in

Chicago Şehrinin 20 Yıllık Çalışma ile Çekilen 100 Fotoğrafı Kitap Oldu

20 yılı aşkın bir süredir, fotoğrafçı Barry Butler çalışmalarında Chicago kentinden ilham almakta. İrlanda doğumlu, Chicago’da yaşayan fotoğrafçı, manzarasıyla ünlü olan metropolün inanılmaz fotoğraflarıyla adından söz ettirmekte. Sanatçı, “Chicago: A City Above All” kitabında tüm çalışmalarını bir araya getirdi.

124 sayfada Butler, ona ilham veren şehre saygıyla, Chicago’nun en çarpıcı manzaralarından bazılarını vurgulamakta. İlginç bir şekilde, Butler’ın fotoğraf sevgisi, bir hokey maçında köprücük kemiğini kırdığında meydana gelen bir olaydan kaynaklanıyor. Kollarından birini sekiz ay boyunca kullanamamış ve bu zamanı kendine fotoğraf çekmeyi öğretmek için harcamış.

Butler, bugünlerde saatlerini tutkusunu takip ederek geçiriyor. Sanatçının çalışmaları için rüzgarlı şehirden daha iyi bir yer yok. “Umarım insanlar Chicago’nun Amerika’nın en güzel şehri olduğunu fark ederler,” diyor Butler. “Gölden, ufuk çizgisinden, nehirden, Güney Yakasından, Kuzey Yakasından, Batı Yakasından, Chicago pek çok açıdan muhteşem.”

Tüm bu açılar, titizlikle araştırılan fotoğrafları için bir vitrin olan Butler’ın kitabında gösterilmekte. Görüntülerin planlama süreci genellikle en az 24 saat sürmekte. Bazı fotoğraflar ise belirli hava koşullarını beklediği için aylarca süren bir hazırlık dönemi gerektirebilmekte.

En sevdiği fotoğraflardan birinde, pencereden çıkmak zorunda kalmış ve bu meydan okuma hakkında şunları söylüyor, “Birkaç yıl önce, sonbaharda göl boyunca Fullerton Bulvarı’nda fotoğraf çektim. Öğleden sonra yaprakların güzel bir şekilde vurgulanacağı birkaç dakikam olduğunu biliyordum, ”diye hatırlıyor Butler.

“Çekimimi yaparken, bir beyefendi kompozisyonumun önünde ileri geri yürümeye devam etti. Ben bu konuda çok mutlu değildim, ama hoşnutsuzluğumu kendime sakladım. Kompozisyonumdaki bir bankta oturmaya karar verdi. Görüntüyü yeniden besteledim ve çekimi yaptım. Bu çekim bana sabırlı olmayı hatırlatıyor.”

Chicago: A City Above All” kitabına sadece Butler’in web sitesinden ulaşılabilmekte. Her kopya imzalanmakta, ancak hızla satıldıkları için hızlı davranmak gerekiyor. Butler’ın ilk kitabının, bu büyülü şehirde çektiği yüz binlerce fotoğrafı inceleyen çok daha uzun bir dizinin başlangıcı olduğu kesin.

Barry Butler: Web Sitesi – Facebook – Instagram

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnanılmaz Derecede Gerçekçi Doğa Resimleri

Çizimlerinde Objeler ve Nesneler Kullanarak Etkileyici Eserler Yaratan Sanatçı