in

Az Bilinen Deniz Canlılarının Fotoğrafını Çekmek İçin Soğuk Suda Dalış Yapan Deniz Biyoloğu

Deniz biyoloğu ve fotoğrafçısı olan Alexander Semenov, su altı yaşamında uzmanlaşmıştır. Özellikle omurgasızlara odaklanan fotoğrafçı, 10 yıldan uzun bir süredir lenslerini kullanarak güzellikleri yakalamak için derin deniz dalışı yapmakta. Genellikle soğuk sularda dalış yapan Semenov, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Beyaz Deniz biyolojik istasyonunda bilimsel dalış ekibinin başıdır.

Zorlu koşullarda, deniz yaşamını doğal ortamında keşfeden fotoğrafçı, hayvanları laboratuvar ortamında imkansız olacak şekilde gözlemleme olanağına sahip. “Biz 19. yüzyıl doğa bilimcileri gibiyiz, ancak 21. yüzyıl teknolojileriyle doğayı seyrediyoruz” diyor Semenov. “Jacques-Yves Cousteau bir keresinde şöyle dedi: ‘Sonuçta bilim adamı nedir? Bir anahtar deliğinden neler olduğunu öğrenmeye çalışan, doğanın anahtar deliğinden bakan, meraklı bir adam.’ Benim anahtar deliğim ise bir kamera vizörü.”

“Dünya Okyanusunda en deneyimli deniz biyologlarını bile şaşırtmaya devam eden kesinlikle yüz binlerce inanılmaz yaratık var. Okyanus paralel bir evren, şaşırtıcı yaratıkların yaşadığı başka bir dünya.” diyor Semenov.

“Bu yaratıkların çoğu o kadar nazik ve geçici ki, tek bir dokunuş bile hayatlarındaki son olay olabilir. Laboratuarda çalışmak son derece zor ve bazen imkansız. ”

En son teknolojiyi kullanarak, Semenov gözlemlerini bilim camiası ve daha geniş kitlelerle paylaşabiliyor.

Hangi zorluk ortaya çıkarsa çıksın, 13 yıllık dalış deneyimini peşinde olduğu fotoğrafları çekmek için kullanıyor.

Düşük görünürlük, aşırı soğuklar ve güçlü akımlar, mükemmel fotoğrafı elde etmek için savaştığı unsurlardan sadece birkaçı.

Ama sonuçta, su altındaki yaşam çeşitliliğine daha fazla ışık tutmaya yardımcı olmak için buna değiyor.

“Son iki bin yıl boyunca 234.000’den fazla deniz canlısı türü keşfettik ve bilim adamlarının tahminlerine göre, bu okyanuslarda gerçekte yaşayanların sadece % 8-15’i.”

“Bu, derinliklerde bir yerde insan gözü tarafından hiç görülmemiş iki ila üç milyon türün olduğu anlamına gelir. Hiç neye benzeyebileceklerini bile bilmiyoruz!”

“Ancak, çoğu insan bilim adamlarının zaten farkında olduğu pek çok yaratığın görünümünü bile bilmiyor. Herkes köpekbalıkları, balinalar, ahtapotlar, denizanası ile filmlerde ve ansiklopedilerde olan diğer bazı büyük deniz hayvanlarını bilir. Ancak kimse tuz, sifon, tarak jölesi, apandisüler, ascidi ve daha birçok diğer canlıyı duymamıştır.”

“Çalışmalarım, garip ve çılgınca, ilginç şeylerle dolu tamamen farklı bir dünyayı göstermeyi amaçlıyor. ”

Semenov’un dalışlarından bir tanesinde çektiği inanılmaz fotoğrafın kısa bir hikayesini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Alexander Semenov: Web Sitesi – Instagram – Facebook

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayır, Yüz Maskeniz Oksijen Alımınızı Sınırlamaz

İnanılmaz Detaylı Çizimleri ile Etkileyici Eserler Yaratan Sanatçı