in ,

Çin’in Zhuhai Adasında Bulunan Muhteşem Opera Binası

Beijing Institute of Architectural Design (BIAD)” tarafından tasarlanan bu dinamik yapı, Çin’in Guangdong eyaletindeki Zhuhai adasının kıyılarında bulunuyor. Saf ve zarif bir form ile doğal bir şekilde deniz ve gökyüzü içinde harmanlanan Zhuhai Opera Binası, toplam 59.000 metre kare işgal eden iki eğri yapı şeklindeki kıyı düzlemi boyunca yayılıyor.

Binaların yerleşimi, gecenin eşlik ettiği gelgitlere şiirsel bir şekilde öncelik de etmektedir. BIAD başkan yardımcısı Ma Long, adaya yeni bir dönüm noktası oluştururken, doğaya karşı mütevazı bir tavır takınmayı başardıklarını belirtiyor.

Zhuhai Opera Binası’nın iki yapısı, 1.550 kişilik bir opera binası ve 550 kişilik çok fonksiyonlu bir tiyatro içermekte. Binalar aynı zamanda 350 kişilik bir açık hava tiyatrosu ile de bağlantılı.

Advertisement

Yapının içine giren ziyaretçileri ise inanılmaz bir ortam beklemekte. Güneş ışığı, ay ışığı ve tiyatro ışıkları arasındaki bir oyunun tüm ışıklarının eşit derecede karıştığı dramatik bir iç mekan karşılaşılır. Gerçekten büyüleyici bir ortam…

Advertisement

Yazar FarklıFarklı Mimari

“Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.” (Walter Gropius)

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

İçerisinde Tasarım Harikası Yüzme Havuzu Bulunan Ev

Prefabrik Minimalist Küçük Ev “Mono Cabin”