in ,

20 Yıl İçerisinde Yok Edilmiş Bir Ormanı Yenileyen Çift

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, 1990 yılından itibaren dünya üzerinde Güney Afrika’ya eşit büyüklükte bir alan olan 129 milyon hektarlık orman sonsuza kadar kaybedilmekte.

Tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 15’i ormansızlaşmadan kaynaklanmakta ve her gün habitatlarını kaybeden sayısız bitki ve hayvan türü var, bunlar gezegenimizin sağlığı için kesinlikle yıkıcı rakamlar ve bu sayı giderek artmakta.

Brezilyalı fotoğrafçı Sebastião Salgado ve eşi Lélia Deluiz Wanick Salgado, 2000 yılının başlarında yaşadıkları böldege yeniden ağaçlandırma sürecine başlamaya karar vermiş.

Sebastião ve Lélia, 4 milyon fidan dikilen ve ormanı ölümden geri getiren küçük bir organizasyon olan Instituto Terra‘yı kurmuş. Salgado, “Belki de bir çözümümüz var, CO2’yi oksijene çevirebilen tek bir varlık var, o da ağaç. Ormanı yeniden dikmeliyiz. ” diyor

Ekilen her şeyin toprağa özgü olmasını sağlamak için büyük özen gösteren çift, yaşadıkları alanı 20 yıl içinde olağanüstü bir şekilde geliştirmiş. Toplamda, 172 kuş türü, 33 memeli türü, 293 bitki türü, 15 sürüngen türü ve 15 tür amfibi türü, sıfırdan yeniden oluşturulmuş bir ekosistem olarak geri dönmüş.

Proje, somut bir pozitif ekolojik eylem örneği vererek ve çevrenin doğru ne kadar çabuk iyileşebileceğini göstererek milyonlara ilham veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

New York Gökdelenlerinin Yansımalarında “Gizli Bir Şehir” Keşfeden Fotoğrafçı

Ormanın Ortasında Yukarıya Bakmak Nasıl Bir Duygudur?