in ,

Çiçek Halı Yapımı Muhteşem Görüntüler Ortaya Çıkardı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de her yaz, küçük bir gönüllü ordusu görkemli bir “Çiçek Halı” oluşturmak için binlerce renkli begonyayı dikkatlice “Grand Place”a yerleştirmekte. Şehrin merkezinde bulunan meydan (UNESCO Dünya Mirası alanı) 1971’den beri bu etkinliğe ev sahipliği yapmakta. Her yıl, tasarımcılar ve peyzajcılar bir tema seçmek ve parke taşlarının üzerine yerleştirilecek muazzam bir şablon oluşturmak için bir araya geliyorlar. Bu kılavuz çizgiler daha sonra çim, ağaç kabuğu ve binlerce begonya ile dolduruluyor. Belçika her yıl çeşitli renk ve tonlarda 35 milyon begonya üretmektedir. “Çiçek Halı” için her sen yapılan eserlerde begonya çiçeğini kullanmak, çalışmaya belirgin bir Belçika havası katıyor.

Çiçek Halı Brüksel

Halıdaki her çiçek sadece dört gün boyunca şehrin meydanında durmakta. Bu yüzden bu eserin filmini çekmek çok da kolay değil. Ancak, yapımcı Joerg Daiber, şablondan bitmiş şahesere kadar 2018 yılının “Çiçek Halı”sının çarpıcı bir hızlandırılmış filmini çekmeyi başarmış.

Berlin’deki yapım şirketi Spoonfilm‘in kurucusu olan Daiber, “Grand Place”ı çevreleyen çeşitli binaların tepelerinden şenlikleri kaydetmiş. Canlı renkler, yüksek çözünürlük ve eğme-kaydırma efekti ile çok başarılı bir çalışma ortaya çıkartmış. Gönüllüler minyatür karıncalar gibi koşuyorlar ve çevresindeki tarihi binalar da sanki bebek evlerine benziyor. Daiber’in büyüleyici “minyatürleştirici” etkisi, “Little Big World” kanalında yayınlanan dünyanın dört bir yanındaki güzel siteleri belgeleyen diğer videolarında da görülebilmekte.

Çiçek Halı Begonya

Bu yaz için planlanan “Çiçek Halı” ertelendi, Daiber’in çalışması, yeni bir halı yeniden yaratılana kadar etkisini sürdürecek gibi görünüyor. 2018 teması “Meksika’nın Kültür Gururu” Guanajuato olarak belirlenmişti. Meksika’nı bir şehri olan Guanajuato’yu onurlandıran bu çalışma şehir sokaklarında geçici ve güzel bir telaşa neden olmuştu.

“Çiçek Halı”nın yapısını görmek için aşağı kaydırın ve Daiber’in çekimleri aracılığıyla bu inanılmaz çiçek sanatı tasarımına daha yakından bakın.

Gönüllüler, binlerce begonya çiçeğini Brüksel’de her yıl yepyeni tasarımları birleştirmek üzere toplanıyorlar.

Çiçek Halı Video
Çiçek Halı Başlangıç

Bu tasarım, çeşitli renk ve tonlarda 35 milyon begonya üreten Belçika’yı temsil eden bir yapı.

Joerg Daiber, şablondan bitmiş şahesere kadar 2018 yılının “Çiçek Halı”sının çarpıcı bir hızlandırılmış filmini çekti…

Joerg Daiber: YouTube – Facebook – Twitter

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapboz ve Sanat Ünlü Tablolar ile Bir Araya Geldi

Fotoğraf Renklendirme ile Etkileyici Tarihi Fotoğraflar