in ,

Dev And Kondoru Kanatlarını Hiç Çırpmadan 5 Saat Uçabiliyor

Bir And Kondor‘unu gördüğümüzde, böyle devasa bir kuşun nasıl uçtuğunu merak ediyorsunuz. 5.000 metreden daha yüksek irtifalara çıkabilen bu dev akbaba türünün kanat genişliği 3 metre ve ağırlığı 20 ila 30 kilo arasında oluyor. Neredeyse okula gitmeye yeni başlayan bir çocuk ile karşılaştırılabilir bir vücut ağırlığına sahipler.

Facundo Vital

Son zamanlarda, Swansea Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, and kondorlarının yaşam alanlarını ve uçuşlarını incelemek için Arjantin’deki bilim adamları ile işbirliği yaptılar.

Büyük kuşların uçuş sırasında kanatlarını ne sıklıkta ve hangi koşullarda havalandırdıklarını, böylece yüksekliklerinde kalmak veya irtifalarını değiştirmek için değerli enerjiyi nasıl kullandıklarını anlamayaca çalıştılar.

Àlvaro Moya Riffo

Araştırmacılar, genç and kondorlarına özel izleme cihazları ekleyerek, kuşların dev kanatlarının her bir çırpmasını sayabildiler.

Araştırmada anlaşılan, and kondorlarının kanatlarını çırpmaya çok az zaman ve enerji harcadıkları oldu. Kuşların havadaki zamanlarının yüzde birinden daha az bir zamanı kanat çırpamaya harcadıkları belirlendi. Çırpmanın çoğu kalkış sırasında veya yere yakın uçarken meydana geliyor. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı‘nda yayınlanan bu şaşırtıcı istatistiklerin insanları oldukça şaşırtmakta.

Ignazi Gonzalo

Araştırmacılar, inceledikleri genç kuşların gökyüzüne doğru yükselirken çok daha atik ve etkili olduğunu gözlemlediler.

Havadaki bir kondor kanatlarını beş saatten fazla çırpmamış ve 100 milden fazla havada süzülmüş.

And kondorları ve diğer türlerin durumları hakkında daha fazla bilgi için National Aviary web sayfasına bakınız.

Advertisement
jmarti20

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Eski Televizyonlar Şık Kedi Yataklarına Dönüşüyor

Misafir Süiti Olarak da Kullanılabilen Yatak Odalı Ev Ofisi