in

ABD’de Okullar Açıldı, Düzinelerce Öğrenci ve Öğretmen COVID-19 Pozitif Çıktı

ABD’nin bazı eyaletlerinde okullar 11 gün önce yeniden açıldı ve sonrasında ise düzinelerce öğrenci ve okul çalışanı COVID-19 pozitif çıktı.

Yüzlerce öğrenci ve bazı öğretmenler karantinaya alındı.

Son araştırmalar, çocukların da koronavirüsü yetişkinler gibi yayabildiğini öne sürüyor.

Robin Utrecht/Echoes Wire/Barcroft Media/Getty Images

Mississippi şehrinde yaşıyan Joel Barnes isimli bir ABD vatandaşı okulların yeniden açılmasını istiyordu. Emekli bir öğretmen olan Barnes, kendi çocuklarının arkadaşlarını görmeyi ve yüz yüze öğrenmeyi özlediğini biliyordu. Yaşadıkları yerdeki okulları gerekli önlemleri de almıştı: 7. ve 8. sınıflar lisenin özel bir bölümünde kalacaktı ve sanal öğrenme seçeneği de bulunuyordu. Böylece Barnes ve eşi Lindsay, dört çocuğunu okula geri göndermeye karar vermiş.

Barnes, “Bu zor bir karar. Yapsan da tehlikedesin, yapmasan da” diyor.

En küçüğü 2. sınıfta, en büyüğü lise birinci sınıfta olan çocuklar 27 Temmuz’da okula başladı. İlk haftanın sonunda, bir lise öğrencisinin pozitif çıktığını duyuruldu. Ertesi hafta iki tane daha teşhis edildi. Sonra iki tane daha. Sonra ortaokulda bir öğrenci. Ve sonra bir ilkokul çalışanı.

Barnes, “Okul başlayalı daha bir buçuk hafta oldu, bu kadar çabuk yükselmesini beklemiyordum” diyor.

Alınan son bilgilere göre okul bölgesindeki hasta insanlarla yakın temasta bulunan en az 115 öğrenci 14 gün karantinaya alındı. Barnes’ın 14 yaşındaki oğlu da onlardan biri.

Mississippi de yaşananlar ABD’deki tek örnek değil. ABD’deki okullar yeniden açılmaya başladıkça, birkaç bölgede daha COVID-19 salgınları görüldü.

oksun70

Georgia’nın Cherokee okul bölgesinde, üç öğrenci pozitif çıkıp bir öğretmen de semptomlar göstermeye başladıktan sonra anaokulu sınıfı eve gönderildi. Louisiana’nın Jefferson Parish okul bölgesindeki bir grup çalışanın testi pozitif çıktı. Kentucky’deki en az altı öğrenci de okula başladıkları ilk haftanın ardından yapılan testlerde pozitif çıktılar. Bu arada Indiana’daki dört okul bölgesinde, okulların geçen hafta yeniden açılmaya başlamasından sonra en az yedi vaka tespit edildi.

Bu küçük salgınlar okulların yeniden açılmasının risklerini vurgularken, ABD yüksek günlük vaka sayılarını bildirmeye devam ediyor. Ülkenin yedi günlük ortalaması hala günde 50.000 yeni vakayı aşıyor. “New York Times”ın bir analizine göre, 500 veya daha fazla öğrenciye sahip okulların yeniden açılmasının ilk haftasında en az bir COVID-19 enfeksiyonu görülüyor ve Amerikalıların %80’inden fazlası bu bölgelerde oturuyor.

Kanıtlar, çocukların koronavirüsü yetişkinler gibi yayabileceğini gösteriyor

Adam Robison/Northeast Mississippi Daily Journal/AP

Çocukların ciddi koronavirüs vakalarına yakalanma olasılığı daha düşük olsa da, artan kanıtlar virüsü yayabileceklerini gösteriyor. “JAMA Pediatrics” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre çoğu çocuğun üst solunum yollarında yetişkinlerle aynı miktarda virüs oluyor ve 5 yaşın altındaki çocuklarda yetişkinlerden 10 ila 100 kat daha fazla virüs olabiliyor.

Geçen hafta yayınlanan bir araştırmada, ABD’deki okulların Mart ayından Mayıs ayına kadar kapanmasının ABD’de haftalık yeni vaka oranını %62 azalttığı görülmüş. Temmuz ayında yapılan bir ankete göre, ABD’deki ebeveynlerin %60’ı okulların yeniden açılmasının ertelemesini destekliyor.

Kaynak: BI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Minibüs Satın Alarak Pandemi Sırasında Amerika’yı Dolaşan Çift

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Serveti 100 Milyar Doları Geçti