in ,

En İyi Korku Gerilim Filmleri 2021 Önerileri

Korku ve gerilimin aynı yapımda olduğu filmlerden oluşan ve 2021 yılında özel bir formül ile yapılmış en iyi korku ve gerilim filmleri sıralamasında 40 adet film önerisi bulunmakta.

Özel Bir Sıralama

Bu gece biraz gerilelim hatta korkalım da keyfimiz yerine gelsin diye mi düşünüyorsunuz? O zaman sizin için en iyi korku gerilim filmleri kategorisinden 40 farklı önerimiz var. Dünya çapında tüm film izleyicilerinin oyları ile belirlenmiş bir liste karşınızda. Bu öneriler, popülerlik kriterinin de eklenerek yapıldığı özel bir sıralama içermektedir.

En İyi Korku Gerilim Filmleri

Günümüze Yakın En İyi Korku Gerilim Filmleri

Günümüzde izlenemez demiyoruz elbette ama açıkçası biraz daha yeni filmlere bu sıralamada yer vermek istedik. Çünkü korku ve gerilim denildiği zaman genelde 1980 yılı öncesi yapımlar oldukça yüksek oylara sahip. Bunlardan en meşhuru elbette Alfred Hitchcock’un 1960 yapımı “Psycho” (Sapık) filmi.

“Psycho” gibi bir kaç kült film daha var elbette. Ancak biz günümüze daha yakın korku gerilim filmlerine yer verdik bu listede. Alfred Hitchcock’a yer vermesek de onun muhteşem bir sözü ile devam edelim.

Kötü adam ne kadar başarılıysa film de o kadar başarılıdır. Bu en önemli kuraldır.

Alfred HItchcock

Hitchcock gerçektende çok haklı. Bir korku filminde kötü adam çok önemli çünkü başrolde genelde onlar oluyor.

En İyi Korku Gerilim Filmleri Listesi

40- Split (Paramparça) – 2016

Kevin, çoklu kişilik bozukluğu olan ve 23 farklı alter egoya sahip biridir. Ayrıca en baskın olan alter egosu ise suça oldukça meyillidir. Kaçırdığı üç kız kardeşi evinin bodrumuna hapseder. Daha sonra ise farklı alter egoları kızlarla farklı ilişkiler kurmaya başlar.

39- Bacurau – 2019

Yeni filmi için Brezilya’yanın bir köyüne giden bir film yapımcısının hikayesi. Yapımcı, burada kaldıkça, halkın aslında hiç de göründüğü gibi olmadığını keşfeder.

38- Tesis (Tez) – 1996

Bir üniversitenin sinema bölümünde öğrenci olan Angela’nın bitirme tezinin konusu “Görsel Medyada Şiddet”dir. Araştırma yaparken üniversitenin arşivinde bir film bulur. Ancak bu filmde yaşanan gerçek bir cinayeti polise bildirmez ve onun yerine kendisi araştırmaya başlar.

37- Stir of Echoes (Dehşetin Yankıları) – 1999

Ölü bir kadının ruhu, Chicago’da mütevazı bir evde dolaşır ve umutsuzca onu duyabilenlerle iletişim kurmayı bekler. Bu arada sıradan bir üç kişilik aile bu eve taşınır. Sonuçta ruhla ilk konuşan kişi 6 yaşındaki Jake olur. Ancak ebeveynleri Tom ve Maggie oğullarının hayali arkadaşıyla alay ederler.

36- The Wailing (Kara Büyü) – 2016

Güney Kore’de dağlık bir kasabada yaşayan insanlar her zamanki gibi yaşamaya devam ederler. Ancak dikkatleri üzerine çeken ancak yalnız kalmaktan hoşlanan zeki ve kibar bir adam kasabaya taşınır. Şehre geldikten kısa bir süre sonra gizemli bir hastalık yayılmaya başlar.

35- Green Room (Dehşet Odası) – 2015

Bir hayatta kalma filmi olan Green Room gerilim ve kanla dolu, ayrıca neredeyse bu her sahnede geçmekte. Bir rock grubu, neo-Nazilerle bir barda kısa bir konser vermektedir. Sonrasında ise kazara bir cinayete şahit oldukları için tuzağa düşerler.

