in

Öğrenilmesi En Zor 15 Yabancı Dil

Değişik diller öğrenmek eğlenceli olabilir. Bu sayede değişik kültürleri tanıyabilir ve dünya üzerinde birçok farklı insan ile iletişim sağlayabiliriz. Elbette bazı dilleri öğrenmek diğerlerine göre çok daha kolaydır. Kolay dilleri kısa zamanda öğrenerek konuşabildiğimiz dil sayısını hızlıca arttırabiliriz. Zor dilleri öğrenmek ise elbete uzun zaman alacaktır.

Eğer çok fazla dil öğrenmek istiyorsanız sizlere tavsiyemiz bu 15 dilden uzak durmanız. Nitekim bu dilleri öğrenmek çok uzun süreceğinden biraz zaman kaybedebilirsiniz ancak benim için farketmez en zorunu bile öğrenmek istiyorum diyorsanız işte en zor diller…

15. Galce
zordiller15

Galler halkına özgü Kelt dil ailesinin Brittonik bir dilidir. Yerel olarak Galler’de, İngiltere’de ve Arjantin’deki Galler kolonisinde konuşulmaktadır. Galler nüfusunun yaklaşık %29’unun bu dili bildiği saptanmıştır.


14. Urdu
zordiller14

Advertisement

Hindu dilinin Pakistan’da kullanılan standart şeklidir. Pakistan’ın iki resmi dilinden biridir. Hindistan’ın bazı bölgelerininde de kullanılmaktadır


13. İbranice
zordiller13

İbranice yani bir başka ismiyle İbranca, Afro-Asyatik dil grubundan İsrailoğulları’na özgü olan Semitik bir dildir. Modern İbranice, dünya çapında 9 milyondan fazla kişi tarafından konuşulmaktadır.


12. Korece
zordiller12

Kore’de ve komşusu Çin’e bağlı Yanbian Kore Özerk bölgesinde kullanılan dildir. Hem Kuzey Kore hem de Güney Kore’nin resmi dilidir. Bu zor dil, Hangıl hece alfabesi veya Çince karakterlerli Hanja ile yazılır.

Advertisement

11. Sanskritçe
zordiller11

Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İran koluna bağlıdır. Hititçe ve Miken Grekçesinden sonra bilinen en eski Hint-Avrupa dilidir.

10. Hırvatça
zordiller10

Hırvatların konuştuğu bu dil, slav dillerinin güney grubundandır. Sırpça, Karadağca ve Boşnakça’nın da dahil olduğu Sırp-Hırvat dili’nin standart bir formudur.


9. Macarca
zordiller9

Advertisement

Ural dil ailesi içinde yer alan ve Ugor dilleri koluna ait, Macaristan’da konuşulan bir dildir. Yaklaşık 14.5 milyon kişinin bu dili konuştuğu bilinmektedir. Bunların 10 milyonu ies Macaristan’da yaşamaktadır.

8. İskoç Galcesi
zordiller8

Hint-Avrupa dil ailesinin Kelt dilleri koluna ait dildir. Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’nın İngilizce ile birlikte resmi dilidir. İskoç dili bugün İç ve Dış Hebridler’de, Highlands bölgesinde ve Glasgow şehrinde konuşulmaktadır. Bugün bu dili bilip de İngilizce bilmeyen kimse yoktur.


7. Japonca
zordiller7

Japonya’da konuşulan sondan eklemeli diller grubunda olan ve 128 milyondan fazla insanın konuştuğu dildir.

Advertisement

6. Arnavutça
zordiller6

Arnavutlar tarafından konuşulan bu dil, Hint-Avrupa dil ailesi içinde özgün bükümlü ve eklemeli bir dildir.


5. İzlandaca
zordiller5

Cermen dillerinden olan İzlandaca aynı zamanda İzlanda’nın resmi dilidir. İzlandacaya en yakın diller, Faroe Adaları’nda konuşulan Faroe dili ve Batı Norveç lehçeleridir.


4. Tayca
zordiller4

Advertisement

Tayland’ın resmi dili ve Tayların ana dilidir. Tayca, Tai-Kadai dil ailesinin Tay grubuna aittir.


3. Vietnam dili
zordiller3

Vietnam Cumhuriyeti’nin dilidir. Dünyada yaklaşık 3 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Yakın tarihe kadar Çince yazı sistemini kullanmakta olan Vietnamcanın sözcük dağarcığı büyük ölçüde Çinceden oluşur.


2. Arapça
zordiller2

Afroasya dilleri ailesinin Sami koluna mensup dildir. Günümüzde 22 ülkenin resmi dilidir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler’de kabul edilen 6 resmi dilden birisidir.

Advertisement

1. Çince
zordiller1

Dünyanın en zor dili olarak kabul edilir. Çin’de ve çevresinde yaşayan bir milyardan fazla kişi tarafından konuşulan binlerce ufak dilin tümüne birden verilen addır. Bunlar tek bir dil sayılırsa, dünya’da en çok konuşulan dildir.


Bir de 30 farklı dilde “Merhaba” nasıl deniyor öğrenelim…

Dünyanın 70 ülkesinde şerefe nasıl söyleniyor yazımıza mutlaka bir göz atın.

Advertisement

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Merdivenleri Neon Renkli Geometrik Halılar Gibi Boyayan Sanatçılar

mutlaka izlenmesi gereken film

Kafa Karıştıran Ama Mükemmel 10 Mutlaka İzlenmesi Gereken Film