in

Cancun’daki Bu Akıllı Orman Şehri, Gıda ve Enerji Dahil Her Konuda Kendi Kendine Yetiyor

İsviçre ve Çin’de inanılmaz ormanlar tasarlayan ünlü mimarlık şirketi “Stefano Boeri Architetti“, Meksika’nın Cancun kentinde bulunan “Akıllı Orman Şehri” isimli iddialı bir projeyle tekrar geri döndü. Şehir, tüm ihtiyaçlarını tamamen kendisi karşılayacak ve hiçbir şekilde dışarıdan bir şey alınmayacak şekilde tasarlanıyor

130 Bin Kişi Yaşayabiliyor

Mimarlar, yeni şehrin 557 hektarlık bir alana sahip olacağını, bunun % 70’inin yeşil alanlar olacağını ve 130.000 kişinin yaşayacağını söylüyor. Botanikçi ve peyzaj mimarı Laura Gatti tarafından özenle seçilen 7,5 milyon ağaç, çalı ve diğer yeşillikler projedeki alanlara dikilecek. Projenin tasarımcıları “Akıllı Orman Şehri, yıllık 5.800 ton CO2 stokuyla 116.000 ton karbondioksit emecek” dedi. Proje sürdürülebilirliğin önemini vurgulamakta ve kenti tamamen kendi kendine sürdürülebilir kılmayı amaçlamaktadır.

Su Sistemi Nasıl Olacak?

Mimarlara göre projedeki bir diğer önemli unsur ise elbette su. Bütün su, tuzdan arındırma işlemi için şehrin girişinde büyük bir havzada toplanacak. Daha sonra yaşayanlara bir kanal sistemi ile dağıtılacak. Kentte ayrıca sellerle mücadeleye yardımcı olacak bir dizi su bahçesi de olacak.

Yeni Bir Tür İnsan Yerleşiminin Öncüsü

Şirket, Akıllı Orman Şehri’nin “yeni bir tür insan yerleşiminin öncüsü” olabileceğini iddia ediyor. Büyük veri yönetimini ve kent yönetimini vatandaşlarının yaşamını iyileştirmek için kullanılıyor. Sensörler sayesinde şehirle ilgili veriler toplanacak, analiz edilecek ve bölge sakinlerine yardım için kullanılacak. “Kullanıcılara belli enerji önlemleri önermek için enerji akışları izleniyor. Örneğin, daha ucuz bir enerji elde etmek için çamaşır makinelerini veya bulaşık makinelerini çalıştırmak, mekanik sistemlerin enerji yönetimini destekleyecek”diye açıklıyor Stefano Boeri Architetti.

Elektrikli Taşımacılık

Şehirde uygulanacak bir başka şey MIC veya Zincir İçinde Hareketlilik olarak adlandırılacak bir şey olacaktır. Bu, sakinlerin ve ziyaretçilerin araçlarını şehrin kenarlarında bırakabilecekleri ve etrafta dolaşmak için dahili elektrikli taşımacılığı kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Tam Bir Araştırma Merkezi Olacak

Akıllı Orman Şehri bir araştırma merkezi olmayı hedeflemektedir ve hem öğrenciler hem de profesörler için uygun fiyatlı konutlar içerecektir. “Bu projenin ardındaki fikir, akademik kurumların ve araştırma merkezlerinin büyük çokuluslu şirketler ve yeni nesil öğrencilerin yanı sıra araştırma ve buluşma merkezleriyle buluştuğu bir alan oluşturmak.

Daha fazlası için: Stefano Boeri Architetti

Yazar FarklıFarklı Mimari

“Mimarlık, mühendisliğin bittiği yerde başlar.” (Walter Gropius)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İyi Görünmek İçin Zayıf Olmanın Zorunlu Olmadığını İspatlayan Kadın

“Yılın Doğa Fotoğrafçısı” Yarışmasını Kazanan 15 Etkileyici Fotoğraf