34- Twin Peaks: Fire Walk with Me (İkiz Tepeler: Ateşte Benimle Yürü) – 1992

FBI ajanı Chester Desmond, Twin Peaks adlı küçük bir kasabadaki cinayeti araştırmakla görevlendirilmiştir. Ceset, bir lise öğrencisine aittir. Ajan olayı araştırmaya başlar ve sonrasında bu öğrencinin lisedeki en popüler genç kız olduğunu öğrenir.

33- Let Me In (Kanıma Gir) – 2010

Film, John Ajvide Lindqvist’in bir vampir romanından uyarlanmıştır. Okulda ezilen, içine kapanık ve yalnız olan 12 yaşındaki bir çocuktur. Komşusu olan küçük bir kızla tanışmasından sonra olanların hikayesi anlatılmaktadır.

32- The Killing of a Sacred Deer (Kutsal Geyiğin Ölümü) – 2017

Saygın cerrah Steven Murphy, eşi Anna, genç kızı oğlu ile mutlu bir hayat yaşamaktadırlar. Ancak Steven bazen ameliyatta ölen bir hastasının oğlu olan 16 yaşındaki Martin ile buluşmaya başlar.

31- Take Shelter (Sığınak) – 2011

Curtis’in ruh sağlığı bozulmaya başlamıştır ve bu yüzden ailesini korumak için evlerinin arka bahçesinde bir sığınak yapmaya başlar.

30- Coherence (Paralel Evren) – 2013

Bir arkadaş grubu bir kuyruklu yıldızın dünyanın yakınından geçtiği gecede akşam yemeği için toplanmıştır. Bu sırada gerçekleşen gizemli olaylar gerçekleşmeye başlar.

29- They Live (Yaşıyorlar) – 1988

Yaşamak için büyük bir şehre gelen John, bu yüzden inşaatlarda çalışmaya başlar. Bu şehirde herkes işsizlikten, geçim sıkıntısından ve yaşamın tekdüzeliğinden şikayetçidir. Ancak uzaylılar dünyadaki tüm önemli mevkileri ele geçirdiğinden yaşamın keyfini sürmektedirler.

28- Braindead – 1992

Sıçanların maymunlara tecavüz etmesiyle başlayan tuhaf olaylar serisi. Olaylar, fare maymununun bir hayvanat bahçesinde Vera’yı ısırmasıyla başlar. Bir süre sonra ise, Lionel annesinin zombi ile canavar karışımı bir şeye dönüşmeye başladığını anlar.

27- Irreversible (Dönüş Yok) – 2002

Bir kadının maruz kaldığı şiddet yüzünden yaşamları alt üst olmuş bir çiftin anlatılmaktadır. Çünkü kadın bir alt geçitte tecavüze uğramıştır. Kocası da bu yüzden dolayı intikam almak istemektedir.

26- Platform – 2019

Çok katlı olan bir hapishanenin her katında iki kişi bulunmaktadır. Filmde burada yaşanılan sınıfsal ayrımlar ve haksızlıklar anlatıyor. Hapishanede çıkan yemekler ilk olarak en üst kattakilere verilmekte sonuç olarak onlardan artanlar ise bir alt kattakilere iniyor.

25- Poltergeist (Kötü Ruh) 1982

Steven Spielgerg imzası taşıyan film, şehir dışıda yaşayan bir ailenin evine, şeytani güçlerin musallat olmasını konu alıyor.

24- Doctor Sleep (Doktor Uyku) – 2019

Huzursuz babasından kurtulmak isteyen Danny, New Hampshire kasabasında, onu ayakta tutan bir destek grubuyla tanışır. Sonrasında burada, bir güç sayesinde ölenlerin son anlarında onlara huzur verebildiği bir bakım evi işine girer.

23- The Invisible Man (Görünmez Adam) – 2020

Cecilia Kass, zengin bir iş adamı ve optik mühendisi olan Adrian Griffin ile evlidir. Kocasından şiddet ve taciz görmekte olan Kass, bu yüzden bir gece ona uyku ilacı vererek uyuşturur. Sonrasında da kız kardeşi Emily’yi beklemek üzere evlerinin yakınındaki ormana kaçar.

