. Bir çok bölümde geleceğin bu gerçekten de bu şekilde olabileceğine hak veriyoruz. Bazen komedi, bazen gerilim ve bazen de dram izlerken bölümlerin sonunda inanılmaz bir etki bırakıyor üzerimizde.

Black Mirror, çağımızın yetenek şovlarının televizyondaki vahşi popülaritesinden sosyal medyanın ve akıllı telefonların hayatlarımız üzerindeki etkisine kadar bir çok teknolojik olayın gelecekte nasıl gelişebileceğini tahmin ederek bizlere sunmaktadır.

Gelilim ilk 10 sıraya…

10- House of Cards

 • Tür: Dram
 • Yapım yılı: 2013 – 2018
 • Oyuncular: Kevin Spacey, Michel Gill, Robin Wright

Politika mı? Evet politika. Zekice mi? Evet zekice. Bu dizide inanılmaz replikler var dersek bu bile yeterli olacaktır sanırım. Bir de Kevin Spacey’nin ustalık eseri olarak da görebiliriz. Kendisi inanılmaz bir performans gösteriyor. Bu dizinin en iyi yabancı diziler sıralaması ilk 10’u içerisinde olmasının en büyük nedeni de Spacey’dir.

Washington DC’de geçen House of Cards, Güney Carolina’nın 5. kongre bölgesinden bir Demokrat olan Frank Underwood’un (Kevin Spacey) Dışişleri Bakanı olarak atanmasının ardından gelişen olayları anlatmaktadır. Frank, ilk iş olarak kendisine ihanet edenlerden intikamını almaya karar verir.


9- Stranger Things

 • Tür: Dram, Fantastik, Korku
 • Yapım yılı: 2016
 • Oyuncular: Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Winona Ryder

Bu çocuklar harika rol yapıyorlar. Oynayanlar çocuk olmasına rağmen yetişkinlerden çok daha iyiler. Bu yüzden çok başarılı bir yapım. Onların yanında oynayanlar da iyi oyuncular olunca bu diziyi izlemek keyif veriyor.

Will Byers adlı genç bir çocuk, çok gizli bir devlet laboratuvarının yakınlarında kaybolur. … Arkadaşları, ailesi ve yerel polis cevaplar ararlarken, doğaüstü güçleri olan küçük bir kız ile tanışırlar ve olağanüstü bir gizemin içinde kendilerini bulurlar.


8- Dexter

 • Tür: Suç, Dram, Gizemm
 • Yapım yılı: 2006 – 2021
 • Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas

Dünyanın en farklı dizisi olan Dexter ilk başta herkesi şaşırtıyor. Sonraları ise kendisi adeta ailemizden biri gibi oluyor. İzlemeyi bir türlü bırakamıyorsunuz. Bir kan analisti olan kahramanımız her bölümde bizleri şaşırtmayı başarıyor.

Dexter, dürtülerini yalnızca suçluları öldürmeye yönlendirebilen ve bir “kodu” olan seri katildir. Miami polisinde kan analisti olarak çalıştığından, suç mahallerine erişebilmekte, ipuçlarını toplamakta ve her türlü DNA örneğini kontrol edebilmektedir. Gündüzleri iş yerinde sevimli görünen Dexter, geceleri ise dürtülerini kendi yöntemleri ile durdurmaya çalışmaktadır.


7- Prison Break

 • Tür: Aksiyon, Suç, Dram
 • Yapım yılı: 2005 – 2017
 • Oyuncular: Dominic Purcell, Wentworth Miller, Amaury Nolasco

Bir bölüm bitince hemen yeni bölümü açmalıyım, yerimde duramıyorum, acaba neler olacak, Michael Scofield neler yapıcak çok merak ediyorum. İşte bunlar diziyi izleyenlerin verdiği en saf tepkiler. Öyle bir heyecan ve aksiyon var ki insan izlemeye doyamıyor. Şunu da söylemeliyim ki Prison Break sonrası başka dizileri beğenme oranınız oldukça aşağılara düşecek.

Prison Break, işlemediği bir suçtan dolayı ölüm cezasına çarptırılan bir adam ve kardeşinin idam cezasından kaçmasına yardımcı olmak için yaptığı ayrıntılı plan etrafında geçmektedir. Michael, kardeşinin işlemediği bir suçtan içeride olduğuna inanmaktadır. Onu oradan kurtarmak için yaptığı kusursuz planı uygulamaya başlar.


