in ,

2020 Yılının En İyi Filmleri – Özel Liste

2020 yılının en iyi filmleri, puan ve seyirci yorumlarıyla bir araya geldi, özel bir formül ile sıralandı. Hiç duymadığınız filmler de bu listede bulunmakta.

2020 yılının en iyi filmleri

15 Başarılı Yapım

Dünyanın bir çok sektöründe olduğu gibi, sinema sektörü de 2020 yılında pandemiden oldukça fazla etkilendi. Bu nedenle bir çok yeni yapımın gösterimi de ertelendi. Ancak yine de çok başarılı filmler izleme şansı da bulduk. 2020 yılının en iyi filmleri arasından 15 tanesini de sizler için seçtik.

Bu Sıralama Neden Özel?

Sıralama yapılırken pek çok kriter göz önüne alınmıştır. Sonuç olarak da bu kriterlerin toplamı ile yapımlar yerlerini almıştır. Tüm sinema severlerin vazgeçilmez sitesi Imdb puanları elbette burada da yer almakta. Ayrıca Rotten Tomatoes da bulunan Tomatometer notları da göz önünde bulundurulmuştur.

Puanlamada en önemli 4 kriter şu şekilde:

  • Imdb Puanı
  • Tomatometer
  • Seyirci Puanı
  • Letterboxd Puanı

Sinema izleyicilerinin en çok oylama yaptığı sitelerden Letterboxd puanları da bizim için önemliydi. Son olarak da seyirci özel puanını ekledik.

Bütün puanlar toplanınca bunların ortalaması da sıralamayı belirleyen en önemli faktör oldu elbette. Ancak tam bu noktada formülasyona bir de özel dokunuş yaptık.

Bu toplamları özel formülümüz ile birleştirince aşağıdaki sonuç ortaya çıktı. Bu tarz özel bir formülasyonu en iyi korku gerilim filmleri ve en iyi aksiyon filmleri yazılarımızda da kullanmıştık.

Bu arada puanlar konusunda bir noktayı da hatırlatmata fayda var. Imdb sitesinde, eminim bir çoğunuzun bildiği üzere puanları 10 üzerinden hesaplamakta. Ancak Rotten Tomatoes ve Seyirci puanları 100 üzerinden hesaplanıyor. Diğer yandan Letterboxd sitesinde ise oylama 5 puan üzerinden yapılmakta.

2020 Yılının En İyi Filmleri Listesi

15- The Invisible Man (Imdb: 7,1, Tomatometer: 91, Seyirci Puanı: 88, Letterboxd: 3,6) Gerilim – Gizem – Korku

Cecilia’nın istismarcı eski zengin sevgilisi hayatını kaybettiğinde, onun ölümünün bir aldatmaca olduğundan şüphelenilmekte. Oluşan tesadüfler ölümcül hale gelirken, Cecilia kimsenin göremediği biri tarafından izlendiğini kanıtlamaya çalışır.

Film 2020 yılında çekilmiş nadir gerilim filmlerinden bir tanesi. Zaten sadece bu özelliği ile bile sıralamada yer bulmayı hak ediyor. Bir de üzerine alışkın olduğumuz bir konunun farklı ve mükemmel işlenmesi eklenince ortaya başarılı bir yapım çıkıyor.


14- Promising Young Woman (Imdb: 7,5, Tomatometer: 90, Seyirci Puanı: 87, Letterboxd: 3,8) Suç – Dram – Gerilim

Geçmişinde yaşadığı trajik bir olay yüzünden travma geçiren genç bir kadın, yolunu kesenlerden intikam almaya başlar.


13- The Trial of the Chicago 7 (Imdb: 7,8, Tomatometer: 90, Seyirci Puanı: 91, Letterboxd: 3,7) Dram -Tarih – Gerilim

Chicago, Illinois’deki 1968 Demokratik Ulusal Kongresi’ndeki ayaklanmayı anlatan, çeşitli suçlamalardan kaynaklı yargılanan 7 kişinin hikayesi.


12- Dick Johnson Is Dead (Imdb: 7,5, Tomatometer: 100, Seyirci Puanı: 79, Letterboxd: 3,8) Dram, Belgesel

Yönetmen Kirsten Johnson, bu yaratıcı portre ile 86 yaşındaki babasını sonsuza kadar hayatta tutmanın bir yolunu arıyor. Film yapma büyüsünü ve ailesinin kara mizahını kullanarak, Dr. Dick Johnson’ın son yıllarındaki ölüm fantezilerini ve ötesini sahneliyor.


11- The Way I See It (Imdb: 8,4 , Tomatometer: 84, Seyirci Puanı: 92, Letterboxd: 3,8) Belgesel

Eski Baş Resmi Beyaz Saray Fotoğrafçısı Pete Souza’nın çok gizli yetkilere ve Başkan’a tam erişimi olan bir kişi olarak yolculuğu.


2020 Yılının En İyi 10 Filmi

10- Another Round – Druk (Imdb: 7,8 , Tomatometer: 92, Seyirci Puanı: 91, Letterboxd: 4,0) Komedi – Dram

Hepsi lise öğretmeni olan dört arkadaş, kanlarında sabit bir alkol seviyesini koruyarak hayatlarını iyileştireceklerine dair bir teoriyi test ederler.


9- Rocks (Imdb: 7,6 , Tomatometer: 97, Seyirci Puanı: 81, Letterboxd: 4,0) Dram

Genç bir genç kız, bekar annesi tarafından terk edildikten sonra sokaklarda yaşamaktan başka çaresi kalmamıştır. Kendisine ve küçük erkek kardeşine bakmakta zorlanır.


