in , ,

Dünyanın En Dik Dağ Demiryolu, Görkemli İsviçre Alplerinde Açıldı

Baş dönmesi yaşamıyorsanız ve biraz heyecan arıyorsanız, dünyanın en dik fünikülerini açmış olan İsviçre’ye bir sonraki gezinizde gitmek isteyebilirsiniz. Schwyz kasabasını, Alp dağlarının bir köyü olan Stoos ile birleştiren füniküler 110%’luk bir derece ile tırmanış yapıyor. Yeni açılan “StoosBahn” on dört yıldır yapım aşamasında ve pistten yaklaşık 740 metre yüksekliğe tırmanmakta.

En dik Eğim Bile Hissedilmiyor

StoosBahn’un varil görünümlü tasarımı, silindirlerin dönmesine olanak tanıyan otomatik eğilme sistemine sahip. Böylece yolcuların en dik eğimde bile aynı seviyede kalmasını sağlanıyor.

Toplam Maliyet 53 Milyon Dolar

Hızlı bir 4 dakikalık sürüş keyfini sürmek için her arabaya toplam 136 yolcu sığabiliyor. Proje, iki yıllık geçmişi 52 milyon İsviçre Frangı (53 milyon dolar) bedelle açıldı.

Daha Dik Olanlar da Var Ama…

Avustralya Scenic Blue Demiryolunun da 122%’lik bir eğimi var ancak eğik bir asansör olarak kabul ediliyor. Yani bir vinç üzerinde yukarı ve aşağı hareket eden tek bir tren olarak işlev görüyor.

Füniküler Nedir?

Klasik bir füniküler ise bir kabloyla bağlanan iki trenin birbirine yarısına kadar geçmesini ve sistemin çok fazla kuvvet uygulamadan çalışmasını sağlayacak şekilde dengelenmesini sağlayan bir sistemdir.

En Dik Füniküler ile Yolculuk

StoonBahn’ın en baştan zirveye kadar olan yolculuğu ise trenin en ön kısmına yerleştirilen bir kamera ile videoya alınmış. Bu heyecan verici zirve yolcuğunun gerçek zevkini vermese de nasıl bir his olabileceğini biraz hissettiriyor.

Fotoğraflar: Standseilbahnen – Kaynak: BBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

salon

Vizon Rengi ile Dekorasyon – Koltuk Takımı, Halı & Perde

Dünya Sakal ve Bıyık Şampiyonasından İnanılmaz Görüntüler