6- True Detective

 • Tür: Suç, Dram, Gizem
 • Yapım yılı: 2014 –
 • Oyuncular: Vince Vaughn, Colin Farrell, Rachel McAdams

Bir şaheser yaratmak istemiş yapımcılar diye düşünüyoruz True Detective’i izlerken. Başarmışlar da gerçekten. Süper bir dizi tavsiye eder misin diye soranlara hiç düşünmeden bu diziyi önerebilirsiniz.

Kaliforniya Otoban Devriyesi memuru Paul Woodrugh (Taylor Kitsch) tarafından Güney Kaliforniya’da keşfedilen tuhaf bir cinayet, gangster Frank Semyon (Vince Vaughn), mafya bağlantılı Vinci Şehri Dedektifi Ray Velcoro (Colin Farrell) ve Ventura County Şerifini tuzağa düşüren bir komploya yol açar.


5- Band of Brothers

 • Tür: Aksiyon, Dram, Tarih
 • Yapım yılı: 2001
 • Oyuncular: Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston

Listedeki en eski dizi olan Band of Brothers’ı bugün bile izleseniz emin olun çok etkilenirsiniz. Kamera açıları, oyunculuklar ve senaryo gerçekten muhteşem. Dünyanın en iyi dizileri arasında bu sırada olmasına şaşırmamak gerek.

En iyi yabancı diziler sıralaması beşincisi olan Band of Brothers, II.Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler Ordusunun 101. Hava İndirme Tümenine atanan “Easy Company” nin (2. Tabur, 506. Paraşüt Piyade Alayı) dramatize edilmiş bir anlatımıdır. Dizi on bölümden oluşmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı ile ilgili film ve dizilerine özel ilginiz varsa bu diziden sonra Pacific’i de mutlaka izlemelisiniz.


4- Sherlock

 • Tür: Suç, Dram, Gizem
 • Yapım yılı: 2010 – 2017
 • Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs

Sherlock’u izlerken detayları kaçırmamak için inanılmaz konsantre olmak gerekiyor. Yani, hadi bir bölüm izliyim sakin sakin diye bir durum yok ortada. Her detay beynimize zorluyor ve bu da bir dizden beklenenin oldukça üzerinde bir durum. Film gibi bölümleri üç dört defa yeniden izleyenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Sherlock, günümüz Londra’sında çeşitli gizemleri çözen “danışman dedektif” Sherlock Holmes’u (Benedict Cumberbatch) anlatmaktadır. Holmes, Afganistan’daki askerlik hizmetinden Kraliyet Ordusu Tıbbi Birlikleriyle birlikte dönen arkadaşı Dr. John Watson (Martin Freeman) ile maceradan maceraya koşar.


3- Chernobyl

 • Tür: Dram, Tarih, Gerilim
 • Yapım yılı: 2019
 • Oyuncular: Jessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgård

Tarihi bir olay bu kadar gerçekçi anlatılamaz! Bu kadar etkileyici olamaz! İnsanın gerçekler karşısında nutku tutuluyor gerçekten.

Bu mini dizi, felaketi kontrol etmeye çalışan baş bilim adamı Valery Legasov, felaket sırasında Sovyet hükümetinin çıkarlarını temsil eden bir Sovyet politikacı olan Boris Shcherbina ve Çernobil’de gerçekte ne olduğuna dair gerçeği ortaya çıkarmak için çalışan bir nükleer fizikçi olan Ulana Khomyuk’u anlatmakta.


2- Game of thrones

 • Tür: Aksiyon, Macera, Dram
 • Yapım yılı: 2011 – 2019
 • Oyuncular: Emilia Clarke, Peter Dinklage, Kit Harington

Game of Thrones için elbette söylenecek ve yazılacak çok fazla şey var. Fakat tek bir cümlede hepsini özetleyelim:

Winter is Coming!

“Game of Thrones’da ya kazanırsınız ya da ölürsünüz”. Dokuz asil aile, efsanevi Westeros topraklarının kontrolü için savaşmaktadır. Siyasi ve cinsel entrikalar yaygındır. Westeros Kralı Robert Baratheon (Mark Addy), eski arkadaşı Lord Eddard Stark’tan (Sean Bean) Kralın Eli olarak hizmet etmesini istemesiyle dizi başlar.