22- The Orphanage (Yetimhane) – 2007

Laura, çocukluğuna dair en mutlu günlerini deniz kenarındaki bir yetimhanede geçirmiştir. Bununla birlikte, yetimhanede çalışanlar ve birlikte büyüdüğü arkadaşları ona her zaman ilgi ve sevgi göstermişlerdir. 30 yıl sonra ise kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon’la, çok güzel yıllar geçirdiği yetimhaneye geri döner. Sonuç olarak hayali, uzun süredir kapalı olan yetimhaneyi restore ettirmektir.

21- Orphan (Evdeki Düşman) – 2009

Film, doğmamış çocuklarının ölümünden sonra, 9 yaşındaki gizemli bir kızı evlat edinen bir çift anlatılmaktadır.

20- La piel que habito (İçinde Yaşadığım Deri) – 2011

İnsan derisini yeniden üretmek için uğraşan bir plastik cerrah aynı zamanda kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışmaktadır.

19- Rec (Ölüm Çığlığı) – 2007

Genç bir TV muhabiri olan Angela ile haber kameramanı Pablo, itfaiyecileri konu alan bir program hazırlamaktadırlar. Yaşlı bir kadının geçirdiği ev kazası sonucunda gelen bir ihbar üzerine Angela ve Pablo itfaiyecilerin peşine takılırlar.

18- Pi – 1998

Max, bir matematik dehasıdır ve aynı zamanda sorunlu bir kişiliğe sahiptir. Ancak insan hayatinın belki de en önemli buluşunu yapmak üzeredir. Sonuç olarak on yıl boyunca sayısal olarak tabiatın bir kodlanma sistemine sahip olduğunu keşfetmiştir.

17- Planet Terror (Dehşet Gezegeni) – 2007

Deneysel bir biyo-silah piyasaya sürülmüş ve bu yüzden binlerce kişiyi zombi benzeri yaratıklara dönüştürmüştür. Bu yüzden enfekte olanları ve bu olayın arkasındakileri durdurmak için toplanan bir grup hayatta kalmaya çalışır.

16- Midsommar (Ritüel) – 2019

Genç bir kadın ve erkek arkadaşının, İsveç’te yerel bir pagan kültürünün avı haline gelene kadar geçirdikleri ilginç yolculuk…

15- The Descent (Cehenneme Bir Adım) – 2005

Bir mağara keşfi sırasında yeraltında kapalı kalan bir grup kadın, insana benzeyen yaratıkların saldırısına uğrar. Kadınlar hayatta kalmaya ve mağaradan kaçmaya çalışırlar…

14- Grindhouse (Dehşet Gezegeni) – 2007

William ve Dakota Block bir gece arka bahçelerinde dolaşan insanlar olduğunu fark ederler. Evlerinden çıktıklarında kasabadaki insanların aslında gerçekten garip davranmaya başladıklarını görürler. Ancak dışarıdaki insanlar saldırganlaşmaya başlar.

13- Don’t Breathe (Nefesini Tut) – 2016

Büyük bir servetle kavuşmak isteyen üç hırsız bu yüzden göründüğü kadar çaresiz olmayan kör bir adamın evine girerler…

12- Pitch Black (Derin Karanlık) – 2000

Ticari bir nakliye gemisinin mürettebatı, yalnızca geceleri ziyafete çıkan kana susamış yaratıklarla dolu bir gezegende mahsur kalırlar. Sonrasında ise bir ay sürecek bir ay tutulmasının gerçekleşmek üzere olduğunu öğrenirler.

11- The Conjuring 2 (Korku Seansı 2) – 2016

Ed ve Lorraine Warren, doğaüstü bir ruhun musallat olduğu bir evde, dört çocuğunu tek başına büyüten bekar bir anneye yardım etmek için Kuzey Londra’ya gider.

10- Hereditary (Ayin) – 2018

Kederli bir aileye trajik ve rahatsız edici olaylar musallat olur.

9- The Mist (Öldüren Sis) – 2007

Küçük bir kasabada, bir fırtına sonucu küçük bir grup insan bir süpermarkette saklanır. Sonra ise ortaya hayatları için savaştıkları bir tür kana susamış yaratık çıkar.

8- 10 Cloverfield Lane (Cloverfield Yolu No:10) – 2016

Bir araba kazası geçiren kadın, dış dünyanın yaygın bir kimyasal saldırıdan etkilendiğini iddia eden bir adam tarafından sığınakta tutulmaktadır.