8- Boys State (Imdb: 7,7 , Tomatometer: 94, Seyirci Puanı: 90, Letterboxd: 4,0) Belgesel

Alışılmadık bir deneyde; Teksaslı 17 yaşındaki bin tane erkek çocuk, sıfırdan, temsili bir hükümet kurmak için bir araya gelir.


7- Welcome to Chechnya (Imdb: 7,9, Tomatometer: 100, Seyirci Puanı: 84, Letterboxd: 4,0) Belgesel

Çeçenya’da bir grup aktivist LGBTQ + hakları için savaşırken hayatlarını tehlikeye atıyor.


6- Sound of Metal (Imdb: 7,8, Tomatometer: 96, Seyirci Puanı: 91, Letterboxd: 4,1) Dram – Müzik

Bir davulcu işitme duyusunu kaybetmeye başlar ve sessizlikle dolu bir gelecekle yüzleşmek zorundadır.


5- Crip Camp (Imdb: 7,8, Tomatometer: 100, Seyirci Puanı: 93, Letterboxd: 4,0) Belgesel

1970’lerin başlarında Woodstock’ta, engelli gençler için olan bir yaz kampında devrim çiçek açtı. Onların yaşamlarını değiştirdi ve bir dönüm noktası olacak hareket ateşlenmiş oldu.


4- Soul (Imdb: 8,1, Tomatometer: 95, Seyirci Puanı: 88, Letterboxd: 4,1) Animasyon – Macera – Komedi

Joe Gardner, caz müziğini seven bir ortaokul öğretmenidir. Half Note Club’da başarılı bir performansın ardından ruhunu bedeninden ayıran bir kaza geçirir. Yeni doğmuş bir çocuğa nakledilmeden önce ruhların gelişip tutku kazandıkları bir merkez olan You Semineri’ne taşınır. Joe, Dünya’ya geri dönmek için You Seminerinde yüzyıllar geçirmiş olan diğer ruhlardan yardım alır.


2020 Yılının En İyi 3 Filmi

3- David Byrne’s American Utopia (Imdb: 8,3, Tomatometer: 98, Seyirci Puanı: 85, Letterboxd: 4,2) Belgesel – Müzik – Müzikal

David Byrne’nin Broadway gösterisinin filme alınmış bir versiyonu. 2019’da yapılan Broadway şovunu ve aynı adlı turnesini anlatıyor.

Gösterilerin sinema dünyasına uyarlanması pandemi sonrası çok daha kullanılan bir yöntem haline geldi. American Utopia bunlar arasında en başarılılarından bir tanesi.


2- Wolfwalkers (Imdb: 8,1, Tomatometer: 99, Seyirci Puanı: 100, Letterboxd: 4,1) Animasyon – Macera – Aile

Genç bir çırak avcı ve babası, son kurt sürüsünü yok etmeye yardım etmek için İrlanda’ya gider. Ancak genç avcı, geceleri kurtlara dönüşeceği söylenen gizemli bir kabileden özgür ruhlu bir kızla arkadaş olunca her şey değişir.


1- Hamilton (Imdb: 8,5, Tomatometer: 98, Seyirci Puanı: 90, Letterboxd: 4,2) Müzikal – Tarih – Biyografi

Amerika’nın en önde gelen kurucularından biri ve ilk Hazine Bakanı olan Alexander Hamilton’un gerçek hayatı. Richard Rodgers Tiyatrosu orijinal Broadway oyuncu kadrosuyla Broadway’de canlı olarak çekilmiştir.


Usta Yönetmen Çok Doğru Söylemiş…

İlk sıralarda hiç beklemediğiniz veya adını duymadığınız filmler var büyük ihtimalle. Ancak gösteri dünyası artık sinema salonlarına taşınmaya başladı. Bu da pandemi yaşadığımız şu günlerde gayet de iyi oldu aslında. Bir çok insan bu uygulamayı pozitif karşılamış durumda.

Sıralamamızın son sözüne geçmeden önce usta yönetmen Federico Fellini’ye bir kulak verelim…

İyi bir filmin kusurları olması gerekir.

Hayat gibi, insanlar gibi.

Federıco Fellını

2020 Yılının En İyi Filmleri Sıralamasında Sonsöz

Bu sıralamada herhangi bir film türünü dışarıda bırakmadık. Bazı sinema seyircileri belirli türleri beğenmeyebiliyor elbette. Ancak en iyi filmler denildiği zaman bu kavram tamamlanan tüm filmleri kapsıyor. Bu yüzden de kriterler arasında türleri ayrı tutmadık.

Sonuç olarak, 2020 yılında ilk sırayı Hamilton filmi alırken, ikinci sırada Wolfwalkers oldu. Üçüncü sırada ile American Utopia yer aldı.

Hamilton filminin tüm sinema sitelerindeki puanları ve yorumları oldukça yüksek. Birinciliği hak ettiği kesinlikle aşikar. Yani kesinlikle izlenmesi gereken filmler listenizin de üst sıralarına bu filmi yazabilirsiniz.

Elbette bu sıralamada bulunan 15 filmde birbirinde değerli ve özenli yapımlar. Hepsinin notları yüzbinlerce hatta milyonlarca insan tarafından verilen oylarla, yazımızın da başında belirttiğimiz kriterler ile belirlenmiş durumda.

Tüm yapımları bir araya getirip bir sıra ile sizlerin beğenisine sunduk. Eğer sizlerin de 2020 yılından beğendiğiniz filmler varsa lütfen alt kısımdaki yorum bölümünden bizlere yazınız.

Yazar FarklıFarklı Sanat

Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir. Atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

resimli banyo fayans modelleri

Kaliteli ve Etkileyici Resimli Banyo Fayans Modelleri

Instagram Profil Büyütme İçin 10 Etkili Taktik