1- Breaking Bad

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • Yapım yılı: 2008 – 2013
 • Oyuncular: Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn

Yazının başından beri bu arkadaşlardan bahsederek aslında bir numara olacağının sinyallerini vermiştik. Yani pek de sürpriz olmadı tabi ki.

Ameliyat edilemeyen akciğer kanseri teşhisi konan bir lise kimya öğretmeni, ailesinin geleceğini güvence altına almak için metamfetamin üretmeye ve satmaya başlar. Kimya öğretmeni Walter White, kendisine kanser teşhisi konulduğunda ve yaşaması için sadece iki yıl verildiğinde, kaybedecek hiçbir şeyi olmadığına karar verir.

Peki Breaking Bad nasıl birinci oldu? Game of Thrones neden en iyi dizi değil? gibi soruların cevaplarını da açıklamaya çalıştık. En iyi yabancı diziler sıralaması ilk üç yapım hakkında biraz daha detaylı bilgileri aşağıdaki sonuç bölümünüzde bulabilirsiniz.


En İyi Yabancı Diziler Sıralaması Sonucu

Yukarıda bulananların tamamı izlenmesi gereken diziler. Ancak ilk üç sıraya biraz daha detaylı bakmakta yarar var.

Üçüncü

Üçüncü sırada Chernobyl bulunuyor. Peki neden Chernobyl üçüncü sırada? Bunu neye göre belirliyorsunuz? diye sorular hemen akla geliyor. 500 binden fazla oy sahibi olan bu yapımın oy ortalaması 9.4. Bir mini dizi niteliğinde olan Chernobyl, dördüncü sıranın altına düşemezdi ancak birinci veya ikinci sırada da bulunamazdı. Bu yüzden üçüncülük bu süper dizinin tam yeri oldu.

“Söylediğimiz her yalanla gerçeğe borçlanırız. Er ya da geç, o borç ödenir.”

chernobyl

İkinci

İkinci sırayı Game of Thrones aldı… Bunun ilk nedeni oy ortalaması. Şu an itibari ile 1 miyon 700 binden fazla kişi bu dizi için oy kullanmış. Kullanılan oyların ortalaması ise 9.3 gibi inanılmaz bir seviyede.

“Nasıl bir kılıcın bileme taşına ihtiyacı varsa bir aklın da kitaplara ihtiyacı var. Bu yüzden bu kadar çok okuyorum.”

Tyrıon Lannıster

Birinci

Sıralamada birinci olan Breaking Bad‘i ise 1 milyon 400 binden fazla kişi oylamış. Walter White ve arkadaşlarının ortalaması ise 9.5 ile ilk sırada olmayı hak ediyor. Dizinin spinoff ‘u olan Better Call Saul da oldukça başarılı bir karakter gelişim temasına sahip ancak ana dizi kadar popüler olamadı.

“Yaşasın Mr. White! Yaşasın, bilim!”

Jesse

Sonsöz

En iyi yabancı diziler sıralaması dünya genelinde kullanılan oylarla tamamen istatistiki olarak yapılmıştır. Şu anki popülerlik kriterinin bile dikkate alındığı listede her dizinin belli bir oy ortalaması özel bir formül ile hesaplanarak yapılmıştır. Yani sadece bir kişinin en beğendiği yabancı diziler listesi değildir. Tüm dünyada en beğenilen diziler listesidir…

Ayrıca, mutlaka izlenmesi gereken en iyi spor dizleri listemize de bakmanızı tavsiye ederiz.

Diziler hakkında yapılan tüm listeler elbette yapıldığı gün itibari ile geçirli olmakta. Çünkü Netflix, Amazon ve var olan diğer bir çok platform sayesinde her geçen gün yepyeni yapımlar ortaya çıkmakta.

Yabancı diziler hakkında yapılan sıralamalarda elbette her gün değişmekte. Ancak bu liste ise uzun yıllar toplanan veriler ile yapılan özel bir formül ile dizileri sıraladığından dolayı, uzun süre kalıcı ve geçerli bir sıramaya sahiptir.

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İyi Animasyon Filmleri 2021 Önerileri

en iyi aksiyon filmleri

En İyi Aksiyon Filmleri 2021 Önerileri