7- Cloverfield (Canavar) – 2008

Bir grup arkadaş, öfkeli bir canavarın saldırısı sırasında bir kurtarma görevi için New York sokaklarının derinliklerine inerler.

6- Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi) – 2007

Benjamin Barker, diğer adıyla Sweeney Todd, Londra’da bir berber dükkanı açar. Kiracı arkadaşı Bayan Lovett ile uğursuz bir ortaklığın temeli atılmış olur.

5- The Others (Diğerleri) – 2001

Karanlık eski aile evinde, ışığa duyarlı iki çocuğuyla birlikte yaşayan bir kadın, evin perili olduğuna ikna olmuştur.

4- 28 Days Later (28 Gün Sonra) – 2002

Gizemli, tedavisi olmayan bir virüsün Birleşik Krallık’a yayılmasından dört hafta sonra hayatta kalan bir avuç insan sığınak bulmaya çalışmaktadır.

3- Saw (Testere) – 2004

En iyi korku gerilim filmleri sıralamasının üç numarası “Saw”. Bulundukları yere nasıl geldiklerini hatırlamayan iki yabancı bir odada uyanır. Kısa süre sonra kötü şöhretli bir seri katil tarafından işlenen ölümcül bir oyunda piyon olduklarını anlarlar.

2- The Conjuring (Korku Seansı) – 2013

En iyi korku gerilim filmleri sıralamasının iki numarası “The Conjuring”. Paranormal araştırmacılar Ed ve Lorraine Warren, çiftlik evlerinde karanlık bir varlığın terörize ettiği bir aileye yardım etmeye çalışırlar.

1- Get Out (Kapan) – 2017

Sonuç olarak en iyi korku gerilim filmleri sıralamasının bir numarası “Get Out” oluyor. Genç bir Afrika-Amerikalı, kız arkadaşının ebeveynlerini hafta sonu için ziyarete gider. Ancak burada onu karşılamalarıyla ilgili oluşan tedirginlik sonunda bir kaynama noktasına ulaşır.

En İyi Korku Gerilim Filmleri Sonucu…

Ama bu sıralamanın içerisinde muhteşem gerilim filmleri niye yok? Çünkü bu hem korku hem de gerilim içeren filmlerin sıralaması. Elbette gerilim filmleri arasında bir çok muhteşem yapım bulunmakta. Örneğin Parazit, Köstebek, Joker gibi bir çok gerilim filmini sayabiliriz. Fakat bu filmler korku içermemekte.

saw

Efsane Saw (Testere) serisinin ilk filmi, bizim listemizde 3. sırayı alıyor. Toplam 9 filmden oluşan serinin her bir devam filmi seyirciden daha düşük notlar almakta. Ancak bu durum ilk filmin başarısını elbette gölgeleyemiyor.

the conjuring

The Conjuring (Korku Seansı)‘nın 2. sırada yer almasının en büyük nedeni ise popülaritesi. 2013 yılı yapımı olan korku gerilim filmi aynı zamanda yüksek oy sayısı ile de dikkat çekiyor. Bu arada, 2016 yılında çıkan filmin ikinci bölümü de listemize 11. sıradan girmeyi başarmış durumda.

en iyi korku gerilim filmleri
get out

Get Out (Kapan) filmi korku gerilim türünün 1 numarası olmayı başarıyor. 2017 yapımı film hala oldukça popüler durumda ve en önemlisi de izleyicilerin büyük bir çoğunluğundan da yüksek oylar olmakta.

Bu arada, sıralamada izleyecek bir film bulamadıysanız en iyi aksiyon filmleri 42 mutlaka izlenmesi gereken film veya 2020 yılının en iyi filmleri yazılarımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sonsöz Büyük Ustanın

en iyi korku gerilim filmleri
alfred hitchcock

Alfred Hitchcock’ün bir sözü ile başlamıştık, o zaman başka bir sözüyle de bitirelim…

Ben tür yönetmeniyim. Sindrella’yı film yapsam, insanlar at arabasında ceset ararlar.

ALFRED HITCHCOCK

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sessiz sakin

Sessiz Sakin 2 Dakikanın Bizlere 8 Faydası

Kolay Hayvan Çizimleri ile Çocuklarımızla Resim Yapalım