in

Dünya Tarihinde Maraton Koşusunu 2 Saatin Altında Bitiren İlk Sporcu

12 Ekim Cumartesi günü, Eluid Kipchoge, inanılmaz bir başarı yakaladı. 34 yaşındaki Kenyalı koşucu, Viyana’daki maratonda 1:59:40’lık derecesi ile tarihteki en hızlı 42 km’yi koştu. Kipchoge, iki saatten kısa bir sürede maraton koşusu bitiren ilk insan olarak tarihe geçti.

İnsanlık İçin Atılmış Bir Adım

Kipchoge, başarısından tüm insanlık için atılmış bir adım olarak bahsetti. Sporcu yaptığı açıklamada, “Sir Roger Bannister’ın 1954’te yaptığından sonra böyle tarihi bir olayı gerçekleştirebilmek harika bir duygu. İki saatin altında koşan ilk insan olarak dünyanın en mutlu insanıyım ve insanlara hiçbir insanın sınırlı olmadığını söyleyebilirim. Tüm dünyadan daha fazla insanın bugünden sonra iki saatin altında maratonu bitirebileceğini umuyorum ”dedi.

Yardımcı Koşucuların Farkı

Kipchoge’nin koşu stratejisinin büyük bir parçası da yardımcılardı. Yarışmacılara bir adım grubunun eşlik etmesi alışılmadık bir şey değil ve Kipchoge’nin yanında en iyi koşanlar bu işi mükemmel yaptılar. 41 koşucu arasında ABD olimpiyat madalyası olan Matthew Centrowitz ve Bernard Lagat da bulunuyordu ve beş kişilik gruplar halinde, rüzgar direncini azaltmak için Kipchoge’nin önünde bir V şekli oluşturarak koştular. Onların arkasında iki koşucu da daha hızlı ilerlemeye devam etmesi için onu motive etti. Kipchoge, etkinlikten sonra “Koşucular harika bir iş çıkardılar, tüm zamanların en iyi koşucuları arasındalar. Onlara benimle koştukları ve bu işi kabul ettikleri için teşekkür ediyorum.”

Daha Önce de Denemişti

Kipchoge, bu başarısından önce bir maratonu 2 saatten kısa bir sürede koşmayı denemişti. 2017 yılının Mayıs ayında, Nike şirketinin İtalya’nın Monza kentinde Breaking2 projesi sırasında sadece 25 saniye ile rekoru kaçırmıştı ve maratonu 2:00:25 ile bitirmişti.

Şansı Çok Düşüktü

Bu koşu standart rekabet kurallarına uyulmadığı için 1:59:40’ın resmi rekor olarak sayılmayacağı belirtiliyor. Ancak yine de, fiziksel başarıyı inkar etmek elbette mümkün değil. Kipchoge’ın koşusu, araştırmacılar tarafında daha öncede incelenmişti ve 2 saaatin altında koşmasının çok zor olduğu ortaya konulmuştu. Maraton dünya rekorunu son 60 yıl boyunca inceleyen araştırmacılar, koşuculara 2024 yılına kadar yüzde beş şans veriyorlardı.

Fotoğraflar: ineos159challenge – Kaynak: Runner’s World

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Mister Global” Yarışmacıları Ulusal Kostümlerini Giyince Ortam Bir Anda Hollywood Filmine Döndü

Dünyanın Dört bir Yanından 27 Tasarımcıya İki Portre Verildi ve Modaya Uygun Görünmeleri İstendi