in ,

Anne ve Bebekleri Hakkında Şaşırtıcı 5 şey

Anne ve bebekleri her haliyle birer mucizeyi temsil ediyorlar. Bebeğinizi beklediğinizde, hayatınızın sonsuza dek değişmek üzere olduğunu biliyorsunuz, fakat tam olarak neyin farklı olacağını bilmek neredeyse imkansız. Bu 5 şaşırtıcı durum, her annenin başına geliyor.

İşte akıl almaz 5 durum;

1. Anne sütü, anında ilaç yaratıyor.

Annelik hakkında şaşırtıcı 5 şey

Anne ve Bebeklerini araştıran araştırmacılar, emzirmenin gerçek zamanlı bağışıklık desteği sağladığını, uzun zaman önce kanıtladı. Ama ekstradan, bebeğinizin hangi rahatsızlığa yakalandığını biliyor ve buna uygun reçeteyi vermeyi de sağlıyor! Bebeğin tükürük salgısından veya anne duduğında bulunan reseptörler sayesinde , rahatsızlığını belirliyor ve uygun sütü üretiyor.

Bilimsel olarak açıklamak istersek; bir anne bebeğini öperken, bebeğin yüzündeki patojenleri alır. Bu örnekler, annenin bademcik gibi ikincil lenfoid organları tarafından alınır ve bu patojenlere özgü bellek B hücreleri yeniden uyarılır. Bu B hücreleri daha sonra annenin göğüslerine göç ederek bebeğin ihtiyaç duyduğu antikorları üretir.

2. Anne gülümsemesi ile daha çok koordine

Annelik hakkında şaşırtıcı 5 şey

Anneler gülümseyen bir şaşkınlık belirtileri gösterdiğinde 3 aylık bebeklerin ve annelerinin kalp ritimlerinin koordine olduğu gözlemlenmiş. Bebeğin yetişkinlerden daha hızlı kalp atış hızı var doğru, ancak araştırmacılar, anne-bebek çiftlerinin, anneleri olmayan bebeklere ve kadınlara göre daha az koordine olduklarını görmüşter.

Advertisement

3. Anne çocuğunu hep kalbinde taşır. Gerçekten.

Annelik hakkında şaşırtıcı 5 şey

Hamilelikte kadınlar şekil değiştirirler. Doğum gibi bir mucize sonrası bile, başka bir mucize daha oluyor: Mikrokimerizm. Kadınların doğumdan onlarca yıl sonra çocuklarından gelmiş olan hücrelere sahip olduğunu biliyor muydunuz? (Kaynak: The Atlantic)

4. Anne sesinin, anne kucağından farkı yok. Kodlanmış ses algılayıcıları var.

Annelik hakkında şaşırtıcı 5 şey

Oksitosinin serbest bırakılmasının genellikle fiziksel temas gerektirdiği bilinirdi. Ancak annenin sesi, bebeğinden uzakta olmasında ramen, bebeğe oksitosin salgılattığı görülmüş. Sarılmakla aynı etkiye sahip. Kaynak: The Guardian)

5. Çocuklar annelerinin beyinlerini değiştiriyorlar.

Psikolojik Bilimde Mevcut Yönergeler dergisinde 2011 yılında yayınlanan araştırmaya göre, gebelik kadınlarda kalıcı beyin değişikliklerine neden olabiliyor. Bir anne adayının beyininde yapılan araştırmaların çoğu, gebelik sırasında yeni koku ile ilişkili beyin hücreleri geliştirdiği görülmüş.

Bazı bilim adamları, gebelik sırasında beynin taşmasına yol açan hormonların, ergenlik hormonlarının adolesan beyin gelişimine katkıda bulunduğu gibi kalıcı değişikliklere neden olabileceğinden şüpheleniliyor.

Advertisement

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0
dunyanın_en_iyi_bateristi_davulcusu_muhtis_davul_bateri

Dünyanın en iyi davulcusu – Gordo

Metro Yolcularının Yanına Canavar Çizen Sanatçı